Çözüldü R5 5600X RX 6800 oyunlarda takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

P.hoenix

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
 Gigabyte A520M-H AMD AM4 DDR4 Micro ATX anakart.
 AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz alt çekirdek işlemcisi.
 Sapphire Radeon RX 6800 Gaming 11305-02-20G 256 bit GDDR6 16 GB ekran kartı.
 Corsair 32GB (2x16GB) 3600MHZ DDR4 Ram (CMK32GX4M2D3600C18)
 Kingston NV2 3500MB/2100MBS NVMe PCİE M.2 SSD SNV2S/1000G 1TB SSD DİSK.
 Seagate Ironwolf Nas HDD 4 TB 3.5" 5400RPM 256MB Cache Sata 3 (ST4000VN006) Sabit Disk
 FSP GSM Hydro Pro HGS-650M 650W 80+ al
Merhaba, oyunlarda genel olarak takılma problemi, kasma problemi yaşıyorum. Oyuna başlamadan önce MSI Afterburner programını kullanıyorum fakat sadece ekran kartı fan hızını tek ayarlama için kullanıyorum. Programı açtığımda Core clock 2289 MHz ve Memory clock 2150 olarak ayarlanmış şekilde oluyor ve hiç değiştirmiyorum bu şekilde olduğundan dolayı oyunlarda takılma problemi yaşıyor olabilir miyim? Bu iki değeri ne şekilde ayarlamam gerekiyor? Bilgisayarımın genel özellikleri bu şekildedir. Teşekkür ederim.

Gigabyte A520M-H AMD AM4 DDR4 Micro ATX anakart.
AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz alt çekirdek işlemcisi.
T-Force Team Vulcan TUF oyun ittifakı 16 GB (2x8GB) 3600MHz CL18 DDR4 oyun belleği.
Sapphire Radeon RX 6800 Gaming 11305-02-20G 256 bit GDDR6 16 GB ekran kartı.
Adapta Legend 700 ALEG-700-512gcs 512 GB 2000/1600MB/s PCI-e
NVMe M.2 SSD disk.
FSP GSM Hydro Pro HGS-650M 650W 80+ altın güç kaynağı.
T-Force takımı siren GD240e 240mm ARGB AiO soğutucu.

Çözüm
Gigabyte ile ilgili hiç bilgim yok ama kullanım klavuzunuzu okuduğumda BIOS içerisinde XMP High Frequency Support diye bir yazı göreceksiniz o değeri Profil 1'e ayarlarsanız olacaktır. Türkçesi Üst düzey bellek profili gibi bir şey olabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra görev yöneticisinden tekrar kontrol edin.

Not: Mavi ekran yerseniz tedirgin olmayın bu sorunu yaşayanlar değerleri elle girerek çözmüşler.
Eğer oyunlarda sistem sıcaklıkları anormal seviyelerde gezmiyorsa sürücüleri kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Yakın zamanda ben de RX 5600XT ile aynı sorunu yaşamıştım, sürücüleri kaldırıp tekrar yükleyerek çözdüm. (23.4.1 numaralı sürücüyü kullanıyorum.)

Cevabınız için teşekkür ederim. Sistem sıcaklıkları boşta normal seviyelerde oyunlarda da fanı çalıştırıyorum fakat RAM hızı 3600 MHz ben bunu mıs Afterburner programı ile 2000-2100'lerde sınırladığımı fark ettim. Daha önce fark etmemiştim. Sürücüyü kaldırıp tekrar yükledim yine aynı. Ben MSI Afterburner programını kullanmak istediğim de RAM MHz sınırını 3000 yapsam sorun olur mu acaba?

RAM hızından kastınız ekran kartınızın VRAM'i ise stok ayarında bırakmanızı tavsiye ederim. Bunun için afterburnerdaki reset tuşuna basıp tüm ayarları sıfırlayabilir ve tekrar fan ayarı yapabilirsiniz. Bu arada bu tarz ayarlar için Radeon Software'i de kullanabilirsiniz.

MSI Afterburner programıyla RAM MHz'sini ayarlayamazsınız. Söylediğiniz ekran kartı VRAM için kullanılan ayardır. Bilginiz yoksa ordaki değerlerle oynamanızı tavsiye etmem, eğer oynadıysanız alt kısımda reset tuşundan sıfırlayabilirsiniz. Sorununuza gelecek olursak DDU ile ekran kartı driverınızı kaldırıp yeni çıkan 23.4.2 sürümünü kurmayı deneyebilirsiniz. Bu arada RAM'lerinizin 3600 MHz'de çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Çoğu zaman oyunlarda takılmalar oluyor ekran donuyor ama oyunun sesi geliyor mecburen kapatma tuşuna basıp kapatıyorum tekrar bilgisayarı açıyorum. CPU-Z ile ilgili görseller ekleyeceğim. RAM'lerin ne hızında çalıştığını bilmiyorum. Kullandığım RAM modeli şu şekilde;

T-Force Team Vulcan TUF oyun ittifakı 16 GB (2x8GB) 3600MHz CL18 DDR4.

MSI Afterburner programıyla RAM MHz'sini ayarlayamazsınız. Söylediğiniz ekran kartı VRAM için kullanılan ayardır. Bilginiz yoksa ordaki değerlerle oynamanızı tavsiye etmem, eğer oynadıysanız alt kısımda reset tuşundan sıfırlayabilirsiniz. Sorununuza gelecek olursak DDU ile ekran kartı driverınızı kaldırıp yeni çıkan 23.4.2 sürümünü kurmayı deneyebilirsiniz. Bu arada RAM'lerinizin 3600 MHz'de çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Ayrıca Amd 23.4.2 sürümünü indirip kurduğumda ekranın üst kısımda yatay şekilde mavi bir çizgi görünüyor. Kapatıp açtığımda ekrana görüntü gelmiyor. Sanırım yeni sürümü sorunluydu. Mecburen sistem geri yükleme yapıp bir alt sürümünü kuruyorum öyle açılıyor bilgisayar.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    21 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    21,3 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    17,6 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Linkte öyle bir sorun hiç görülmemiş ama olabilir, DDU yardımıyla eski driverınızı silip bir alt sürümü temiz kurulum yapın. AMD Adrenalin 23.4.2 sürücüsü yayınlandı

Görev yöneticisindeki bellek sekmesine girip sağ altında hızınızı görebilirsiniz. Eğer 3600'den az ise ki CPU-Z'de gördüğüm kadarıyla 2400'de çalışıyor, 3600'de çalışması için BIOS'tan ayarlarınızı yapmanız gerekir.

Cevabınız için teşekkür ederim, rica etsem BIOS'tan nasıl ayarlayabileceğim konusunda bilgi verebilir misiniz?

Gigabyte ile ilgili hiç bilgim yok ama kullanım klavuzunuzu okuduğumda BIOS içerisinde XMP High Frequency Support diye bir yazı göreceksiniz o değeri Profil 1'e ayarlarsanız olacaktır. Türkçesi Üst düzey bellek profili gibi bir şey olabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra görev yöneticisinden tekrar kontrol edin.

Not: Mavi ekran yerseniz tedirgin olmayın bu sorunu yaşayanlar değerleri elle girerek çözmüşler.

Çözüm

Tamam. Şu an dediklerinizi yaptım görev yöneticisinde Hız: 3600 Mhz olarak görünüyor. Bu şekilde kullanacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı