R5 5600X RTX 3070 sistem aniden donuyor

weisskatzen

Hectopat
Merhabalar, bilgisayarı dün topladım ve ISO dosyası üzerinden UEFI kurulum gerçekleştirdim. Biraz önce tam lisans almak için gezinirken altta Spotify dinliyordum ve birdenbire şarkı kendini tekrarlamaya başladı. Windows'ta bir yerlere tıklayamamaya başladım fakat fareyi hareket ettirebiliyordum, sadece sistem dondu. Sebebi ne olabilir?

Sistem bilgileri:
  • MSI Gaming Trio Z 3070.
  • Ryzen 5 5600X.
  • ASUS TUF Gaming B550-Plus
  • Samsung 980.
  • G.Skill 2x8 3200MHz.

Windows ilk kurulumda eğer driver yüklemediysen veya Windows ISO içerisinde donanımın driverına sahip değilse sen başka işlerle meşgulken arka planda driver indirip kuruyor. Çok kişi belki farkında bile olmuyor. Driver yüklemesi esnasında bir sorun yaşanmış olabilir 🤔

1. BIOS sayfasını almaya çalışın.
2. F2 tuşunu basılı tutun ve "Unity" açın.
3. Kurulum yardımcı programı sayfasında olacaksınız.
4. Ekranı aldıktan sonra F2 tuşunu bırakın.
5. F9 tuşuna dokunun ve seçeneği değiştirmeden enter tuşuna basın.
6. F10 tuşuna dokunun ve seçeneği değiştirmeden enter tuşuna basın.

Birisi bu şekil çözmüş.

Windows ilk kurulumda eğer driver yüklemediysen veya Windows ISO içerisinde donanımın driverına sahip değilse sen başka işlerle meşgulken arka planda driver indirip kuruyor. Çok kişi belki farkında bile olmuyor. Driver yüklemesi esnasında bir sorun yaşanmış olabilir 🤔

PCI\VEN_1022&DEV_1486&SUBSYS_88081043&REV_00
bu aygıt eksik şu an sadece bilgisayarda, birde chipset güncelleştirmesi yapmadım.

1. BIOS sayfasını almaya çalışın.
2. F2 tuşunu basılı tutun ve "Unity" açın.
3. kurulum yardımcı programı sayfasında olacaksınız.
4. ekranı aldıktan sonra F2 tuşunu bırakın.
5. F9 tuşuna dokunun ve seçeneği değiştirmeden enter tuşuna basın.
6. F10 tuşuna dokunun ve seçeneği değiştirmeden enter tuşuna basın.

Birisi bu şekil çözmüş.

Deneyeceğim bakalım hala karşıma çıkmadı.

Merhabalar, bilgisayarı dün topladım ve ISO dosyası üzerinden UEFI kurulum gerçekleştirdim. Biraz önce tam lisans almak için gezinirken altta Spotify dinliyordum ve birdenbire şarkı kendini tekrarlamaya başladı. Windows'ta bir yerlere tıklayamamaya başladım fakat fareyi hareket ettirebiliyordum, sadece sistem dondu. Sebebi ne olabilir?

Sistem bilgileri:
  • MSI Gaming Trio Z 3070.
  • Ryzen 5 5600X.
  • ASUS TUF Gaming B550-Plus
  • Samsung 980.
  • G.Skill 2x8 3200MHz.
Bak işte anakartın pasif soğutması farkı burada çıkıyor. Büyük ihtimalle ram veya ssd ısındı. Ben olsam anakartı msi tercih ederdim.

Bak işte anakartın pasif soğutması farkı burada çıkıyor. Büyük ihtimalle RAM veya SSD ısındı. Ben olsam anakartı MSI tercih ederdim.

Dün Twitch üzerinden Rust yayını yaparken 35dereceyi geçmedi hiçbirinin ısısı, pek bilgim olmadan bunu yazıyorum ama ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ben.
Dün Twitch üzerinden Rust yayını yaparken 35dereceyi geçmedi hiçbirinin ısısı, pek bilgim olmadan bunu yazıyorum ama ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ben.

@Rtx 2080 i9 9990K

Windows 10, Spotify freezes PC randomly after Creators Update böyle bir şey gördüm ve yaşadığım şeyle birebirdi Spotify'da oldu bu bahsettiğim şey :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı