i3 1005G1 sisteme Linux dağıtım önerisi

MacroPhone

Centipat
Daha fazla  
Evet, başlıkta belirttiğim gibi dağıtım, distro önerisine ihtiyacım var, hafif ve başlangıç dostu olursa iyi olur. Sistem özellikleri şöyle:

Intel i3 1005g1 İşlemci
Intel UHD Graphics G1 Grafik Birimi
4GB DDR4 RAM
Kingston 240GB M2 SATA SSD

Daha önce bir kere de olsa hiç Linux tecrübeniz oldu mu?

Evet, başlıkta belirttiğim gibi dağıtım, distro önerisine ihtiyacım var, hafif ve başlangıç dostu olursa iyi olur. Sistem özellikleri şöyle:

Intel i3 1005g1 İşlemci
Intel UHD Graphics G1 Grafik Birimi
4GB DDR4 RAM
Kingston 240GB M2 SATA SSD
Linux Mint, Manjaro, Pop!_Os, ZorinOS, Fedora.

Linux Mint, Manjaro, Pop!_Os, ZorinOS, Fedora.
Belirttiğiniz dağıtımlar hoş ama boşta 1gb+ ram kullanan dağıtımlar diye biliyorum. Hafif dağıtım için öncelikle Ubuntu Mate deneyebilirsiniz. Başlangıç ekranında bir sürü varsayılan masaüstü seçeneği mevcut. Lubuntu denenebilir hafiflik için. 320 mb'lerde kullanır arka planda. Xubuntu olabilir bu da 455 mb diye biliyorum. Gerçi 4 gb ram varken bu kadar arka plan sömürüsünü derin düşünmek gerekmez ama öneri sunmak istedim. Ayrıca LXLE ile sistemi uçurursunuz diye düşünüyorum bende yüklü halinde boşta 226 mb Ram kullanıyor.

Belirttiğiniz dağıtımlar hoş ama boşta 1gb+ ram kullanan dağıtımlar diye biliyorum. Hafif dağıtım için öncelikle Ubuntu Mate deneyebilirsiniz. Başlangıç ekranında bir sürü varsayılan masaüstü seçeneği mevcut. Lubuntu denenebilir hafiflik için. 320 mb'lerde kullanır arka planda. Xubuntu olabilir bu da 455 mb diye biliyorum. Gerçi 4 gb ram varken bu kadar arka plan sömürüsünü derin düşünmek gerekmez ama öneri sunmak istedim. Ayrıca LXLE ile sistemi uçurursunuz diye düşünüyorum bende yüklü halinde boşta 226 mb Ram kullanıyor.
LXLE depoları eski diye biliyorum bir sorun oluşturur mu?

Manjaro ve Linux Mint'in xfce sürümleri 1GB altı kullanıyor. ZorinOS Lite'da aynı şekilde.
Pop!_Os ağır ama sistem iyi olduğundan öokda kötü çalışmaz.

LXLE depoları eski diye biliyorum bir sorun oluşturur mu?
LXDE'nin depoları olmaz. LXDE dağıtım depolarından indirilir ve günceldir. Sorun olmaz.

Lxle depoları eski diye biliyorum bir sorun oluşturur mu?

Eski olabilir belki ama Ubuntu 20.04 LTS depolarıdır sıkıntı oluşacağını düşünmüyorum çok vasat bir bilgisayarda kullanıyorum:
2 GB RAM.
160 GB IDE HDD.
Intel E2180 Dual işlemci 2 GHz.
Radeon HD2400 Pro.

Steam üzerinden Don't Starve Together'ı 40-45 FPS ve üstü oynayabiliyorum misal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Manjaro ve Linux Mint'in xfce sürümleri 1GB altı kullanıyor. ZorinOS Lite'da aynı şekilde.
Pop!_Os ağır ama sistem iyi olduğundan öokda kötü çalışmaz.

LXDE'nin depoları olmaz. LXDE dağıtım depolarından indirilir ve günceldir. Sorun olmaz.
Bilgisizliğimden dolayı özür dilerim. O halde LXDE deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı