R5 5600X - RTX 3070 sistem resetleniyor

SkywalkerAS

Femtopat
Daha fazla  
CPU: AMD Ryzen 5 5600X.
GPU: NVIDIA RTX 3070.
SSD: Plextor PX-256s3g 256 GB.
HDD: Toshiba DT01ACA200 2TB.
RAM: Crucial bLS16G4D26bfsc. 16fbd 1x16 GB.
Mbd: MSI B550M PRO-VDH (MS-7C95)
PSU: Excalibur Hydro 700W + 80 Plus Bronze PSU (FSP).
Anakart: B550M PRO-VDH

Sistemim görmüş olduğunuz gibidir.

Dün yeni aldığım işlemcimi ve anakartımı taktıktan sonra sıkıntı meydana geldi. Forumlarda net bir çözüm bulamadım sizlerden yardım bekliyorum. Bilgisayarım herhangi bir yük altında değilken kendi kendini resetliyor fakat bu esnada fanlar çalışmayı durdurmuyor sadece monitörümde görüntüm gidiyor ve en baştan bilgisayar açılıyor. Önceki işlemcim i7 7700K ydı bu işlemci için gereken 95Watt mı neydi tam hatırlamıyorum şu anki işlemcim için gereken 65Watt o yüzden sorunun PSU da olduğunu düşünmüyorum. Anakart ve işlemcimde gözle görülür bir sıkıntı görmedim onlardada sorunun olmadığını varsayıyorum. Ekran kartımı eski sistemimde zaten sorunsuz bir şekilde kullanıyordum o yüzden sıkıntının nerede olduğunu veya sıkıntının çözülmesinde bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim bir türlü çözemedim sorunu.

CPU: AMD Ryzen 5 5600X.
GPU: NVIDIA RTX 3070.
SSD: Plextor PX-256s3g 256 GB.
HDD: Toshiba DT01ACA200 2TB.
RAM: Crucial bLS16G4D26bfsc. 16fbd 1x16 GB.
Mbd: MSI B550M PRO-VDH (MS-7C95)
PSU: Excalibur Hydro 700W + 80 Plus Bronze PSU (FSP).
Anakart: B550M PRO-VDH

Sistemim görmüş olduğunuz gibidir.

Dün yeni aldığım işlemcimi ve anakartımı taktıktan sonra sıkıntı meydana geldi. Forumlarda net bir çözüm bulamadım sizlerden yardım bekliyorum. Bilgisayarım herhangi bir yük altında değilken kendi kendini resetliyor fakat bu esnada fanlar çalışmayı durdurmuyor sadece monitörümde görüntüm gidiyor ve en baştan bilgisayar açılıyor. Önceki işlemcim i7 7700K ydı bu işlemci için gereken 95Watt mı neydi tam hatırlamıyorum şu anki işlemcim için gereken 65Watt o yüzden sorunun PSU da olduğunu düşünmüyorum. Anakart ve işlemcimde gözle görülür bir sıkıntı görmedim onlardada sorunun olmadığını varsayıyorum. Ekran kartımı eski sistemimde zaten sorunsuz bir şekilde kullanıyordum o yüzden sıkıntının nerede olduğunu veya sıkıntının çözülmesinde bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim bir türlü çözemedim sorunu.

Parçaları 2. el mi aldın toksa sıfır mı?

Hocam, BIOS güncellemesi yaptınız mı? Yapmadıysanız, yapıp deneyin.

Bu reset bilgisayarı açar açmaz mı oluyor, belli bir süre sonra mı yoksa belirli uygulamalar açılınca mı oluyor?

Tamamen rastgele oluyor mesela dün gece açtım ve sabaha kadar res atmamış dün gece Valorant oynadım 30-40 dakika kapanmadı onun öncesinde 2-ila 25dk arasında ne yaparsam yapayım kapanıyordu şimdi girdim oyuna tekrar sonra çıktım yemek yemeye gittim bir baktım reslenmiş tekrar.
Drıver güncelleyin hocam.

Neyin driverını ama işlemci chipset güncelledim BIOS'u güncelledim ekran kartım zaten günceldi tekrar bakarım ona da.
Hocam, BIOS güncellemesi yaptınız mı? Yapmadıysanız, yapıp deneyin.

BIOS'u güncelledim sorun düzelmedi yine de :(
Eğer deneme şansın varsa Windows'un kurulu olduğu SSD'yi başka bir sisteme tak.

Maalesef öyle bir şansım yok şu anlık ama sorunun onda olduğunu sanmıyorum daha 3 gün önce aynı SSD'yi kullanıyordum zaten.
Parçaları 2. el mi aldın toksa sıfır mı?

Parçalar 0 yeni aldım.

Garip hocam PSU ile alakalı olabilir başka birisinin PSU'su ile test ettiniz mi?

Hayır başka PSU ile test etmedim. PSU ile alakalı olduğunu düşünmüyorum bilgisayar yük altında direkt kapatmadı çünkü tamamen rastgele. Az önce biraz zorlamaya çalıştım oyun açıkken oyun kaydı aldım ve CPU çok ısındı diye hata verip yeniden başlattı bilgisayarı. Stok fanda kullanıyorum fakat bu kadar ısınması çok saçma geldi bana sonuçta Intel'i 7 7700k da bu kadar ısınıp hiç kapanmamıştı.

Hayır başka PSU ile test etmedim. PSU ile alakalı olduğunu düşünmüyorum bilgisayar yük altında direkt kapatmadı çünkü tamamen rastgele. Az önce biraz zorlamaya çalıştım oyun açıkken oyun kaydı aldım ve CPU çok ısındı diye hata verip yeniden başlattı bilgisayarı. Stok fanda kullanıyorum fakat bu kadar ısınması çok saçma geldi bana sonuçta Intel'i 7 7700k da bu kadar ısınıp hiç kapanmamıştı.
Çok garip hocam tanıdık bilgili bir yere göstermeniz en iyisi olacaktır.

Geri
Yukarı