i5 12400F RX 6800 sistem oyunlarda takılıyor

İlker Aktürk

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, uzun yıllardır beklediğim bir şeyi yaptım. Kendimize bir kasa aldım ve şu anda basım bu kasayla dertte. Fanlar ses yapıyor diye geri gönderdik, duzelmeden geldi. Şimdi de bu kasmalar var. Biraz kullanıcı deneyimi ile ilgili bir durum gibi biraz o yüzden umarım anlatabilirim. Oyunları acabiliyorum ama en düşük ayarları bile açsam saniyelik takılmalar yaşıyorum. Uzun süreli FPS düşmesi gibi değil ama LoL dahil birçok oyunda bu durum var.

Sadece oyunlarda değil, tarayıcıda vs. dahil oluyor. İki video ekleyeceğim. Görüntü geçişlerinde sorun oluyor. Ekran kartı panelinde de akıcılık hiç yok. Uzun süre araştırdım. Sosyalin altını üstüne getirdim ama bir sonuç alamadım. SSD'yi taradım. Herhangi bir hatası yok. Bilgisayar 2 haftalık.

Sistem özellikleri:

Intel i5-12400F / ASUS Radeon TUF RX 6800 Gaming OC 16 GB / 16 GB RAM / 500GB M.2 SSD.

Hazır sistem Technopat TN3 kasa.

Ek olarak monitörüm eski. 60Hz. Bu, bütün bunlarin sebebi olabilir mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Üstadım inşallah öyledir de acaba kartta mi sorun var diye düşünmekten kurtulurum. Bir monitör alayım hızlıca.
İşlemcin haric aynı sistem özelliklerine sahibim, 2K Bir monitör yakışır hocam bu sisteme şiddetle tavsiye ederim. Kartın hakkı 2K. Bu arada emin olmak farklı bir monitör de ya da evde TV varsa onda deneme yapın. Belirttiğiniz şey 60hzyi gösteriyor direk, oyun haricinde ana ekranda bile akıcılık olmaması vesaire.

Evde farklı bir monitör veya TV yok hocam. Nasıl bir yol bulabilirim bir bakacağım, inşallah dediğiniz gibidir.
Ben bahsettiğiniz akıcılık probleminin tamamen bunla alakalı olduğunu düşünüyorum hocam, yine de emin olmak için ekran kartı sürücüleriniz güncel değil mi ? Bir de hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?

Ben bahsettiğiniz akıcılık probleminin tamamen bunla alakalı olduğunu düşünüyorum hocam, yine de emin olmak için ekran kartı sürücüleriniz güncel değil mi ? Bir de hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?
Hocam 2 video yükledim. Bir bakar mısınız ? Sürücülerim guncel. 3 4 defa temiz kurulum yaptım Windows 10 için. En son Windows 11 e geçtim. Hala devam ediyor.

Hocam 2 video yükledim. Bir bakar mısınız ? Sürücülerim guncel. 3 4 defa temiz kurulum yaptım Windows 10 için. En son Windows 11 e geçtim. Hala devam ediyor.
Hocam özellikle ikinci videoda tamamen emin oldum ki 60HZ kaynaklı bir durum. Şuan 165 hz monitördeyim 60 hzye çektim, google chrome sayfasını sağa sola hareket ettirirken bile takılıyor, sendeki gibi. Monitörü zaten almanız gerekli gibi birşey , böyle güçlü bir sistemle 60hz monitör kullanılmaz, sistemi kısıtlarsınız. Dediğim gibi eğer bütçeniz varsa kesinlikle 2k bir monitör alın.

Takılmayı hissedemedim videolarda. Akıcılık demişsin de bu bildiğimiz 60Hz ne bileyim telefonun ya da önceki cihazın yüksek yenileme hızına mı sahipti?

Saniyelik takılmalar dediğin drop ise ona genel olarak bakmak lazım. BIOS ayarı düzgün yapılmadıysa RAM'ler ya da çok yüksek sıcaklık da sebep olabilir.

Takılmayı hissedemedim videolarda. Akıcılık demişsin de bu bildiğimiz 60Hz ne bileyim telefonun ya da önceki cihazın yüksek yenileme hızına mı sahipti?

Saniyelik takılmalar dediğin drop ise ona genel olarak bakmak lazım. BIOS ayarı düzgün yapılmadıysa RAM'ler ya da çok yüksek sıcaklık da sebep olabilir.
Hocam ben arkadaşın dediğini hemen hemen ilk mesajından biraz tahmin ettiğim için emin olarak 60hz den kaynaklı dedim, yoksa tabiki yanlış yönlendirme yapmak istemem, sonuçta oyunlarda düşük fps alıyorum gibi birşey demiyor, ani takılmalardan bahsetmiş ve sadece oyun içi değil masaüstünde de bahsediyor. Videoları atınca tamamen emin oldum, videodan dediğin gibi çok birşey anlaşılmasada mevcut monitörünüzü 60hzye alın sizde aynı şeyi anlarsınız zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı