R5 5600X - RTX 3080 Ti sistem açılmıyor

egemen800

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16GB KINGSTON DDR4 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
500GB KINGSTON NV1 SNVS/500G M.2 NVMe SSD
Ekran kartı
PNY RTX 3080 Ti XLR8 EPIC-X
Anakart
ASUS PRIME B550M-K DDR4 4600(O.C)
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Merhaba, ben ekim ayında hazır sistem almıştım. Sistem ilk geldiğinde sorun yoktu fakat birkaç gün sonra bilgisayarı açma düğmesine bastığımda bilgisayar çalışmadı. Düğmeye bastığımda sanki bilgisayar prize takılı değilmiş gibi hiçbir şey olmuyordu. Biraz araştırdıktan sonra RAM'lerle ilgili olabileceğini öğrendim RAM'leri çıkarıp tekrar taktım ve sorun düzeldi. Kargoda gelirken sarsıntı yüzünden RAM'lerin yerinden oynamış olabileceğini düşündüm ve olayın üzerinde durmadım ve iki aydır bir problem olmadan kullanıyordum. Fakat son birkaç gündür yine aynı problem oluyor kasayı yerinden hiç oynatmadım RAM'lerin yerinden oynama ihtimali yok. Bilgisayarın düğmesine basıyorum ve hiçbir şey olmuyor kapağı açıp RAM'lere elimle yavaşça dokunuyorum ve bilgisayar çalışmaya başlıyor. Açıldıktan 5 dakika sonra tekrar kendi kendine kapanıyor. Ama ilginç olan kısım bilgisayar kendiliğinden kapandıktan sonra açma düşmesine basmadan RAM'lere dokununca tekrar çalışmaya başlıyor ve RAM'lerin RGB aydınlartmaları saçmalıyor. Eğer 5-10 dakika içerisinde kapanmazsa sorunsuz bir şekilde ben kapatana kadar çalışıyor. İnternette biraz araştırma yaptım ama tam olarak benim problemimle ilgili bir çözüm bulamadım. Bazıları anakartla alakalı diyor bazıları RAM'lerde sorun var diyor. PSU yetersiz ondan dolayı oluyor diyende var. Sorunun hangi parçada olduğunu nasıl anlayabilirim?

Sistem özelliklerim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: PNY RTX 3080 Ti XLR8 Epic-X
Anakart: ASUS Prime B550M-K DDR4 4600(O.C)
RAM: 16 GB Kingston DDR4 3200MHz
Depolama 1: 500GB Kingston NV1 SNVS/500G M.2 NVMe SSD.
Depolama 2: WD Blue 1TB 2.5″ 7mm 560/530MBs SSD disk.
PSU: Gamepower GP-750 apfc 14cm 80+(bronz) 750W PSU.

Hocam kesin bir şey demek zor. Deneme yanılma yöntemi ile sorunu tespit edebilirsiniz bence. Arkadaşınız veya bir tanıdığınızdan RAM ödünç alıp sistemi o şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz sorunu tespit etmek amacıyla. Sorun devam ettiği takdirde aynı şekilde PSU ödünç alabilirsiniz. Geriye anakart kalıyor bir tek zaten.

Hocam ayrıca PSU modeliniz Gamepower'in bir ürünü. Gamepower PSU'ların kullanıcı yorumlarına bakınca yeterince tutarsız olduğu anlaşılıyor. Kağıt üzerindeki 750 watt değerini veremiyordur büyük ihtimalle. Sisteminiz de bir hayli güç tükettiği için PSU bu yükü kaldıramayıp bir süre sonra sistemi kapatıyor olabilir.

Aslında sorunun kaynağını bulmuşsun. Sistemi komple aldığın yere de gönderebilirsin, anakartı ile RAM'leri ayrı ayrı servislerine de gönderebilirsin.
Sistemi aldığım yere göndermek daha kesin bir çözüm olur sanırım.

Hocam ayrıca PSU modeliniz Gamepower'in bir ürünü. Gamepower PSU'ların kullanıcı yorumlarına bakınca yeterince tutarsız olduğu anlaşılıyor. Kağıt üzerindeki 750 watt değerini veremiyordur büyük ihtimalle. Sisteminiz de bir hayli güç tükettiği için PSU bu yükü kaldıramayıp bir süre sonra sistemi kapatıyor olabilir.
Ama psu yetersiz olsa açıldıktan sonra sıkıntı yaşamaz mıyım. Ben bilgisayarın açma düğmesine basıyorum hiçbir şey olmuyor ve açıldıktan sonra da eğer sistem kendini kapatmazsa sorunsuz çalışıyor oyun vs oynarken ama emin değilim psu da sorunlu olabilir çok anlamıyorum.

Sistemi aldığım yere göndermek daha kesin bir çözüm olur sanırım.

Ama PSU yetersiz olsa açıldıktan sonra sıkıntı yaşamaz mıyım? Ben bilgisayarın açma düğmesine basıyorum hiçbir şey olmuyor ve açıldıktan sonra da eğer sistem kendini kapatmazsa sorunsuz çalışıyor oyun vs oynarken ama emin değilim PSU da sorunlu olabilir çok anlamıyorum.

Dediğim gibi hocam tespit etmek çok güç. Buna kafa yormak yerine satın aldığınız firma durumla ilgilenirse daha rahat edersiniz. Yollayın gitsin :D

Dediğim gibi hocam tespit etmek çok güç. Buna kafa yormak yerine satın aldığınız firma durumla ilgilenirse daha rahat edersiniz. Yollayın gitsin :D
Şuan yedek bir bilgisayarım yok ve şu sıralar bilgisayara çok ihtiyacım var online kurs alıyorum o yüzden servise göndermek istemedim belki basit bir problemdir kendim çözebilirim diye düşündüm ama 1 ay sonra online kurs bitince aldığım yere gönderecem mecburen yapacak başka birşey yok gibi gözüküyor.

Geri
Yukarı