R5 5600X sistem kendi kendine reset atıyor

522140

Hectopat
Merhaba, sorun yukarıda yazdığım gibi. Uzun zamandır bilgisayarımı sorunsuz kullanıyordum, geçen günlerde artık bilgisayar çok ısındığı için toz temizliği yaptım. Daha sonrasında ise normal şekilde kullanmaya devam ediyordum birkaç gündür. Daha sonra dün akşam aniden bilgisayar kendini kapatıp açmaya başladı. Bilgisayar açılıyor kullanıyorum ama rastgele kendine Windows reset atıyor. Bugün sabah 1 kez aynısını yaptı ama akşama kadar sorunsuz çalıştı akşam ise oyuna girdikten sonra aniden tekrar kendini resetledi. Oyun oynarken bir anda bilgisayar kendi kendine reset atıyor. Ani güç kesintisi gibi durumlar olmadığı için güç kaynağından problem olduğunu düşünmüyorum çünkü bilgisayarda elektrik kesintisi olmuyor Windows kendini resetliyor. RAM'leri ve slotlarını temizledim onun dışında işlemciye ve GPU'ya stress testi yaptım fakat sorunsuz çalıştılar. Sizce neden olabilir?

RAM'lerim HyperX Fury Beast.
İşlemcim R5 5600X.
PSU Cougar 80+ Bronze 750watt.

Merhaba, sorun yukarıda yazdığım gibi. Uzun zamandır bilgisayarımı sorunsuz kullanıyordum, geçen günlerde artık bilgisayar çok ısındığı için toz temizliği yaptım. Daha sonrasında ise normal şekilde kullanmaya devam ediyordum birkaç gündür. Daha sonra dün akşam aniden bilgisayar kendini kapatıp açmaya başladı. Bilgisayar açılıyor kullanıyorum ama rastgele kendine Windows reset atıyor. Bugün sabah 1 kez aynısını yaptı ama akşama kadar sorunsuz çalıştı akşam ise oyuna girdikten sonra aniden tekrar kendini resetledi. Oyun oynarken bir anda bilgisayar kendi kendine reset atıyor. Ani güç kesintisi gibi durumlar olmadığı için güç kaynağından problem olduğunu düşünmüyorum çünkü bilgisayarda elektrik kesintisi olmuyor Windows kendini resetliyor. RAM'leri ve slotlarını temizledim onun dışında işlemciye ve GPU'ya stress testi yaptım fakat sorunsuz çalıştılar. Sizce neden olabilir?

RAM'lerim HyperX Fury Beast.
İşlemcim R5 5600X.
PSU Cougar 80+ Bronze 750watt.

Hocam RAM slotlarını temizlerken zarar vermediğinize emin misiniz diyeceğim ama RAM'dan kaynaklı olduğu da kesin değil.

Windows 11 için nereden bakacağımı bilmiyorum.

Windows 10 da yapiyorum ben 11 de olur mu bilmem ama deneyin bir;
Çalıştır.
Eventvwr.
Soldaki 2.yi genisletin sisteme basin.
Bu arada tam bir nedeni yok sorunun birden fazla nedenden olabilir ama genel olarak benim bildigim Kernel Power 41 hatasini aliyorsunuzdur oda PSU veya ekran karti yuzunden oluyor(bilinen)
Google'a yazarsaniz birçok kisi farkli sekillerde cozumlemis ya da cozumleyememis.

Çalıştır.
Eventvwr.
Bu arada tam bir nedeni yok sorunun birden fazla nedenden olabilir ama genel olarak benim bildigim Kernel Power 41 hatasini aliyorsunuzdur oda PSU veya ekran karti yuzunden oluyor(bilinen)
Google'a yazarsaniz birçok kisi farkli sekillerde cozumlemis ya da cozumleyememis.
Olay günlüklerinde hata başlığı altındaki kısımların sslerini attım. Ben sorunun windows kaynaklı olabileceğini düşünüyorum çözülmez ise bir format atıp deneyeceğim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-08-17 234833.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-17 234833.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 15
  • Ekran görüntüsü 2023-08-17 234931.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-17 234931.png
    6,5 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran görüntüsü 2023-08-17 234957.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-17 234957.png
    6,3 KB · Görüntüleme: 20
Olay günlüklerinde hata başlığı altındaki kısımların sslerini attım. Ben sorunun Windows kaynaklı olabileceğini düşünüyorum çözülmez ise bir format atıp deneyeceğim.

Whea logger 18. aciklamasina baktiginizda islemci ile ilgili bir hata olarak gosteriyor. Ama dediginiz gibi Windows kaynakli da olabilir. Yaptiktan sonra bizleride bilgilendirirseniz sevinirim.:)

Çalıştır.
Eventvwr.
Google'a yazarsaniz birçok kisi farkli sekillerde cozumlemis ya da cozumleyem.
Whea logger 18. aciklamasina baktiginizda islemci ile ilgili bir hata olarak gosteriyor. Ama dediginiz gibi Windows kaynakli da olabilir. Yaptiktan sonra bizleride bilgilendirirseniz sevinirim.:)

Emis.
Kernel hatası olduğunu düşünmüyorum çünkü CPU ve GPU stress testi uyguladım aynı anda ama herhangi bir hata olmamıştı.

Şu an tekrardan heavyload stress testi uyguladım 15 dakikadır sorunsuz geçti bilgisayar bilemiyorum işlemci ekran kartında veya güç kaynaağında sıkıntı olsa 15 dakika dayanmaz reset atardı bilgisayar bir Windows 11'i tekrar kurup deneyeceğim.

Şu an tekrardan heavyload stress testi uyguladım 15 dakikadır sorunsuz geçti bilgisayar bilemiyorum işlemci ekran kartında veya güç kaynaağında sıkıntı olsa 15 dakika dayanmaz reset atardı bilgisayar bir Windows 11'i tekrar kurup deneyeceğim.

Evet bunun da örnekleri var arkadaşlar butun parçalari yuke sokuyor bir şey ollmuyor ama oyuna girince tak, yime reset atiyor.

Geri
Yukarı