R5 5600X sistem yük bindiğinde resetleniyor

Yusuf178

Kilopat
Daha 4-5 saat önce topladığım bilgisayarımla oyunlar üzerinden ekran kartını test ediyordum. İlk 1-2 saat çok keyifli ve güzeldi, RDR2'yi en Ultra ayarlarda yaklaşık 15 dakika oynadım. Daha sonra Star Wars: Jedi Fallen Order'a geçtim onu yine aynı Extreme Ultra olacak şekilde yaklaşık 30 dakika oynadım onda da problem yaratmadı. Daha sonra Control geçtim. Yaklaşık 10-15 dakika RTX high ayarlarda oynadım ve yine bir problem çıkmadı. Daha sonra Forza 4'e girdim ve oyunun 15. dakikalarında kasa kendi kendine reset attı. Ekran kartı biraz fazla sesli çalışıyor ve şaşırtıcı bir şekilde yüksek seviye bir kart olmasına rağmen 60-62 dereceleri geçmiyordu fakat yük altında çok sesli çalışıyor. Sizce sorunum ne olur ve nasıl düzeltebilirim? Resetten sonra Denetim Masası'ndan güç seçeneklerine girdim ve performanstan dengeliye aldım güç tasarruf modunu. Daha henüz oyuna girip çalışır mı diye denemedim fakat ben güç kaynağından şüpheleniyorum. Sizce sorun ne olur ve sorunu nasıl çözerim? Ve ekran kartının fan devirlerini nasıl azaltabilirim?

Sistem:
İşlemci: R5 5600X.
Ekran kartı: RX 6900 XT.
Anakart: MSI B550A-PRO
RAM: Adata 8 GB 3000MHz.
Kasa: Cooler Master TD500.
Güç kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 750W.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteme çift tıklayıp içine girin :D
dün akşam Saat 9 gibi sistem toplanmıştı hocam, ondan önceleri eski ekran kartı ve anakart ile çalıştığı dönemlerden.
dün akşam Saat 9 gibi sistem toplanmıştı hocam, ondan önceleri eski ekran kartı ve anakart ile çalıştığı dönemlerden.
Screenshot_15.png

Şöyle daha okunaklı atayım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_14.png
    Screenshot_14.png
    46,7 KB · Görüntüleme: 31
Crash yediğiniz saati yaklaşık olarak hatırlıyorsanız filtre uygulama yerinde Günlüğe Kaydedilen altında Özel Aralık seçip tarih saat sınırı getirerek aramayı kolaylaştırabiliriz. Burada Düzey: Önemli, Kaynak: Kernel-Power arıyoruz. Bundan bir önceki hata genelde sistemin kapanmasına sebebiyet veren hatadır.

Sistem yükteyken aniden resetlemesi PSU sorununa işaret. Ekran siyah olup fanlar son devirde dönüyor ve ekran reset atmadan geri gelmiyorsa, 1. onceligin farklı ekran kartı, 2. onceligin farklı PSU ile denemek olsun.

@TheAny Hiçbir test %100 sonuç vermez. Testleri geçen bir çok PSU ya da ekran kartı oyunlarda cuvalladigini gördüm.
PSU söz konusu olduğunda %100 değilse de %99 bir sonuç elde edebiliriz. Ekran kartı ve işlemci çekebilecekleri maksimum wattı çekiyorlar. Yani bunun anlamı eğer OCCT'de sistem reset atmıyorsa aşırı büyük ihtimalle sorun PSU değildir.

Crash yediğiniz saati yaklaşık olarak hatırlıyorsanız filtre uygulama yerinde Günlüğe Kaydedilen altında Özel Aralık seçip tarih saat sınırı getirerek aramayı kolaylaştırabiliriz. Burada Düzey: Önemli, Kaynak: Kernel-Power arıyoruz. Bundan bir önceki hata genelde sistemin kapanmasına sebebiyet veren hatadır.
Saat 00.00 civarlarında resetlenmişti hocam. Yani muhtemelen şu hatadır.
Screenshot_16.png

PSU söz konusu olduğunda %100 değilse de %99 bir sonuç elde edebiliriz. Ekran kartı ve işlemci çekebilecekleri maksimum wattı çekiyorlar. Yani bunun anlamı eğer OCCT'de sistem reset atmıyorsa aşırı büyük ihtimalle sorun PSU değildir.
OCCT testini yapmadan önce denetim masası - Güç seçeneklerinden Performans'tan dengeliye almıştım hocam. Onun yüzünden testi geçmiş olabilir mi?

Saat 00.00 civarlarında resetlenmişti hocam. Yani muhtemelen şu hatadır.Eki Görüntüle 1196973

OCCT testini yapmadan önce denetim masası - Güç seçeneklerinden Performans'tan dengeliye almıştım hocam. Onun yüzünden testi geçmiş olabilir mi?
Zannetmiyorum ama onu de yüksek performans yapın. Bir de GPU-Z yükleyin. Kartın ne kadar güç çektiğine bakalım.

Sistem yükteyken aniden resetlemesi PSU sorununa işaret. Ekran siyah olup fanlar son devirde dönüyor ve ekran reset atmadan geri gelmiyorsa, 1. onceligin farklı ekran kartı, 2. onceligin farklı PSU ile denemek olsun.
Bilgisayar reset yediğinde tüm fanlar durmuştu ve ekran kapanmıştı. Kasa 2-3 saniye kapalı kaldı ve ben düğmeye basmadan kendi kendine tekrar açıldı.

Ama sorun PSU bu sistemde, yaklaşık olarak 7 senelik demiş ve PSU'lar zaman içinde verim kaybeder. İşlemci olsa, ısıdan dolayı kendini kapatır. Ekran kartı olsa siyah ekrana düşer ve sistem çalışmaya devam eder. RAM olsa mavi ekran yer ve reset atar. Kullanıcının oyun içerisinde direkt olarak resete düşmesi PSU'ya yöneltiyor. Ekstra olarak yapılacak bir şey var. Memtes86 ile RAM'leri test edebilir. Eğer ki sorun yoksa, yeni bir PSU ile rahata kavuşacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı