R5 5600X sistem toplama

ibrahimkuz35

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba bir sistem toplayacağım ve gerçekten çok fazla kararsız kaldığım noktalar var. Donanımdan pek anlamıyorum o sebeple lütfen konuya gerçekten hakim olan arkadaşlar gerekçesiyle yorumlarını belirtirse çok memnun olurum. Başlıyorum,
-İşlemci olarak AMD R5 5600X almayı planlıyorum fiyatı aşağı yukarı 2800TL
Link: AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz-4.6GHz 6 Çekirdek 35MB Soket AM4 İşlemci - incehesap.com
-Anakart olarak gerçekten çok arada kaldım 1. si ASUSTUF B450Pro, 2.si MSI B450 Tomahawk Max (Anakart noktasında bütçem Max 1000TL. Siteden baktığımda işlemciyle uyumlu yazıyor ikisinde de ama bilmediğim gözden kaçırdığım bir şey varsa lütfen uyarın)
Link:
ASUS: Asus TUF B450-PRO GAMING AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
MSI: MSI B450 Tomahawk MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4 4133(OC)MHz ATX Gaming Anakart - incehesap.com
-RAM olarak Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 4000MHz CL16 RAM buldum (RAM noktasında bütçem 1600TL, 2 adet 8 GB ve 4000MHz olması iyi olur diye düşündüm CL değeride ne kadar düşük olursa o kadar iyiymiş bu sebeple bunu seçtim. Aynı Özellikte RGB varsa bilgilendirirseniz sevinirim.)
Link: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 4000 MHz DDR4 CL16 CMK16GX4M2G4000C16 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
-Ekran kartı konusunda minin yüzünden biliyorsunuz ki piyasa bayağı sıkıntılı o sebeple şu an için idarelik Gigabyte RX570 ayarlayacağım ama ilerleyen ay veya yıllarda kesinlikle güçlü bir kart almayı planlıyorum. (RTX serisi veya 5600XT gibi)
-Ekran kartını yükseltme hedefim olduğu için Power Supply'ı 650W'lık ileri vadede işimi görür diye düşündüm ve Sharkoon Gold Zero 650W 80+ buldum. Açıkçası Power Supply konusunda hiçbir bilgim olmadığı için bu konudaki tavsiyelerinize de çok ihtiyacım var. Power Supply için bütçem 600TL.
Link: Sharkoon Gold Zero 650 W WPM-GOLDZERO-650W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
-İşlemci soğutucusu konusunda da sıvı soğutma almayı düşündüm ve Cooler Master liquit Lite 120 sıvı soğutmasını buldum. Seçme sebebim en ucuzunun bu olması. Performansı konusunda hiçbir bilgim yok yine tavsiyelerinize açığım ve bütçem 450TL.
Link: Cooler Master MasterLiquid Lite 120 MLW-D12M-A20PW-R1 Sıvı Soğutma Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
-Kasa konusunda ASUS TUF GT301 RGB Fanlı kasayı buldum. Kasadan da pek anlamıyorum tipi hoşuma gittiği için seçtim yine bilmediğim bir şey varsa bilgilendirirseniz memnun olurum. Bütçem 800TL. Kasa konusunda yukarıdaki iki anakartla ve sıvı soğutma ile uyumlu bilen kardeşlerim yazarsa memnun olurum.
Link: Asus TUF GT301 ARGB Fanlı ATX Oyuncu Kasası Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
-Depolama yönünde tek bir SSD almayı düşündüm ve Samsung EVO 1TB M.2 SSD almaya karar verdim. Yine aynı kalitede önereceğiniz farklı ve daha ucuz SSD varsa bekliyorum. Bütçem 1200TL civarı.
Link: Samsung 1 TB 970 EVO MZ-V7E1T0BW M.2 PCI-Express 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Toplam bütçe nedir? Bu arada bellekler iyiymiş, ilk kez görüyorum 4000MHz CL16.

450 liraya sıvı soğutma almayınız, hava soğutmalar çok daha iyi performans veriyor.

GT301 önermem ben, eğer kasanın görüntüsüne aşık olmadıysanız bence saçma bir seçim.

Sharkoon güç kaynağı korumalar kısmında eksik, eğer yaşadığınız yerde elektrik kesintileri sıkça oluyorsa (TR'de yaşıyorsunuz, sık olmama ihtimali yok) önermem.

Anakart olarak ASUS olan daha iyi fakat daha iyileri de var. Mesela mATX olması dışında attığım daha iyidir.

Toplam bütçe nedir? Bu arada bellekler iyiymiş, ilk kez görüyorum 4000MHz CL16.

450 liraya sıvı soğutma almayınız, hava soğutmalar çok daha iyi performans veriyor.

GT301 önermem ben, eğer kasanın görüntüsüne aşık olmadıysanız bence saçma bir seçim.

Sharkoon güç kaynağı korumalar kısmında eksik, eğer yaşadığınız yerde elektrik kesintileri sıkça oluyorsa (TR'de yaşıyorsunuz, sık olmama ihtimali yok) önermem.

Anakart olarak ASUS olan daha iyi fakat daha iyileri de var. Mesela mATX olması dışında attığım daha iyidir.

Toplam bütçem 8-9 bin arası. (ekran kartı hariç)
Power supply için bir öneriniz var mı ?
Peki o sıvı soğutma yerine daha iyi olacak dediğiniz hava sğutmalar hangileri ? internette çok fazla hava soğutma varda.
Kasa için bir önerinizde varsa bekliyorum. Sadece tipi hoşuma gittiği için seçmiştimyani değiştirebilirim

Çok dengesiz bir sistem.

Ram olarak:

Anakart olarak:

Farkındayım bütçeniz ile orantısız oldu. Ramler ucuz o yüzden ondan artan bütçeyi anakart için kullandım.

Diğer kısımlarda diğerleri yardımcı olacaktır. Ekran kartı olarak değiştireceğim dediğiniz için birşey demedim. Bir de bütçenizi yazar mısınız?

Toplam bütçem 8-9 bin arası.
Power supply için bir öneriniz var mı ?
Peki o sıvı soğutma yerine daha iyi olacak dediğiniz hava sğutmalar hangileri ? internette çok fazla hava soğutma varda.
Kasa için bir önerinizde varsa bekliyorum. Sadece tipi hoşuma gittiği için seçmiştimyani değiştirebilirim
Çok dengesiz bir sistem.

Ram olarak:

Anakart olarak:

Farkındayım bütçeniz ile orantısız oldu. Ramler ucuz o yüzden ondan artan bütçeyi anakart için kullandım.

Diğer kısımlarda diğerleri yardımcı olacaktır. Ekran kartı olarak değiştireceğim dediğiniz için birşey demedim. Bir de bütçenizi yazar mısınız?
ramlerin mhz değeri düşük değil mi ? ileriye dönük yüksek mhz olmasını gerektiğini düşünmüştüm.

Hocam o RAM'ler 4000MHz CL16'da olsa 1600TL verilmez. Crucial Ballistix'den 2 adet alınıp 3600MHz CL14 OC rahatca yapılabilir.

120mm sıvı soğutma olmamış. Onun yerine düzgün bir hava soğutma daha iyi olur.

O SSD yerine SN750 1TB tercih edilebilir. Okuma - yazma hızları bir tık daha iyi.

Gold Zero almayın. Korumaları eksik. Onun yerine Core Reactor 650W daha iyi olur.

Onun dışında anakart olarak Tomahawk Max tercih edilebilir. Kasa da kişiden kişiye göre değişir.

Hocam o RAM'ler 4000MHz CL16'da olsa 1600TL verilmez. Crucial Ballistix'den 2 adet alınıp 3600MHz CL14 OC rahatca yapılabilir.

O SSD yerine SN750 1TB tercih edilebilir. Okuma - yazma hızları bir tık daha iyi.

Gold Zero almayın. Korumaları eksik. Onun yerine Core Reactor 650W daha iyi olur.

Onun dışında anakart olarak Tomahawk Max tercih edilebilir. Kasa da kişiden kişiye göre değişir.
tavsiyelerin için teşekkür ederim inceleyip geri dönüş yapacağım

ram olarak bu nasıl ?
güncelleme:
1614548466202.png

Arkadaşlar son yaptığım liste bu şekilde ekran kartına takılmayın rx570 takacağım

Son düzenleme:

Geri
Yukarı