R5 5600X Sistem Görüntü Gelmiyor

RedComandante

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Biraz uzun olacağını düşünüyorum umarım sıkılıp konudan çıkmazsınız. Vaktini ayırıp sonuna kadar okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Sorun 2 gün önce (Cumartesi) başıma geldi. Sistemi teslim aldım ve hazır sistem olduğu için bildiğiniz üzere ekran kartı kutusunda geldi. Montajını yaptım ama sistemi ilk defa çalıştırmadan önce bir önceki sistemimde kullandığım Toshiba P300 HDD'mi takmak istedim.

SATA kablosunu önceki sistemimden sökerek yeni sisteme taktım, diğer bağlantı kablosunu da takarak sistemi çalıştırmak için hazırlıkları yaptım. Sistem ilk açılışta görüntü vermedi yaklaşık 1, 2 dakika bekledim ama görüntü gelmeyince kapatarak birkaç defa daha denedim.

Yeni aldığım monitörden görüntü alamayınca (Display Port bağlantı kullandım) eski monitörümü HDMI bağlantı kullanarak ekran kartıma taktım, her 2 monitörümde otomatik bağlantı algılama modunda olmasına rağmen eski monitörümden de görüntü gelmedi ve son çare olarak hemen destek hattını aradım.

Destek hattında bana RAM'leri 2 ve 4 slotlarından 1 ve 3 slotlara takmam söylendi ve yaptım bu sefer hem görüntü yoktu hem RAM'lerin RGB aydınlatmaları çalışmadı. Nihayet 2. açılışta sistem eski monitörüme görüntü verdi ve Windows'a ulaştım. (RAM RGB aydınlatmalar çalışıyor)

Windows, ekran kartı ve diğer güncellemeleri yaptıktan sonra nihayet 2400 frekanta çalışan RAM'lerimi 3200 yapmak için ilk defa BIOS'a girdim fakat BIOS'ta D.O.C.P #Profile 3200 MHz olarak zaten seçiliydi ama RAM'lerim 3200 frekansında değildi.

Son olarak BIOS'u default ayarladıktan sonra tekrardan profil seçip, kaydet ve çık yaptıktan sonra sistem kendisini 3 defa kapatıp hata ekranına yolluyor.

Konunun devamı için: R5 5600X sistemde RAM'ler 3000 MHz oluyor ama 3200 olmuyor

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS yazılımı bağlı olan diskin son 2 sektöründen sistemle ilgili bilgileri alıp RAM'e gönderir. Bu bilgilere sistemin driverları da dahil, bu yüzden başka bir sistemin diskini direk kullanmak milyonda bir de olsa sorunlar yaratabiliyor. Anakarttan tüm donanımları ve BIOS pilini çıkarıp bir 30 dk bekle (PSU'nun kablosuda dahil), RAM ekran kartı gibi altın kaplamali slotlari silgi ile temizle (bazen oksitlenme olabiliyor) ardından donanımları yerine takip kasaya güç ver. BIOS güncellemesi yaptıktan sonra hala sorun devam ederse aldığın yerden direk değişim talep et.

BIOS yazılımı bağlı olan diskin son 2 sektöründen sistemle ilgili bilgileri alıp RAM'e gönderir. Bu bilgilere sistemin driverları da dahil, bu yüzden başka bir sistemin diskini direk kullanmak milyonda bir de olsa sorunlar yaratabiliyor. Anakarttan tüm donanımları ve BIOS pilini çıkarıp bir 30 dk bekle (PSU'nun kablosuda dahil), RAM ekran kartı gibi altın kaplamali slotlari silgi ile temizle (bazen oksitlenme olabiliyor) ardından donanımları yerine takip kasaya güç ver. BIOS güncellemesi yaptıktan sonra hala sorun devam ederse aldığın yerden direk değişim talep et.

Son 2 gündür RAM'leri 3200 frekansta ve HDD'yi sıkıntısız kullanıyordum ama bu sabah sistemi açınca tekrar görüntü vermedi, HDD bağlantılarını söktüm tekrar açtım sorun devam ediyordu.

Monitörün bağlantılarını sökerek sadece kasanın görüntü vermeden çalışmasını hedefledim ve ilk açılışta sistem düzeldi, kapatıp tekrardan monitörü bağlayarak Windows'a ulaştım ama RAM'lerim tekrardan 2400 frekansa geriledi.

Son olarak tekrar BIOS'tan default yapıp 3200 ayarladım, şu an kullanmaya devam ediyorum.

HDD'yi söküp yeni sisteme taktığım zaman biçimlendirme yapmadım, veriler olduğu gibi içindeydi. Sistemi ilk teslim aldığımda ilk açılıştaki sorunun ana kaynağı HDD olabilir mi?

Her zaman temiz kurulum daha iyidir. HDD'nin sağlığını yardımcı bir programla kontrol edebilirsin, ama bu hala RAM'lerdeki frekans sorununu açıklamıyor. BIOS'un güncel olduğundan eminsin değil mi?

Geri
Yukarı