R5 5600X 85 90 derece oluyor

Metin Erten

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, öncelikle ilgilenen herkese teşekkür ederim. Benim problemin güncel bir sistem PC toplayalı 1 ay oldu ve CoD Warzone girdiğim zaman CPU 85-90 dereceleri görüyor ekran kartı da 85 derecelerde oluyor bu normal mi ve bir seferliğine CPU ısındığı için sistem kendini kapattı. Ben kasada problem olduğunu düşünüyorum, sanırsam fanların hepsi içeri hava alacak şekilde toplanmış, 7 fan bulunmakta 6 tanesini dışardan hava alacak şekilde değiştirsem düzelme olur mu?
Sistem:
- MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi AMD B550 soket AM4 DDR4 4400(OC) M.2 anakart.
- AMD Ryzen 5 5600X (AMD'nin kendi fanı)
- MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı.
- G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z Neo DDR4 3600MHz CL18 AMD Ryzen uyumlu RGB LED RAM.
- Samsung 1TB 970 EVO NVMe M.2 SSD (okuma hızı 3400 MB / yazma hızı 2500 MB)
- Corsair enthusiast txm 850W modüler 80+ Gold 12cm fanlı PSU.
- Xigmatek aquarıus Plus 7x120mm fanlı USB3.0 temper camlı MidT ATX Gaming kasa.

Hocam, ön fanlar içeriye tepe ve egzoz fanları dışarıya üflemeli. Buna dikkat edin. OC yapıyorsanız stok fan yeterli olmaz. İyi bir soğutucu alın.

Sistem boştayken sıcaklık değerleri ne? İşlemci fanını tam takamadın falan dicem de ekran kartı da abartı.

Hocam, ön fanlar içeriye tepe ve egzoz fanları dışarıya üflemeli. Buna dikkat edin. OC yapıyorsanız stok fan yeterli olmaz. İyi bir soğutucu alın.

OC yapmıyorum Xigmatek söylediğim modelle bir bakınız önünde fan yok alt ve yan tarafta var onlari dışarıdan hava alacak şekildemi olacak.
Sistem boştayken sıcaklık değerleri ne? İşlemci fanını tam takamadın falan deceğim de ekran kartı da abartı.

Sistemi kendim toplamadım Vatan Bilgisayar'da toplatım ayrıca sistem için uygun ekran kartı birçok yerde forumda sordum uygun olduğunu söylediler.
Değiştirdim fanların yönünü sadece egzoz fan sabit bıraktım ama hala CPU sıcaklığı 90 derecelere geliyor.

Son düzenleme:
Stok fan Wraith Stealth 5600X'lerde çok yetersiz 3600X'lerde bile stok olarak spire kullandılar spire biraz daha uzun kanallara sahip Watt olarak yüksek ama kısmen daha yeterliydi ancak Stealth hiç yeterli değil tavsiyem sıvı soğutma kasanın hava akışı da önemli oda sıcaklığı artırabiliyor eğer kapağı açma imkânın varsa bir de öyle dene bakalım değişiklik olacak mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı