R5 5600X sistem rastgele zamanlarda donuyor

ahmetoa

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Masaüstü bilgisayarım rastgele bir şekilde donma sorunu yaşıyor. İlk fark ettiğim zamanlar sorunun ısınmadan olacağını düşünerek kasa fanlarını değiştirdim ve stok fanı sıvı soğutma ile değiştirdim. Değişimden sonra toplamda aralıklarla 6-7 gün kullandım fakat dün ve bugün 2 kez daha donma yaşadım.

Önce bir yavaşlama seziyorum ve hiçbir uygulama yanıt vermiyor. Görev yöneticisini açtıktan 3-4 saniye sonra imleç dahil her şey donuyor. Sorunun ne olabileceğini bulmak için hangi yolları izlemeliyim?

SFC /scannow ile tarattığımda "Windows resource protection did not find any integrity violations." şeklinde bilgi almaktayım.

Sistem bilgilerim;
Anakart: ASUS TUF Gaming B550-PLUS
İşlemci: AMD ryzen™ 5 5600X.
Ekran kartı: Gigabyte GeForce rtx™ 3070 Gaming OC 8G.
2x16 GB RAM, Windows 10 Pro 20H2 kurulu M.2 SSD.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Masaüstü bilgisayarım rastgele bir şekilde donma sorunu yaşıyor. İlk fark ettiğim zamanlar sorunun ısınmadan olacağını düşünerek kasa fanlarını değiştirdim ve stok fanı sıvı soğutma ile değiştirdim. Değişimden sonra toplamda aralıklarla 6-7 gün kullandım fakat dün ve bugün 2 kez daha donma yaşadım.

Önce bir yavaşlama seziyorum ve hiçbir uygulama yanıt vermiyor. Görev yöneticisini açtıktan 3-4 saniye sonra imleç dahil her şey donuyor. Sorunun ne olabileceğini bulmak için hangi yolları izlemeliyim?

SFC /scannow ile tarattığımda "Windows resource protection did not find any integrity violations." şeklinde bilgi almaktayım.

Sistem bilgilerim;

Şimdiden teşekkürler.
Bilgisayarcıya falan götürmüşseniz belki adam işlemcinizi falan çalmıştır, koyduğu işlemcinin bilgilerine sizinkiler ile değiştirmiştir. Başka açıklama gelmiyor aklıma : D

Bilgisayarcıya falan götürmüşseniz belki adam işlemcinizi falan çalmıştır, koyduğu işlemcinin bilgilerine sizinkiler ile değiştirmiştir. Başka açıklama gelmiyor aklıma : D
yok, kendim değiştiriyorum, kendim temizliyorum :) yazılımsal (sürücü sorunu belki) diye düşündüğüm için formatsız bir çözüm aramaya geldim aslında.

Benim aklıma SSD sorunlu olabileceği geliyor. İşlemci kaynaklı olsa Sıvı soğutma sonrası düzelmesi gerekli . SSD ve var ise HDD sağlık testi yapın hocam .
SSD var 2x, ikisi de M.2, ikisini de taratacağım.

RAM ile ilgili gibi Memtest 86 testi yapın.
Daha sonra HD Tune ile SSD'ye badsector testi yapın.

Tamamdır, kullanımlarını kontrol edip bir taratayım hızlıca.

Merhaba,

Sistem bilgilerim;

Şimdiden teşekkürler.

Aynı sorunlar bende de vardı işlemciden kaynaklı büyük ihtimal

Geri
Yukarı