R5 5600X sıcaklık değerleri yorumlama

balp

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, sıcaklık değerlerim normal mi? Valorant oynarken 3-4 saat geçtikten sonra FPS yüksek olmasına rağmen oyunum kasıyormuş gibi görünüyor. İlk bir iki saat oyun gayet akıcı fakat belirli bir süre sonra sorun başlıyor, acaba işlemcim çok mu ısınıyor? Stok soğutucu ve onun üstünde gelen macun var.

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    34,4 KB · Görüntüleme: 74
Stok fan ise normal. Oyun içinde ise throttle oluyor. Soğutucu değiştirirseniz düzelir problem.

AMD 83 derecede throttle yiyor mu? Ben Intel ile 100 derecede yiyorum da.

Thrott derken ne demek istediğinizi anlayamadım.

Daha iyi bir soğutma sistemi ile kasma hissinin önüne gecebilir miyim sizce?

Throttle; yüksek sıcaklıklara geldiğinde sistemin kendisini koruyup voltajı bir miktar keserek sıcaklığın düşmesini sağlıyor. Bu şekilde tam performans-verim alamazsın.

Geçilir. Throttle yemezsin.

AMD 83 derecede throttle yiyor mu? Ben Intel ile 100 derecede yiyorum da.

Throttle; yüksek sıcaklıklara geldiğinde sistemin kendisini koruyup voltajı bir miktar keserek sıcaklığın düşmesini sağlıyor. Bu şekilde tam performans-verim alamazsın.

Geçilir. Throttle yemezsin.

Daha iyi bir soğutucu alarak bunun önüne geçebilir miyim? Biraz oynadıktan sonra ekranda kırılmalar oluyormuş gibi geliyor oyun zevkim bozuluyor

Oyun oynarken bir yandan da test yaptım arka planda oyun açıktı yani.
Oyunu aşağıya aldığınız için CPU'ya yük binmez. MSI Afterburner ile oyun içinde izlemeniz gerekiyor zaten test yapıldığı çekirdeklerden belli, çok zorlamamış. Durumu izlerseniz kasma hissiyatında frekansları ve voltajı görebilir, sıcaklık değerlerini okuyabilirsiniz. Zaten bu işlemciyi asla stok soğutucu ile kullanmanızı önermiyorum, ben Wraith Prism ile tam yükte zorla 75 derecede tutuyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı