R5 5600X sistem bir anda kapandı

Yunuselbek1

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
Fury 2x8 16 gb 3200 mhz
SSD veya HDD modeli
WD blue sn550 500 gb m2
Ekran kartı
MSI GAMINGX 3060TI
Anakart
MSI B550 -A PRO
İşlemci
R5 5600X
Merhaba, bundan 1 küsur sene önce GamingGen'den hazır PC aldım. Dün oyun oynarken PC bir anda kendi kendine kapanıp otomatik onarıma hazirlanıyor yazısı geldi. Bekledim sonra mavi ekran verdi yine bekledim sonra yeniden otomatik onarıma hazırlanıyor yazisı çıktı. Sonra bekleyip kendi kendine rest attıktan sonra ekran görüntü vermemeye başladı. PC'yi komple söktüm yeniden taktım ama gelmiyor. Anakartın üzerinde bir tek başına CPU, bir tek başına VGA, bir de tek başına dram LED'leri yanıyor kafasına göre ne denediysem olmadı. Önerileriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim sisteminde bir bozulma veya SSD'de bir arıza olmuş olabilir.

Ne kadar yararı olur bilmiyorum ancak BIOS ayarlarınızı sıfırlamayı denediniz mi? BIOS pilini çıkararak veya anakarttaki JBAT1 pinlerini kısa devre yaptırarak sıfırlayabilirsiniz, rehberleri istiyorsanız atabilirim.

BIOS güncel miydi?

Sisteminizde kişisel dosyalar, belgeler, resimler, müzikler vb. kurtarmanız gereken çok önemli şeyler yoksa bir USB belleğe Windows ISO yazıp temiz kurulum yapabilirsiniz.

Kurtarmanız gereken dosyalar varsa o zaman başka yöntemler denemek gerekecek.

PSU ile alakalı olabilir, anakart üstündeki ve PSU üstündeli konsansatörlere vb. baksana bi şişme var mı? Yanık kokusu var mı
Hayır yanık kokusu ve şişiklik yok

İşletim sisteminde bir bozulma veya SSD'de bir arıza olmuş olabilir.

Ne kadar yararı olur bilmiyorum ancak BIOS ayarlarınızı sıfırlamayı denediniz mi? BIOS pilini çıkararak veya anakarttaki JBAT1 pinlerini kısa devre yaptırarak sıfırlayabilirsiniz, rehberleri istiyorsanız atabilirim.

BIOS güncel miydi?

Sisteminizde kişisel dosyalar, belgeler, resimler, müzikler vb. kurtarmanız gereken çok önemli şeyler yoksa bir USB belleğe Windows ISO yazıp temiz kurulum yapabilirsiniz.

Kurtarmanız gereken dosyalar varsa o zaman başka yöntemler denemek gerekecek.

BIOS pilini cıkarıp taktım nir sey olmadi maaelesef. Sanırım BIOS güncel değildi benim. İçinde önemli silinmemesi gereken dosyalar var ama aynı zamanda 2 tane 500 lük ssd 1 tane de 1tb lık hdd var. Silinmemesi gerekenler hdd de ama.

Son düzenleme:
İşletim sistemi SSD'lerden birinde kuruluysa ve tüm önemli dosyalarınız HDD'deyse format atın derim, HDD'ye ve diğer SSD'ye dokunmazsınız. Sadece işletim sisteminin kurulu olduğu SSD'yi biçimlendirir ve yine ona kurarsınız.

Formattan sonra 2 SSD ve özellikle 1 HDD'nin sağlıklarını kontrol edin, bad sector gibi bir durum var mı diye bakın mutlaka.

BIOS güncellemesini de formattan sonra bir ara yaparsanız iyi olur.

Hayır yanık kokusu ve şişiklik yok

BIOS pilini cıkarıp taktım nir sey olmadi maaelesef. Sanırım BIOS güncel değildi benim. İçinde önemli silinmemesi gereken dosyalar var ama aynı zamanda 2 tane 500 lük ssd 1 tane de 1tb lık hdd var. Silinmemesi gerekenler hdd de ama.
Rehber videoyu da atabilir misiniz . Ekran hic bir şekilde gelmediği için ekran görüntüsüne ihtiyaç duyulmayan teknikleri kullanmak gerekiyor.

İşletim sistemi SSD'lerden birinde kuruluysa ve tüm önemli dosyalarınız HDD'deyse format atın derim, HDD'ye ve diğer SSD'ye dokunmazsınız. Sadece işletim sisteminin kurulu olduğu SSD'yi biçimlendirir ve yine ona kurarsınız.

Formattan sonra 2 SSD ve özellikle 1 HDD'nin sağlıklarını kontrol edin, bad sector gibi bir durum var mı diye bakın mutlaka.

BIOS güncellemesini de formattan sonra bir ara yaparsanız iyi olur.
Tamamdır bunu deneyeceğim ama ekran gelmiyor hiç bir şekilde. BIOS tuşları vs de gözükmüyor. Pc açılirken önce monitöre ısık geliyor yarım saniye öyle kalıyor hemen sonra ekran kırmızı oluyor yarım saniye daha sonra monitörün açık olduğunu gösteren sağ alttaki beyaz ışık turuncuya dönüyor. Ekran görüntüsünü hiç alamıyorum.

Rehber videoyu da atabilir misiniz?

Bilgisayarı kapatın, fişi çekin. Ekran kartınızda BIOS pilinin altında JBAT1 diye bir yer var ve 2 pini var. O 2 pini tornavida yardımıyla birbirine dokundurun.

JBAT1.jpg

kisa-devre.png

Üstte pinleri kısa devre yapma işlemi işe yaramazsa şu şekilde BIOS pilini çıkarıp 5 dakika kadar bekledikten sonra tekrar takabilirsiniz gerçi denemiştiniz bunu. Yine de paylaşayım.

bios-pili.gif

BIOS pili çıkarma işleminde de fişi çekmeyi unutmayın.

Bilgisayarı kapatın, fişi çekin. Ekran kartınızda BIOS pilinin altında JBAT1 diye bir yer var ve 2 pini var. O 2 pini tornavida yardımıyla birbirine dokundurun.

Eki Görüntüle 1506130

Eki Görüntüle 1506134

Üstte pinleri kısa devre yapma işlemi işe yaramazsa şu şekilde BIOS pilini çıkarıp 5 dakika kadar bekledikten sonra tekrar takabilirsiniz gerçi denemiştiniz bunu. Yine de paylaşayım.

Eki Görüntüle 1506132

Kısa devre işlemini denedim kaç saniye tutacagımı bilmedigimden 1 sn 2-3 sn ve 4-5 sn kadar 3 sefer denedim. Çalıştırdım olmadı. Şuan BIOS pilini çikardım 5 dakika kadar bekleyip yeniden deneyeceğim.

Pardon o kısmı atlamışım, 10 saniye kadar beklemeniz yeterli. 5 saniye de yetmesi lazım teorik olarak.

Evet BIOS piline de bakın o zaman.

Ama mavi ekran ve onarım durumu BIOS ile ne kadar alakalıdır orası muamma. Sanırım format atmanız gerekecek.

Eki Görüntüle 1506130

Eki Görüntüle 1506134

Eki Görüntüle 1506132

Maalesef BIOS pili çıkarma işlemi de olmadı

Geri
Yukarı