R5 5600X RTX3070 sisteme geçiş sonrası görüntü gelmiyor

Merhaba arkadaşlar, GTX 1650 Super ekran kartı ve Ryzen 5 2600X işlemci kullanıyordum. RTX3070 ekran kartı ve Ryzen 5 5600X işlemciye geçiş yaptım. Önce DDU isimli programla ekran kartımın sürücülerini kaldırdım ve PC'yi kapattım. Ardından işlemciyi ve ekran kartımı yenisiyle değiştirdim. PC açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. RAM'leri çıkarttım taktım, kartı çıkarttım taktım, HDMI kablo ile DP kablo ile denedim düzelmedi. Sonra dedim ki kart mı bozuk, eski ekran kartımı taktım bu sefer eski ekran kartıma da görüntü gelmedi. Sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir. İşlemciyi takarken mi bir hata yaptım acaba? BIOS'da güncel. Daha bugün 2023 en son sürüm ile güncellemiştim.

BIOS'u son sürümüne güncellemiştim ama BIOS sürümünde bir hata olabilir mi? Çünkü BIOS'u güncelledim > ekran kartı sürücülerini kaldırdım > PC'yi kapattım > işlemci ve ekran kartını yenileriyle değiştirdim > kabloları bağladım > görüntü gelmedi > eski ekran kartımı (sorunsuz çalışan) tekrar taktım ona da görüntü gelmedi. Bir tek işlemciyi çıkartıp eski işlemciyi takıp çalışıyor mu diye test etmedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaç senaryo düşündüm ama eski ekran kartı da çalışmadıysa ve kablo bağlantılarına ellemediyseniz eski işlemciyle de bir deneyin derim. İşlemci sıfır mı aldınız, garantili mi.

Bir kaç senaryo düşündüm ama eski ekran kartı da çalışmadıysa ve kablo bağlantılarına ellemediyseniz eski işlemciyle de bir deneyin derim. İşlemci sıfır mı aldınız, garantili mi.
evet sıfır aldım garantili. ben açıkçası bios güncellemesiyle alakalı bir sıkıntı olabileceğini düşünmeye başladım. eski işlemciyi takıp çalışıp çalışmadığını deneyip çalışıyorsa en son sürümden bir önceki bios sürümünü yükleyerek tekrar yeni işlemciyi takmayı denemeyi düşünüyorum

Aslında bunu söylemeye biraz utanıyorum ama benim gibi bu sorunu yaşayan varsa en azından daha fazla uğraşmasın diye yazıyorum. Şimdi işlemciyi belki tanımamıştır diye düşünüp işlemcimi söküp geri taktım. Sonra pc yi çalıştırdım yine görüntü gelmedi ekrana. Sonra monitörümü biraz kurcaladım. Monitörümde yeniydi bilmiyordum pek özelliklerini. Kurcalarken görüntü seçenekleri olduğunu fark ettim. İşte hdmi 1 den al görüntüyü hdmi2 den al dp den al gibi. Sonra hdmi a takmıştım pc yi hdmi 1 den al ayarına getirince göeüntü geldi. Sanırım işlemciyle falan ilgili hiçbir sorun yoktu. Sadece monitör üzerinden görüntü kaynağını ayarlamam gerekiyordu. Ama ben yinede arkadaş ortamında dalga malzemesi olmamak için böyle anlatmıyorum 😀😀😀

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı