R5 5600X sisteme dağıtım önerisi

Elementary OS nasıldır?

Ubuntu tabanlıdır ve Pantheon masaüstünü kullanır. Bu masaüstü ortamının pek kişiselleştirilebilir olduğunu söyleyemem. Xfce daha çok kişiselleştirilir bunun yanında.

Pantheon masaüstü sadece varsayılan olarak macOS'e benziyor.

Aynı masaüstü ortamı farklı dağıtımlara da kurulabilir.

Ubuntu tabanlıdır ve Pantheon masaüstünü kullanır. Bu masaüstü ortamının pek kişiselleştirilebilir olduğunu söyleyemem. Xfce daha çok kişiselleştirilir bunun yanında.

Pantheon masaüstü sadece varsayılan olarak macOS'e benziyor.

Aynı masaüstü ortamı farklı dağıtımlara da kurulabilir.

Anladım. Peki Garuda nasıldır? En ağır Linux dağıtımı Garuda sanırım.

Anladım. Peki Garuda nasıldır? En ağır Linux dağıtımı Garuda sanırım.
Arch Linux tabanlıdır ve KDE Plasma masaüstü ortamını kullanır. Oyun için gerekli birçok bileşen (Wine vs.) ve Steam gibi uygulamalar yüklü gelir. Fakat beraberinde bloat yazılımlar da gelir. Debloat etmek isteyebilirsiniz. Grafik arayüzü ile paketlerin yönetildiği bir uygulama geliyor diye biliyorum. Önceden denemiştim Garuda Linux'u.
Varsayılan masaüstü düzeni ise güzeldir.

BTRFS dosya sistemini varsayılan olarak kullanır. Bu dosya sistemi ise çok kısa süre içerisinde snapshotlar halinde yedekler almanızı sağlar (Bildiğim kadarıyla böyledir. Kendim kullanmadım.). ZRAM ise Swap alanı yerine kullanılır.

Arch Linux tabanlıdır ve KDE Plasma masaüstü ortamını kullanır. Oyun için gerekli birçok bileşen (Wine vs.) ve Steam gibi uygulamalar yüklü gelir. Fakat beraberinde bloat yazılımlar da gelir. Debloat etmek isteyebilirsiniz. Grafik arayüzü ile paketlerin yönetildiği bir uygulama geliyor diye biliyorum. Önceden denemiştim Garuda Linux'u.
Varsayılan masaüstü düzeni ise güzeldir.

BTRFS dosya sistemini varsayılan olarak kullanır. Bu dosya sistemi ise çok kısa süre içerisinde snapshotlar halinde yedekler almanızı sağlar (Bildiğim kadarıyla böyledir. Kendim kullanmadım.). ZRAM ise Swap alanı yerine kullanılır.

Sizce Garuda kurmalı mıyım? Görüntüsünü beğendim, olmazsa istediğim gibi değiştirebilirim sanırım.

Sizce Garuda kurmalı mıyım? Görüntüsünü beğendim, olmazsa istediğim gibi değiştirebilirim sanırım.

Değiştirebilirsiniz. Denemekten zarar gelmez. Sorun çıkarmazsa zaten kullanmaya devam edersiniz.

İyi Sosyaller. Uzun zamandan sonra Linux'a bir şans daha vermek istiyorum. Şimdiye kadar çok dağıtım kullandım lakin hepsi sorun çıkardı. Kali'yi düşündüm ama bir yandan da dağıtım önerebilirsiniz, görüntü olarak geliştirebileceğim en iyi dağıtımı istiyorum diyelim 😀

• MSI MEG X570 ace,
  • Ryzen 5 5600X,
  • Corsair dominator Platinum RGB 4x8 3600 MHz CL18 white,
  • MSI RTX 3070 Gaming Z Trio,
  • Gigabyte WaterForce X 360,
  • Corsair MP600 1 TB+Toshiba P300 2 TB.

Windows 11 ile Dual boot yapacağım. Oyunumu Windows'dan oynarım.
Senin sıkıntını biliyorum hocam. Bana anlatmıştın. Bi Garuda Linux dene istersen.

Diğer 256'lık SSD'ye kuracağım. Ek bir sorum olacaktı. Linux hangi ekran kartı üreticisi ile daha uyumlu ve sorunsuz? AMD mi NVIDIA mı?

AMD tarafında güzel çalışıyor.
NVIDIA'nın Wayland'de falan sorunları vardı. Düzeldi mi bilmiyorum. Xorg ile sorun çıkmıyor ama genel olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı