R5 5600X sistemde 2667 MHz RAM değiştirilmeli mi?

egm38

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba masaüstü bilgisayarımda RAM değiştirsem mi yoksa kalsamı tereddütte kaldım mevcut özelliklerim şu şekilde:
İşlemci Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı Radeon 6600XT ASUS.
Anakart B550- apro.
16 GB RAM 2667 MHz.
Bunu 4000 ve üstü MHz yapsam neyi fark ettirir oyunlarda gözle görülür bir FPS artışı olur mu yoksa masrafa hiç gerek yok mu yardımlarınızı bekliyorum.

2667 biraz düşük kalıyor o işlemciye. Çünkü sweet-spot dediğimiz nokta 3600-3800Mhz arası Ryzen 5xxx serisinde(APU olanlar hariç). 2667'ten 3600'e geçtiğinde yaklaşık %10'a yakın performans artışı kazanırsın.

2666 MHz'den 4000 ve üstü bir RAM'e geçiş yaparsanız gözle görülür bir FPS farkı yaşarsınız kesinlikle.
4000 ve üstü bir RAM'de IF:FCLK saati asenkronize olacağından dolayı gene performans düşüşü olur. 3733 en tatlı nokta.

Makul bir fiyata satma şansınız olursa mantıklı bir yükseltme olabilir ama gün ve gece gibi bir fark olacağını düşünmüyorum. Çok para verecekseniz değmez bence.

Makul bir fiyata satma şansınız olursa mantıklı bir yükseltme olabilir ama gün ve gece gibi bir fark olacağını düşünmüyorum. Çok para verecekseniz değmez bence.
Bilgisayarcımı aradım o da bu şekilde dedi sistemin iyi bence gerek yok para vermene aman aman bi fark yaratmaz para senin genede sen bilirsin dedi kendiside.

Bilgisayarcımı aradım o da bu şekilde dedi sistemin iyi bence gerek yok para vermene aman aman bi fark yaratmaz para senin genede sen bilirsin dedi kendiside.
Yanlış demiş. Baya fark olur. Elindeki RAM'lerin frekansini manuel olarak yukseltmeyi deneyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı