R5 5600X sistem yük bindiğinde resetleniyor

Yusuf178

Kilopat
Daha 4-5 saat önce topladığım bilgisayarımla oyunlar üzerinden ekran kartını test ediyordum. İlk 1-2 saat çok keyifli ve güzeldi, RDR2'yi en Ultra ayarlarda yaklaşık 15 dakika oynadım. Daha sonra Star Wars: Jedi Fallen Order'a geçtim onu yine aynı Extreme Ultra olacak şekilde yaklaşık 30 dakika oynadım onda da problem yaratmadı. Daha sonra Control geçtim. Yaklaşık 10-15 dakika RTX high ayarlarda oynadım ve yine bir problem çıkmadı. Daha sonra Forza 4'e girdim ve oyunun 15. dakikalarında kasa kendi kendine reset attı. Ekran kartı biraz fazla sesli çalışıyor ve şaşırtıcı bir şekilde yüksek seviye bir kart olmasına rağmen 60-62 dereceleri geçmiyordu fakat yük altında çok sesli çalışıyor. Sizce sorunum ne olur ve nasıl düzeltebilirim? Resetten sonra Denetim Masası'ndan güç seçeneklerine girdim ve performanstan dengeliye aldım güç tasarruf modunu. Daha henüz oyuna girip çalışır mı diye denemedim fakat ben güç kaynağından şüpheleniyorum. Sizce sorun ne olur ve sorunu nasıl çözerim? Ve ekran kartının fan devirlerini nasıl azaltabilirim?

Sistem:
İşlemci: R5 5600X.
Ekran kartı: RX 6900 XT.
Anakart: MSI B550A-PRO
RAM: Adata 8 GB 3000MHz.
Kasa: Cooler Master TD500.
Güç kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 750W.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek ihtimal ile ya PSU da sorun var ya da işlemci ısısından dolayi.
Benim de aklıma önerilenden 100w daha az kullandığım için kapanıyor gibime geldi fakat şuan güç kaynağını değiştirecek bütçem kalmadı. 1-2 ay daha beni idare etmesi gerek. Önerebileceğiniz herhangi bir sistemi yormayacak ayar varmıdır? AMD'nin software'ında düşük GPU voltaj ayarı var fakat onu işaretlersem herhangi bir sıkıntı yaratır mı? Veya sorunumu çözmeme yardımcı olur mu? @ogzkagan @TheAny
Screenshot_11.png

Hocam olayın PSU olup olmadığını bilmiyoruz. OCCT çalıştırabilseydik PSU tam yükteyken anında kapanmazsa bilecektik ki sorun PSU değil. PSU tam yüke ulaştıktan sonra hala güç yetmiyorsa sistem kapanıyor.

Hocam olayın PSU olup olmadığını bilmiyoruz. OCCT çalıştırabilseydik PSU tam yükteyken anında kapanmazsa bilecektik ki sorun PSU değil. PSU tam yüke ulaştıktan sonra hala güç yetmiyorsa sistem kapanıyor.
Anladım, peki PSU'yu test edebileceğimiz başka bir uygulama varmıdır hocam OCCT dışında?

Sorun gördüğümüz üzere PSU değil. Bu durumda olay görüntüleyicisini açalım. Arama>Olay Görüntüleyicisi>Windows Günlükleri>Sistem. Buraya girdikten sonra sağdaki panelde Eylemler başlığı altında Geçerli Günlüğe Filtre Uygula seçeneğini seçelim ve açılan pencerede Olay Düzeyi karşısından Önemli ve Hata seçip tamam diyelim.

Sorun gördüğümüz üzere PSU değil. Bu durumda olay görüntüleyicisini açalım. Arama>Olay Görüntüleyicisi>Windows Günlükleri>Sistem. Buraya girdikten sonra sağdaki panelde Eylemler başlığı altında Geçerli Günlüğe Filtre Uygula seçeneğini seçelim ve açılan pencerede Olay Düzeyi karşısından Önemli ve Hata seçip tamam diyelim.
Screenshot_13.png

''Geçerli Günlüğe Filtre Uygula'' seçeneği bende görünmüyor hocam
Böyle bir bilgisayara neden 8GB RAM? Farklı PSU ile deneyin.
Yanlış yazmışım 2x8gb olacaktı, benim hatam. Şuan elimde farklı bir güç kaynağı bulunmuyor maalesef hocam. Ama şuan kullandığım güç kaynağı 5-6 aydır kullandığım güç kaynağıydı ve daha önce hiçbir sorun çıkartmamıştı.

Geri
Yukarı