R5 5600X overclock nasıl yapılmalı?

İçeride biriken hava konusunda egzoz fanı yardımcı olabilir mi?

Egzoz fanın görevi içerideki sıcak havayı arkadan (veya nereye konumlandırıldıysa oradan) dışarıya tahliye etmektir. Dolayısı ile evet yardımcı olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
stres testlerinde GHz düşük olduğu için 60 dereceleri bulmuyor işlemci ancak oyunlarda lobide 76 derecelere kadar buluyor 4650'ye sabitlediği için. Sanki 4.3'e sabitleyebilirim gibi geldi bana.
Ancak dediğim gibi takribi bir voltaj değeri bilmiyorum. Kaçtan başlayıp düşürmeliyim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
stres testlerinde GHz düşük olduğu için 60 dereceleri bulmuyor işlemci ancak oyunlarda lobide 76 derecelere kadar buluyor 4650'ye sabitlediği için. Sanki 4.3'e sabitleyebilirim gibi geldi bana.

Deneyebilirsiniz, fakat bir anda çok fazla GHz yükseltmesi yapmayın. Yavaş yavaş yapın, 4.0GHz ile başlayıp gidin gidebildiğiniz kadar.

Ancak dediğim gibi takribi bir voltaj değeri bilmiyorum. Kaçtan başlayıp düşürmeliyim?

1.3v civarlarındaysa o şekilde kalsın, zamanla düşürürüz eğer işlemci fazla ısınırsa.

1.3 mü yoksa 1.13 mü?

1.3 diyecektim, lakin videoyu izledim ve eğer sizinse voltaj değeri 1.1 seviyelerinde kalsın orayı ellemeyin. Sanırım 1.1v ile de güzel bir performans alabiliyorsunuz, bu bağlamda ellemeye gerek yok.

Yani 1.1'den başlatarak mı düşüreyim?

Hayır düşürmeyin. Demek istediğim şey "eğer 1.3v değerinde ise ve işlemci fazla ısınırsa voltajı düşürebiliriz"di. Fakat 1.1v'de ise ellemeye gerek yok. Siz yavaş yavaş frekansları arttırmaya başlayın.

İlginiz ve yardımız için çok teşekkür ederim. İşleme başlıyorum sonuçları buraya yazarım.
Son bir soru voltajın az olduğunu nasıl anlayacağım?

İlginiz ve yardımız için çok teşekkür ederim. İşleme başlıyorum sonuçları buraya yazarım.

Yavaş hareket ettiğinizden emin olun :) Bir anda çok frekans arttırmayın.

Geri
Yukarı