R5 5600X sistem yük bindiğinde resetleniyor

Yusuf178

Kilopat
Daha 4-5 saat önce topladığım bilgisayarımla oyunlar üzerinden ekran kartını test ediyordum. İlk 1-2 saat çok keyifli ve güzeldi, RDR2'yi en Ultra ayarlarda yaklaşık 15 dakika oynadım. Daha sonra Star Wars: Jedi Fallen Order'a geçtim onu yine aynı Extreme Ultra olacak şekilde yaklaşık 30 dakika oynadım onda da problem yaratmadı. Daha sonra Control geçtim. Yaklaşık 10-15 dakika RTX high ayarlarda oynadım ve yine bir problem çıkmadı. Daha sonra Forza 4'e girdim ve oyunun 15. dakikalarında kasa kendi kendine reset attı. Ekran kartı biraz fazla sesli çalışıyor ve şaşırtıcı bir şekilde yüksek seviye bir kart olmasına rağmen 60-62 dereceleri geçmiyordu fakat yük altında çok sesli çalışıyor. Sizce sorunum ne olur ve nasıl düzeltebilirim? Resetten sonra Denetim Masası'ndan güç seçeneklerine girdim ve performanstan dengeliye aldım güç tasarruf modunu. Daha henüz oyuna girip çalışır mı diye denemedim fakat ben güç kaynağından şüpheleniyorum. Sizce sorun ne olur ve sorunu nasıl çözerim? Ve ekran kartının fan devirlerini nasıl azaltabilirim?

Sistem:
İşlemci: R5 5600X.
Ekran kartı: RX 6900 XT.
Anakart: MSI B550A-PRO
RAM: Adata 8 GB 3000MHz.
Kasa: Cooler Master TD500.
Güç kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 750W.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabi, atayım hocam.
Eki Görüntüle 1197146

Birde bugün BF5 testi yaparken bir şeyi daha fark ettim. Ekran kartı yük altındayken(%80-90) fanlarından çok fazla ses çıkıyor ve yük altında ısı değerlerine baktığımda 36-37 derece yazıyor. Fan ayarlarını amd software üzerinden kıssam bile ses ve değerler nedense değişmiyor.
Örnek:Eki Görüntüle 1197187Eki Görüntüle 1197188
Afterburner fan ayarlarım ise böyle:
Eki Görüntüle 1197192
Kaydetme tuşuna bastın mı afterburner ile? Windows sürümü OCCT için lazımdı. Gerek kalmadı.

Kaydetme tuşuna bastın mı afterburner ile? Windows sürümü OCCT için lazımdı. Gerek kalmadı.
Bastım fakat hala fan hızı çok sesliydi ve ekran kartı 40C üstünü görmüyordu. Bende AMD'nin software'i üzerinden fan ayarlarını en düşüğe çektim ve ses biraz azaldı hocam.
Screenshot_5.png

OCCT muhabbetinde de geliştiriciyle iletişim kurdum. Bir iki saatlik uğraşın sonunda bugün yayınlayacağı bir güncellemeyle sorun çözülmüş olacak. Sorunun Türkçede 'i' harfinin büyük yazılışında nokta olmasıyla alakası varmış. :D Neyse artık düzgün çalışıyor.
Fan hızı 1400 rpm ama kart 33 derece mi? Oyundayken değil di mi bu? Oyundayken Afterburner ile görebilirsin fan hızı kaç devirde. Bir baksana kaç devire çıkıyor oyunda.

Son düzenleme:
Tabi, atayım hocam.
Eki Görüntüle 1197146

Birde bugün BF5 testi yaparken bir şeyi daha fark ettim. Ekran kartı yük altındayken(%80-90) fanlarından çok fazla ses çıkıyor ve yük altında ısı değerlerine baktığımda 36-37 derece yazıyor. Fan ayarlarını amd software üzerinden kıssam bile ses ve değerler nedense değişmiyor.
Örnek:Eki Görüntüle 1197187Eki Görüntüle 1197188
Afterburner fan ayarlarım ise böyle:
Eki Görüntüle 1197192
Burada bir terslik var. Kart 58 watt çekiyor, normalde 250 falan çekmeli. AMD Radeon Software overclocking kısmından minimum frequency ve maksimum frequency ayarlarsanız düzelir diye düşünüyorum.

OCCT muhabbetinde de geliştiriciyle iletişim kurdum. Bir iki saatlik uğraşın sonunda bugün yayınlayacağı bir güncellemeyle sorun çözülmüş olacak. Sorunun Türkçede 'i' harfinin büyük yazılışında nokta olmasıyla alakası varmış. :D Neyse artık düzgün çalışıyor.
Fan hızı 1400 rpm ama kart 33 derece mi? Oyundayken değil di mi bu? Oyundayken Afterburner ile görebilirsin fan hızı kaç devirde. Bir baksana kaç devire çıkıyor oyunda.
Öyle basit bir hatadan nasıl hata veriyormuş anlamadım :p.
Screenshot_6.png

Oyun içi RPM 1300-1400 arası fakat daha fazla düşüremiyorum. Maksimum 66-67 derece görüyor. İşin tuhaf tarafı, sistem yük altında değilken de aynı güçle döndürüyor fanları. Benim bildiğim kadarıyla sistem yük altında çalışmıyorsa ekran kartının fanları duraklar.

Öyle basit bir hatadan nasıl hata veriyormuş anlamadım :p.
İşlemci ve sistem bilgisini HWİnfo'dan çekiyormuş. SECTION yerine SECTİON yazıyor program. O da işlemci bilgilerini falan okumasına engel oluyor.
Maksimum 66-67 derece görüyor. İşin tuhaf tarafı, sistem yük altında değilken de aynı güçle döndürüyor fanları. Benim bildiğim kadarıyla sistem yük altında çalışmıyorsa ekran kartının fanları duraklar.
Valla bunun için diyebileceğim bir şey yok. AMD kartım yok, o yüzden nasıl müdahale edilir, ayarları nedir bilmiyorum.
Hortlatıyorum ama sorunsuz kullanıyorsun değil mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı