Çözüldü R5 5600X sistem açıldığında 90 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar herkese. Yaklaşık 1 haftadır evde yoktum. PC'yi hiç açmadım. Eve gelip PC'yi açtığımda CPU %2-3 kullanımdayken bir anda 90 dereceyi gördü. Yeniden başlattığımda da sorun çözülmedi. PC'yi kapatıp 1-2 dakika bekleyip açınca sorun düzeldi. Sonraki gün yine aynı problemi yaşadım. Acaba sorun nedir? Ben sıvı soğutma ile alakalı olabileceğini düşünüyorum.

PC Özellikleri:
  • G.Skill 8 GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit RAM
  • Cooler Master Masterliquid Lite 240 240mm işlemci Sıvı Soğutucu
  • Gigabyte 512 GB NVMe M.2 SSD (1700 MB Okuma / 1550 MB Yazma)
  • ASUS USB-AC53 Nano DualBand Kablosuz Nano USB Adaptör
  • Gigabyte B550M S2H 5000MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
  • AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK işlemci
  • NZXT H510 Tempered Glass USB 3.1 Beyaz/Siyah Mid Tower Kasa
  • Gigabyte GeForce RTX 3060 Gaming OC 12 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
  • Gigabyte Aorus P750GM 750W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fanlı PSU

Dosya Ekleri

• 20210908_105038.jpg
    20210908_105038.jpg
    162,7 KB · Görüntüleme: 174
Çözüm
Şimdi adım adım kontrol etmen lazım bu işi.

1. Pompa düzgün çalışıyor mu? Pompa hızını hangi program ile yönetiyorsan oradan kontrol ettin mi?

1. Soruya cevabın evet ise : Isı yüksek iken CPU'nın çarpanı ve voltajı ne oluyor? Belki anakart voltaj yönetimini yapamıyor olabilir bunu kontrol etmen lazım.

1. soruya cevabın hayır ise : öncelikle pompanın durumunu kontrol et ve pompanın çalıştığından emin ol.

Sonraki adım. Pompa düzgün çalışıyor. CPU voltaj değerleri düzgün fakat hala ısı problemi var ise soğutucuyu sök. Termal macunu temizle ve kaliteli bir termal macun ile (Arctic MX-4 yada CoolerMaster MasterGel Maker Nano) tekrar macunlamasını yapıp montajını sağla.

Sonrasında tekrar konuşalım. Fakat önce pompa ve voltaj takibi.
Evet genellikle radyatörleri kasanın üst kısmına monte ediyorlar ama bana kalırsa ön yüze monte edilmesi daha mantıklı çünkü radyatörlerin fanları dışarıdan havayı çekerken sıcak radyatörden geçiyor hava ve ısınıp kasa içerisine giriyor ısınan hava yükselir prensibine göre bu havayı kasanın üstünden ve arka egzoz fandan tahliye edecek şekilde bir hava akımı sağlamak sanırım en mantıklısı.

Son düzenleme:
Evet genellikle radyatörleri kasanın üst kısmına monte ediyorlar ama bana kalırsa ön yüze monte edilmesi daha mantıklı çünkü radyatörlerin fanları dışarıdan havayı çekerken sıcak radyatörden geçiyor hava ve ısınıp kasa içerisine giriyor ısınan hava yükselir prensibine göre bu havayı kasanın üstünden ve arka egzoz fandan tahliye edecek şekilde bir hava akımı sağlamak sanırım en mantıklısı.
Zaten en iyi hava akis senaryosu bu yazdiginiz gibi internetden bakarsaniz cok fazla test var ve bu yazdiginiz senaryo en iyi sonuclari veriyor.

O kasa da tam bir fırın, umarım sıvı soğutma fanları soğuk havayı rahat alabiliyordur genel olarak. Sorununa gelirsek, bir süre çalışmadığı için soğutucu geç cevap vermiştir.

Sistemi alalı 2 ay gibi bir süreç oldu tam yükte 65 derecenin üstünü görmedim daha. Şu zamana kadar bir problemini görmedim kasanın vs.
Zaten en iyi hava akis senaryosu bu yazdiginiz gibi internetten bakarsaniz cok fazla test var ve bu yazdiginiz senaryo en iyi sonuclari veriyor.

Büyük ihtimalle dediğiniz gibi belli bir süre çalışmadığı için sistem kendine gelemedi uzun süreli kullanımda bakacağız artık 😂.

Sistemi alalı 2 ay gibi bir süreç oldu tam yükte 65 derecenin üstünü görmedim daha. Şu zamana kadar bir problemini görmedim kasanın vs.

Ekran kartı da böyleyse oldukça güzel değerler H510 için. Sıvı soğutmanın tepkisine pek takılmamak lazım, 1 haftalık yatış 5600X'in olağan voltaj sıçramaları derken rutinine geçene kadar o dereceleri görmesi normal.

Yanlış bilgi. Sivi sogutma montajı doğru.
Maalesef doğru değil montaj. Sıvı soğutma bağlarken radyatörün boru giren bölümü aşağıya bakacak şekilde olmalıdır eğer dikey montaj yapılıyorsa. Arkadaşın yaptığı gibi olan montajlarda ilk startta pompa boşta döner ve havayı iterek sıvının pompaya gelmesini sağlar buda pompaya zarar verir.

Ekran kartı da böyleyse oldukça güzel değerler H510 için. Sıvı soğutmanın tepkisine pek takılmamak lazım, 1 haftalık yatış 5600X'in olağan voltaj sıçramaları derken rutinine geçene kadar o dereceleri görmesi normal.

Ekran kartıda Max 70 gördüm değerleri iyi.
Maalesef doğru değil montaj. Sıvı soğutma bağlarken radyatörün boru giren bölümü aşağıya bakacak şekilde olmalıdır eğer dikey montaj yapılıyorsa. Arkadaşın yaptığı gibi olan montajlarda ilk startta pompa boşta döner ve havayı iterek sıvının pompaya gelmesini sağlar buda pompaya zarar verir.
Radyatörü ters mi çevirmeliyim o zaman ?
Ekran kartıda Max 70 gördüm değerleri iyi.

Radyatörü ters mi çevirmeliyim o zaman ? O zaman da pompanın boyu yetmeyebilir.

Radyatörü ters mi çevirmeliyim o zaman ?
Evet ters çevirmelisin. Coolboy11 arkadaş inatla kendi yaptığını savunuyor ama yer çekimi diye bir şey duymamış sanırım. Bu şekilde çalışmaz demiyorum zaten çalışır fakat pompanın ömrü giderek azalır. İlk çalıştırmalarda pompa soğutma yapmaz, ses yapar vs gibi sorunlar baş gösterir.

Kendisi ne kadardır sıvı soğutma kullanıyor yada ne kadar bilgili bilmiyorum ama benim sözlerim haricinde biraz internette araştırırsanız zaten bir çok kaynakta nasıl bağlanması gerektiğini görürsünüz.

Evet ters çevirmelisin. Coolboy11 arkadaş inatla kendi yaptığını savunuyor ama yer çekimi diye bir şey duymamış sanırım. Bu şekilde çalışmaz demiyorum zaten çalışır fakat pompanın ömrü giderek azalır. İlk çalıştırmalarda pompa soğutma yapmaz, ses yapar vs gibi sorunlar baş gösterir.

Kendisi ne kadardır sıvı soğutma kullanıyor ya da ne kadar bilgili bilmiyorum ama benim sözlerim haricinde biraz internette araştırırsanız zaten birçok kaynakta nasıl bağlanması gerektiğini görürsünüz.

O zaman Recep baltasin sistem toplama videolari tamamen yanlış montaj?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı