R5 5600X sistem PUBG oynarken donup reset atıyor

SteeltheReal

Hectopat
Daha fazla  
RAM
HyperX Predator 2x8 GB 3200 mhz
Ekran kartı
Gigabyte GTX 1060 6GB
Anakart
Asus Prime B550M-A
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600x
PUBG oynarken zaman fark etmeksizin birkaç oyunda bir PC donuyor ve mavi ekran alıyordum. "UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP" mavi ekran hatası ve altında "Başarısız: nvlddmkm.sys" hatasını alıyordum. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırdım tekrardan temiz bir şekilde yükledim. Sorunum çözülmeyince PC'ye temiz format attım. Hata yine devam ediyor ancak oyun bir süre donuyor ve mavi ekran almadan siyah ekran giriyor ve PC kendine reset atıyor. Oyun esnasında CPU 70 dereceyi, GPU 75 dereceyi geçmiyor. Bundan önce Apex Legends ve Fortnite oynarken böyle bir sorun yaşamıyordum. Şu ana kadar denediğim şeyleri ve sistem özelliklerimi aşağıya bırakıyorum. Yardımcı olur musunuz?

--Denediklerim--
-CMD ile SFC /scannow komutu
-Memtest 86
-Farklı RAM'ler ile denedim
-BIOS güncelledim ve sıfırladım
-15 dakika ekran kartını FurMark stress testine soktum

--Sistem Özelliklerim--
AMD Ryzen 5 5600X
Gigabyte GTX 1060 6 GB
ASUS Prime 550M-A
HyperX Predator 2x8 GB 3200 MHz
Corsair VS600 Power Supply
Samsung EVO 970 250GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
PUBG oynarken zaman fark etmeksizin birkaç oyunda bir PC donuyor ve mavi ekran alıyordum. "UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP" mavi ekran hatası ve altında "başarısız: nvlddmkm.sys" hatasını alıyordum. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırdım tekrardan temiz bir şekilde yükledim. Sorunum çözülmeyince PC'ye temiz format attım. Hata yine devam ediyor ancak oyun bir süre donuyor ve mavi ekran almadan siyah ekran giriyor ve PC kendine reset atıyor. Oyun esnasında CPU 70 dereceyi, GPU 75 dereceyi geçmiyor. Bundan önce Apex Legends ve Fortnite oynarken böyle bir sorun yaşamıyordum. Şu ana kadar denediğim şeyleri ve sistem özelliklerimi aşağıya bırakıyorum. Yardımcı olur musunuz?

--Denediklerim--
-CMD ile SFC /scannow komutu.
-Memtest 86.
-Farklı RAM'ler ile denedim.
-BIOS güncelledim ve sıfırladım.
-15 dakika ekran kartını FurMark stress testine soktum.

--Sistem özelliklerim--
AMD Ryzen 5 5600X.
Gigabyte GTX 1060 6 GB.
ASUS Prime 550M-A
HyperX Predator 2x8 GB 3200 MHz.
Corsair VS600 Power Supply.
Samsung EVO 970 250GB SSD.

Elinizde fazladan bir PSU varsa veya temin edebileceğiniz, PSU'yu değiştirip deneyin. Bir şey daha söyleyeceğim ama çok ilkel olabilir kasaya bağlı olan tüm kabloları söküp tekrar kasaya düzgünce takarak emin olun ve bu şekilde deneyin.

Elinizde fazladan bir PSU varsa veya temin edebileceğiniz, PSU'yu değiştirip deneyin. Bir şey daha söyleyeceğim ama çok ilkel olabilir kasaya bağlı olan tüm kabloları söküp tekrar kasaya düzgünce takarak emin olun ve bu şekilde deneyin.
PSU'yu tamamen söküp içini kompresör ile temizledim. Elimde Power Supply Tester vardı. Onunla PSU değerlerimi kontrol ettim. Kasanın içini de kompresör ile temizledim. Tüm kablo bağlantılarımı tekrar yaptım. Deneyip sonuçları paylaşacağım. Bir de başka bir PSU denemeden önce kendi PSU'mu test edebileceğim program vs. varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_4251.jpg
    IMG_4251.jpg
    151,4 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_4254.jpg
    IMG_4254.jpg
    131,7 KB · Görüntüleme: 17
PSU'yu tamamen söküp içini kompresör ile temizledim. Elimde Power Supply tester vardı. Onunla PSU değerlerimi kontrol ettim. Kasanın içini de kompresör ile temizledim. Tüm kablo bağlantılarımı tekrar yaptım. Deneyip sonuçları paylaşacağım. Bir de başka bir PSU denemeden önce kendi PSU'mu test edebileceğim program vs. varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

OCCT isimli bir program vardı ama yanılmıyorsam bu program sisteme OC yaptıktan sonra test ediliyor genelde. Yine de yapmak isterseniz kurun test edin. Ayrıca kernel mode trap hatası alırsanız kasada ki tüm donanım parçalarının sürücülerini silip en güncelini kurun. (ekran kartı, anakart chipset gibi)

Aşağıdaki rehbere bakarak OCCT power testi yaptım.
Yaklaşık 20 dk. sürdü. Ekran görüntüsünü de atıyorum.
Bu arada formattan sonra ekran kartı, chipset vs. driverlarının güncellerini kurmuştum.
Son olarak OCCT ile 1 saatlik VRAM testi de gerçekleştirdim. Onda da sıkıntı çıkmadı. İşlemci ve anakartımı da yeni upgrade etmiştim. Onlarda problem olacağını düşünmüyorum. Bilgisayarımın bakımı düzenli olarak yapan birisiyim. Deneyecek başka bir şey bulamıyorum artık. Lütfen yardım edin. @Recep Baltaş

Dosya Ekleri

• OCCT-Screenshot-20220610-155818.png
    OCCT-Screenshot-20220610-155818.png
    119,9 KB · Görüntüleme: 26
  • OCCT-Screenshot-20220611-003640.png
    OCCT-Screenshot-20220611-003640.png
    124,4 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Başka oyunlarda bu sorunu yaşıyor musunuz?
Ayrıca mavi ekran aldığınızı söylemişsiniz onun için mavi ekran analizi başlığı altında bir konu açar mısınız? DMP dosyalarınıda paylaşmanız lazım o konu üzerinden.
Hatanın çözülmesine yardımcı olur.

Başka oyunlarda bu sorunu yaşıyor musunuz?
Ayrıca mavi ekran aldığınızı söylemişsiniz onun için mavi ekran analizi başlığı altında bir konu açar mısınız? DMP dosyalarınıda paylaşmanız lazım o konu üzerinden.
Hatanın çözülmesine yardımcı olur.
Dün 3 saate yakın Cyberpunk 2077 oynadım. Onda sıkıntı yoktu. Daha önceleri de Apex Legends oynuyordum sıkıntı yaşamıyordum. Mavi ekran önceden alıyordum ancak formattan sonra almamaya başladım. Sadece oyun donuyor sonra da pc reset atıyor. Ama yine de Minidump klasöründe dmp dosyaları oluşturuluyor. Böyle bir şey mümkün mü? Yani mavi ekran olmadan da dmp dosyaları oluşturabiliyor mu pc?

Yani mavi ekran olmadan da dmp dosyaları oluşturabiliyor mu pc?
Evet oluşturabiliyor. Fakat ben dmp dosyaları okumayı bilmiyorum.
Dmp dosyaları Windows un hataları kaydetmek için kullandığı dosya türü zaten. Oyunlar crash verdiğinde bile dmp dosya türünde kaydediyor Windows.
@Plyra biliyordu dmp dosyası okumayı.

OCCT testinde ekran kartı güç kullanımı dikkatimi çekti, bu kadar dalgalı olması pek iyi görünmüyor. Furmark indirip 1 saat boyunca test yapın, testi kapatmadan önce ekran görüntüsü paylaşın veya fotoğrafını çekin.
2022-06-15 01_27_15-R5 5600X sistem PUBG oynarken donup reset atıyor _ Technopat Sosyal - Chro...png

Evet oluşturabiliyor. Fakat ben dmp dosyaları okumayı bilmiyorum.
Dmp dosyaları Windows un hataları kaydetmek için kullandığı dosya türü zaten. Oyunlar crash verdiğinde bile dmp dosya türünde kaydediyor Windows.
@Plyra biliyordu dmp dosyası okumayı.
Teşekkürler hocam
OCCT testinde ekran kartı güç kullanımı dikkatimi çekti, bu kadar dalgalı olması pek iyi görünmüyor. Furmark indirip 1 saat boyunca test yapın, testi kapatmadan önce ekran görüntüsü paylaşın veya fotoğrafını çekin.
Eki Görüntüle 1420222
O kadar çok stres testi denedim ki artık sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum ve bilgisayarı gereksiz zorlamaktan korkuyorum ama yine de yarın dediğiniz testi yapıp ekran görüntüsünü atarım. Ancak 1 saat Furmark için fazla bir süre değil mi? İnternette çoğu yerde 20 dk civarında yapılması yeterli diye okumuştum? Ayrıca yarın dmp dosyasını da atacağım. Bakabilirseniz çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı