R5 5600X sistem rastgele zamanlarda donuyor

ahmetoa

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Masaüstü bilgisayarım rastgele bir şekilde donma sorunu yaşıyor. İlk fark ettiğim zamanlar sorunun ısınmadan olacağını düşünerek kasa fanlarını değiştirdim ve stok fanı sıvı soğutma ile değiştirdim. Değişimden sonra toplamda aralıklarla 6-7 gün kullandım fakat dün ve bugün 2 kez daha donma yaşadım.

Önce bir yavaşlama seziyorum ve hiçbir uygulama yanıt vermiyor. Görev yöneticisini açtıktan 3-4 saniye sonra imleç dahil her şey donuyor. Sorunun ne olabileceğini bulmak için hangi yolları izlemeliyim?

SFC /scannow ile tarattığımda "Windows resource protection did not find any integrity violations." şeklinde bilgi almaktayım.

Sistem bilgilerim;
Anakart: ASUS TUF Gaming B550-PLUS
İşlemci: AMD ryzen™ 5 5600X.
Ekran kartı: Gigabyte GeForce rtx™ 3070 Gaming OC 8G.
2x16 GB RAM, Windows 10 Pro 20H2 kurulu M.2 SSD.

Şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 1094028

Prime95'i de çalıştırdım 3 Dk'da 0 hata, 0 uyarı diyor. 12 workers seçtim, standart ayarlarla test ettim.

Ekran kartı değerleride iyi
İşlemci de de sorun yok PSU bir ihtimal o kanaldan yeteri kadar güç vermiyorsa arıza dolayısıyla anlık donanımlar donuyor olabilir garanti devam ediyorsa her şeyi garantiye gönderin çok sık olmuyorsa kafaya takmayın.

o kadar vakit kaybetmek istemiyorum, her şeyi bu pcden yürüttüğüm için. umarım zorunda kalmam diye erkenden öğrenmek istedim zaten. önümüzdeki 2-3 ay içinde psu değiştirmeyi düşünüyordum zaten (modüler almak istediğim için) bir tık üstünü alırım. şu an 650 80+ gold vardır.

Hocam selamlar. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Biraz bakınca benzer çok konu olduğunu fark ettim. Bir sıkıntı mı var acaba işlemcide demeden geçemiyor insan.
Ayrıca 650W PSU yeterlidir bence. İşlemci maks. 75W çekiyor.

Hocam selamlar. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Biraz bakınca benzer çok konu olduğunu fark ettim. Bir sıkıntı mı var acaba işlemcide demeden geçemiyor insan.
Ayrıca 650W PSU yeterlidir bence. İşlemci maks. 75W çekiyor.
konuyu açtığımdan beri pc'yi kapatmadım (testleri bitirdikten sonra gerçi) ama bir sorun da yaşamadım. hiç emin olamıyorum tekrar olacak mı, sorun ne falan...

İşlemci dışında bir sürü parça da var ama ekran kartı, sıvı soğutma, fanlar, usb cihazlar, falan, ne bileyim yükseltmenin bir zararı olmaz gibi.

konuyu açtığımdan beri pc'yi kapatmadım (testleri bitirdikten sonra gerçi) ama bir sorun da yaşamadım. hiç emin olamıyorum tekrar olacak mı, sorun ne falan...

İşlemci dışında bir sürü parça da var ama ekran kartı, sıvı soğutma, fanlar, usb cihazlar, falan, ne bileyim yükseltmenin bir zararı olmaz gibi.
Bende de çok benzer bir sorun var. Anlamadım nedir. Arada oyun oynarken oluyor. Ben de aynı durumdayım şu an. 😅

konuyu açmadan birkaç saat önce Armoury Crate üzerinden anakart güncellemesi falan yaptım. belki onlar çözmüştür, şimdi ses ayarlarına bakarken aklıma geldi.
Hocam biraz daha araştırma yaptım, çözüm olarak Global C-State Control ayarının kapatılması önerilmiş.
Ayrıca 5600X'de donma sorunu yaşayan çok insan var gibi. Şu anda çok geç olması sebebiyle test etmedim, düzeleceğine inanıyorum. Siz de deneyin, kesin düzelirse bu bilgiyi elimizden geldikçe yayalım.

Hocam biraz daha araştırma yaptım, çözüm olarak Global C-State Control ayarının kapatılması önerilmiş.
Ayrıca 5600X'de donma sorunu yaşayan çok insan var gibi. Şu anda çok geç olması sebebiyle test etmedim, düzeleceğine inanıyorum. Siz de deneyin, kesin düzelirse bu bilgiyi elimizden geldikçe yayalım.

Merhaba,

Daha önce belirttiğim gibi, konuyu açtığımdan beri sorun yaşamadım aslında. Ama C-State nedir diye bakınca ihtiyacım olmadığını düşünerek BIOS'ta buldum ve Auto olan değerini Disable'a çektim. Chipset güncellemesi sorunu çözdü mü yoksa geçici olarak sorunu yaşamadım ve C-State kapatarak kendimi sağlama mı aldım bilmiyorum ama şimdilik iyi hissediyorum :D

1626091708122.png

Merhaba,

Daha önce belirttiğim gibi, konuyu açtığımdan beri sorun yaşamadım aslında. Ama C-State nedir diye bakınca ihtiyacım olmadığını düşünerek BIOS'ta buldum ve Auto olan değerini Disable'a çektim. Chipset güncellemesi sorunu çözdü mü yoksa geçici olarak sorunu yaşamadım ve C-State kapatarak kendimi sağlama mı aldım bilmiyorum ama şimdilik iyi hissediyorum :D

Eki Görüntüle 1104860
Hocam Disabled olmasına rağmen sistem çalışmıyor. Bir daha işlemcim AMD olmayacak muhtemelen. O kadar para verip böyle sorun yaşamak sinir bozucu, baya sinir etti bilgisayar. Şu anda görüntü gelmiyor bende.

Hocam sorun işlemcide olmayabilir AMD güzel bir marka kestirip atmayın bende XPG ile kötü şeyler yaşadım ve yaşıyorum fakat teknoloji şans işi.
Garanti var ise gönderin.

Yeni konular

Geri
Yukarı