Çözüldü R5 5600X sistem açıldığında 90 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar herkese. Yaklaşık 1 haftadır evde yoktum. PC'yi hiç açmadım. Eve gelip PC'yi açtığımda CPU %2-3 kullanımdayken bir anda 90 dereceyi gördü. Yeniden başlattığımda da sorun çözülmedi. PC'yi kapatıp 1-2 dakika bekleyip açınca sorun düzeldi. Sonraki gün yine aynı problemi yaşadım. Acaba sorun nedir? Ben sıvı soğutma ile alakalı olabileceğini düşünüyorum.

PC Özellikleri:
  • G.Skill 8 GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit RAM
  • Cooler Master Masterliquid Lite 240 240mm işlemci Sıvı Soğutucu
  • Gigabyte 512 GB NVMe M.2 SSD (1700 MB Okuma / 1550 MB Yazma)
  • ASUS USB-AC53 Nano DualBand Kablosuz Nano USB Adaptör
  • Gigabyte B550M S2H 5000MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
  • AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK işlemci
  • NZXT H510 Tempered Glass USB 3.1 Beyaz/Siyah Mid Tower Kasa
  • Gigabyte GeForce RTX 3060 Gaming OC 12 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
  • Gigabyte Aorus P750GM 750W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fanlı PSU

Dosya Ekleri

• 20210908_105038.jpg
    20210908_105038.jpg
    162,7 KB · Görüntüleme: 174
Çözüm
Şimdi adım adım kontrol etmen lazım bu işi.

1. Pompa düzgün çalışıyor mu? Pompa hızını hangi program ile yönetiyorsan oradan kontrol ettin mi?

1. Soruya cevabın evet ise : Isı yüksek iken CPU'nın çarpanı ve voltajı ne oluyor? Belki anakart voltaj yönetimini yapamıyor olabilir bunu kontrol etmen lazım.

1. soruya cevabın hayır ise : öncelikle pompanın durumunu kontrol et ve pompanın çalıştığından emin ol.

Sonraki adım. Pompa düzgün çalışıyor. CPU voltaj değerleri düzgün fakat hala ısı problemi var ise soğutucuyu sök. Termal macunu temizle ve kaliteli bir termal macun ile (Arctic MX-4 yada CoolerMaster MasterGel Maker Nano) tekrar macunlamasını yapıp montajını sağla.

Sonrasında tekrar konuşalım. Fakat önce pompa ve voltaj takibi.
Siz bu şekilde kullanmaya devam edin. 👍
Size bunun gibi onlarca video ve sistem toplama fotoğrafi atabilirim. Hortumlar assagi bakmayacak yanlis demiyorum sadece hortumların yukari bakmasi yanlis kurulum degil aksine dogru bir kurulum. Radyator icin konuşuyorum. Eger yok o videolarin hepsi yanlis benim dedigim dogru diyorsan yapacağım birsey yok. Siz bildiginizi ben de dogru olani soylemeye devam edeyim. 👍

Son düzenleme:
Size bunun gibi onlarca video ve sistem toplama fotoğrafi atabilirim. Hortumlar assagi bakmayacak yanlis demiyorum sadece hortumların yukari bakmasi yanlis kurulum degil aksine dogru bir kurulum. Radyator icin konuşuyorum. Eger yok o videolarin hepsi yanlis benim dedigim dogru diyorsan yapacağım birsey yok. Siz bildiginizi ben de dogru olani soylemeye devam edeyim. 👍
Hortumların yukarı bakması yanlıştır, ancak hortumların yukarı bakıyor olması kesin sorun oluşturacak diye bir şey yok. Bazı insanlar borular aşağıya yetişmediği için veya borular yukardayken daha güzel görünüyor diye yukarı bakacak şekilde takıyor. Recep Baltaş yanlış yapmış ama çok büyük bir problem değil, uzun vadede pompa belki bozulur ama kesin değil.

Evet ters çevirmelisin. Coolboy11 arkadaş inatla kendi yaptığını savunuyor ama yer çekimi diye bir şey duymamış sanırım. Bu şekilde çalışmaz demiyorum zaten çalışır fakat pompanın ömrü giderek azalır. İlk çalıştırmalarda pompa soğutma yapmaz, ses yapar vs gibi sorunlar baş gösterir.

Kendisi ne kadardır sıvı soğutma kullanıyor yada ne kadar bilgili bilmiyorum ama benim sözlerim haricinde biraz internette araştırırsanız zaten bir çok kaynakta nasıl bağlanması gerektiğini görürsünüz.
Peki dediğim gibi ters çeviririm ama boruların boyu yetmeyebilir. Bunun için ne yapmalıyım?
Hortumların yukarı bakması yanlıştır, ancak hortumların yukarı bakıyor olması kesin sorun oluşturacak diye bir şey yok. Bazı insanlar borular aşağıya yetişmediği için veya borular yukarıdayken daha güzel görünüyor diye yukarı bakacak şekilde takıyor. Recep Baltaş yanlış yapmış ama çok büyük bir problem değil, uzun vadede pompa belki bozulur ama kesin değil.

Benim kasamı kullanan çoğu insam benim kullandiğım şekilde montajlamış kasanın yapısından dolayı.

Dediğim sorunun üzerine 1 hafta geçti ve hala devam ediyor. İlk açılışta PC 65 66 derece ile başlıyor ve kalıyor. Hiç düşmüyor, CPU kullanımı %0 - %1ken. 1 2 dakika bekleyip kapa aç yapınca düzeliyor. Sorun ne olabilir?

1. Pompa düzgün çalışıyor mu? Pompa hızını hangi program ile yönetiyorsan oradan kontrol ettin mi?

1. Soruya cevabın evet ise : Isı yüksek iken CPU'nın çarpanı ve voltajı ne oluyor? Belki anakart voltaj yönetimini yapamıyor olabilir bunu kontrol etmen lazım.

1. soruya cevabın hayır ise : öncelikle pompanın durumunu kontrol et ve pompanın çalıştığından emin ol.

Sonraki adım. Pompa düzgün çalışıyor. CPU voltaj değerleri düzgün fakat hala ısı problemi var ise soğutucuyu sök. Termal macunu temizle ve kaliteli bir termal macun ile (Arctic MX-4 yada CoolerMaster MasterGel Maker Nano) tekrar macunlamasını yapıp montajını sağla.

Çözüm

CoolerMaster'ın sıvı soğutmasını kullanıyorum ama herhangi bir program üzerinden denetlemiyorum.

Cooler Master'ın sıvı soğutmasını kullanıyorum ama herhangi bir program üzerinden denetlemiyorum.

Ana kartinin fan yonetim programi ile yonetebilirsin. Maalesef Cooler Master gibi kendi yazilimi olmayan giris sinif sogutucular boyle. Anakart fan yazilimi ile kontrol edip yukaridaki adimlari kontrol edersen ona gore cozume gidebiliriz.

Not: Telefonum Ingilizce bu nedenle TR karakter yazamiyorum klavye seceneklerinde kurulu degil.

Evet ters çevirmelisin. Coolboy11 arkadaş inatla kendi yaptığını savunuyor ama yer çekimi diye bir şey duymamış sanırım. Bu şekilde çalışmaz demiyorum zaten çalışır fakat pompanın ömrü giderek azalır. İlk çalıştırmalarda pompa soğutma yapmaz, ses yapar vs gibi sorunlar baş gösterir.

Kendisi ne kadardır sıvı soğutma kullanıyor yada ne kadar bilgili bilmiyorum ama benim sözlerim haricinde biraz internette araştırırsanız zaten bir çok kaynakta nasıl bağlanması gerektiğini görürsünüz.
Kesinlikle katılıyorum her türlü montajı denedik ve sonuç: Borular aşağıya bakacak şekilde en iyi en sessiz çalışma rutini MSI C240 kullanıyorum bizzar MSI servisinin söylediği ve katalogunda yer alan bağlantı şekili budur.

Yeni konular

Geri
Yukarı