R5 5600X sisteme güç kaynağı önerisi

Son düzenleme:
Gerek var. Düz RM serisi sorunlu bir seri, OCP ve 3.3V kanalı problemli.
RM 2019 serisinde OCP ve 3.3V kanalındaki değişkenlerden dolayı sistem arızası görmüş ya da Reddit'te kötü yorumlar almış kullanıcılar gösterebilir misiniz? Kullanılan kapasitör yapısından dolayı ürünü aşağıda göstereceğinizi düşünüyorum.

Tom's Hardware içeriği sunmuşsunuz ama aynı ürünün 650W versiyonunda yer alan inceleme notunu da paylaşmak gerek:

"I don't mind so much the Chinese-made caps since nowadays most caps are made in China, even some models from Japanese brands."

RM 2019 serisinde OCP ve 3.3V kanalındaki değişkenlerden dolayı sistem arızası görmüş ya da Reddit'te kötü yorumlar almış kullanıcılar gösterebilir misiniz? Kullanılan kapasitör yapısından dolayı ürünü aşağıda göstereceğinizi düşünüyorum.

Tom's Hardware içeriği sunmuşsunuz ama aynı ürünün 650W versiyonunda yer alan inceleme notunu da paylaşmak gerek:

"I don't mind so much the Chinese-made caps since nowadays most caps are made in China, even some models from Japanese brands."

Her marka ürün her yerde üretilebilir sorun degil ama ürettiren markanın güvencesi diye bir mevhum mevcuttur. Ayrıca, Sharkoon SHP650 V2 için de öyle ahım sahım kullanıcı problemleri ya da şikayetlerine rastlanmamaktadır. O zaman, o da tercih edilebilir. Bariz kalite farklari mevcutken bu seviyede bir PC için alabiliyorsam daha iyi ve güvenli bir PSU tercih ederim. Sonuçta isteyen istediğini alır.

Hangisini alayım kalite ve ömür bakımından.

Dosya Ekleri

• psucuklat.PNG
    psucuklat.PNG
    7,1 KB · Görüntüleme: 33
Her marka ürün her yerde üretilebilir sorun degil ama urettiren markanın güvencesi diye bir mevhum mevcuttur. Ayrıca, Sharkoon SHP650 V2 için de öyle ahım sahım kullanıcı problemleri ya da şikayetlerine rastlanmamaktadır. O zaman, o da tercih edilebilir. Bariz kalite farklari mevcutken bu seviyede bir PC için alabiliyorsam daha iyi ve güvenli PSU tercih ederim.
Forumda belirttiğiniz Sharkoon ürün hakkında bir dolu içerik var. RM 2019 serisi hakkında kaç tane içerik vardır? Karşılaştırma yaptığınız kıstas zaten baştan hatalı. O zaman bu aralar sorun yok diye FSP AHBC ile Gigabyte Aorus arasında fark yok diyelim? Mantıklı mı bu? Kaynak gösterirken Tom's Hardware'i seçeceğiz ama oradaki yorumu görmezden gelip ürünü kötüleyeceğiz. Pek tutarlı değil.

Son düzenleme:
Gigabyte PSU'ları C4 diyorlardı sırf o yüzden MSI aldım ben.

Düzler öyle Aorus'lar farklı.

Forumda belirttiğiniz Sharkoon ürün hakkında bir dolu içerik var.

O içeriklerin geneli, alınır mı? Alinmaz mı? Bir tane 12V problemine dair bir konuya denk geldim ki 12V o kadar düşük olsa PC çalişmaz zaten, yüksek ihtimalle yanlış okuma. Çoğu dert sesli çalışması üzerine. Böyle mi bakacağız değerlendirmelere?

Son düzenleme:
O içeriklerin geneli, alınır mı? Alinmaz mı? Bir tane 12V problemine dair bir konuya denk geldim ki 12V o kadar düşük plsa PC çalişmaz zaten, yüksek ihtimalle yanlış okuma.
Siz bana Tom's Hardware içeriği sunduğunuz değil mi? Evet. Aynı yerde RM 2019 serisi için sunulan bir yorum var mı? Evet. Yani sorunlu-alınmaz olarak sunduğunuz içerik hakkında aynı yerde alınabileceğini çünkü sorun teşkil etmeyeceği belirtiliyor. Özellikle sundum.

Şimdi Linus Tech Tips'in listesini de kenara atalım. Tom's Hardware'in yorumunu da kenara atalım. Sharkoon SHP650 V2 ile RM 2019 serisini de aynı kefeye koyalım.

Tüm bunları topladığımızda kurduğunuz mantık doğru duruyor mu? Forumu bile geçiyorum. Reddit diyorum. Bana RM 2019 serisiyle ilgili "aldık sorun yaşadık, aldık 3.3V kanalından sistemlerimiz yandı, aldık pişman olduk" minvalinde durumlar varsa paylaşın demek istedim. Çünkü ben görmedim. Siz kapasitör üzerinden yola çıkıyorsanız bu konuda da Tom's Hardware yorumunu zaten belirttim.

@Uchiha Shisui Peki, mantıksız bir tartışma şekli ama bakalım "reddit"te neler var?

Yaklaşık 1 yıl önceki bir konuda yeni alinmış RM750 ile sistem kapatılmış sabah açılmamış, eski 500W'lık PSU ile çalışmış. Sorun PSU'dandır herhalde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaklaşık 180 gün önce konudaki sistem için gayet yeterli olan RM750 ile sistem kapanma sorunları yaşamış, elle kontrol sonucu PSU'nun aşırı sıcak olduğu farkedilmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Belki baskaları da vardır ya da yoktur, ne fark eder? Bu tip konular hiç bir şeyi ispatlamaz ki doğrulanması mümkün değil. Mesele malzeme kalitesi iyi mi? Değil mi? Bu tip manasız bir doğrulama yoluna başvurma sebebinizi anlayamıyorum.

Dikkat ederseniz, Tom's Hardware genel olarak alınmaz demiyor zaten. 5 üzerinden 3,5 vermişler ki iyi bir not. Ben de daha iyi olma ihtimali mevcut bir ürün bütçeye uygunken, onun yerine o model alinmaz diyorum. Butçen neye yeterse, onu alirsın mevzusu tüm bu konuştuklarımızın dışında. Normalde burada çokça hiç sevmedigim şekilde "çöp" diye nitelendirilen PSU'lar yıllarca taş gibi çalışıyor. Bu da bambaşka bir durum.

Tabii Corsair'in garanti konusuna denilebilecek hiçbir şey yok. Tüketiciye her türlü yardımcı oluyorlar. Ayrıca 10 yıl garantiye sahip bir PSU. İşin bir de o boyutu var. İnsan, bu seviyedeki bir modelde kullanılan parçaların bir tık daha iyi olmasını bekliyor.

Son düzenleme:
@Uchiha Shisui Peki, mantıksız bir tartışma şekli ama bakalım "reddit"te neler var?

Yaklaşık 1 yıl önceki bir konuda yeni alinmış RM750 ile sistem kapatılmış sabah açılmamış, eski 500W'lık PSU ile çalışmış. Sorun PSU'dandır herhalde.

Yaklaşık 180 gün önce konudaki sistem için gayet yeterli olan RM750 ile sistem kapanma sorunları yaşamış, elle kontrol sonucu PSU'nun aşırı sıcak olduğu farkedilmiş.

Belki baskaları da vardır ya da yoktur, ne fark eder? Bu tip konular hiç bir şeyi ispatlamaz ki doğrulanması mümkün değil. Mesele malzeme kalitesi iyi mi? Değil mi? Bu tip manasız bir doğrulama yoluna başvurma sebebinizi anlayamıyorum.

Dikkat ederseniz, Tom's Hardware genel olarak alınmaz demiyor zaten. 5 üzerinden 3,5 vermişler ki iyi bir not. Ben de daha iyi olma ihtimali mevcut bir ürün bütçeye uygunken, onun yerine o model alinmaz diyorum. Butçen neye yeterse, onu alirsın mevzusu tüm bu konuştuklarımızın dışında. Normalde burada çokça hiç sevmedigim şekilde "çöp" diye nitelendirilen PSU'lar yıllarca taş gibi çalışıyor. Bu da bambaşka bir durum.

Tabii Corsair'in garanti konusuna denilebilecek hiçbir şey yok. Tüketiciye her türlü yardımcı oluyorlar. Ayrıca 10 yıl garantiye sahip bir PSU. İşin bir de o boyutu var. İnsan, bu seviyedeki bir modelde kullanılan parçaların bir tık daha iyi olmasını bekliyor.
1 yılda 1 konu. 180 gün önce 1 konu. Doğru algılıyorum değil mi? Yanlışım yoksa biz buna fabrikasyon ürünlere bağlı durumlar olarak bakıyoruz. Ben şahsen bana 3 ayda 30-40 içerik sunarsınız diye beklemiştim ama "güzel bir seyreltme" olmuş.

Başkalarına çok sayıda olup olmaması şunu gösterir: Bu ürün ya taşıdığı yapı itibariyle dünyanın en hatalı ürünlerinden biri ya da yapısı itibariyle yeterli ve genel hatlarıyla kaliteli yakalamış ürünlerden biri. 1.5 yılda 2 tane üründen yana sorun yaşanmışsa kalkıp bu ürünü Sharkoon'un giriş seviyesi bir ürünüyle karşılaştırmanın manasızlığından söz etmeye devam ederim.

Siz ürünün neden kalitesiz olduğunu Tom's Hardware içeriği üzerinden "okusanız yeter" minvali ile ele aldınız. Ben de aynı ürünün daha düşük W versiyonundan bu ürünün alınabileceğini yine Tom's Hardware nezdinde sundum. Eğer siz Tom's Hardware'i kaynak niteliğinde ele alıyorsanız ben de Linus Tech Tips'in PSU Tier List'ini sunup kolaya kaçabilirdim ancak bilerek aynı yeri adres gösterdim.

Ayrıca Reddit'te RM 2019 serisini öven ve memnun olan yorumları da bulabilirsiniz. Sözünü ettiğiniz "kötü" algısı GP-P750GM ve GP-P850GM gibi bir seriye ait olsaydı bırakın burada konusunu geçirmeyi ben bile kullanmazdım. Bizzat kullanıcıları da uyarırdım.

Kısacası bir ürünü aşağı çekmek için elle tutulur miktarda bir rahatsızlığı da beraberinde görmemiz gerekir. Çoğul miktarda bir "kötü" geri bildirim yoksa kalkıp Tom's Hardware'i buraya yapıştıramayız. Çünkü aynı yerde sorun olarak gördüklerimizi sorun görmeyecek bir içerik bulunuyorken konuştuğumuz şey havada kalır, kalacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı