R5 5600X soğutma önerisi

GT301'ün üst tarafında AIO desteği yok ama denerim derseniz DeepCool LT520'yi öneririm. 360mm'lik soğutucuları dahi geçebiliyor. Aşağıya da incelemesini sunacağım.

Eğer riske girmem derseniz Cougar Aqua biraz sesli çalışmasına rağmen çok başarılı bir soğutucudur. Kasa önünde konumlandırabilirsiniz.

Tabii açıklamanızı okumama rağmen yine de not düşeyim: Yapacağınz harcama aslında bu işlemci için çok manasız. Standart ve şık bir hava soğutmayla konuyu kapatabilirsiniz.
Hava soğutucu olarak öneriniz nedir?

Türkiye'de daha önce yokmuş sanırım pazara yeni giriş yapmış bir ithalatçı tarafından. Adı tekramarket. Hem kendi sitesinde hem N11'de satış yapıyor. Sapphire markasını hepimiz ekran kartı soğutmalarıyla biliyoruz. Bu 240'lık sıvı soğutmasının tasarımını ben çok beğendim. Premimum bir soğutma gibi duruyor. Fan CFM değerleri de oldukça iyi.

N11'den de alsanız kendi sitesinden de alsanız ürünü aynı kişi göndereceği için 100 TL daha vermeyin, kendi sitesinden alın derim ben.

Not: Sıvı soğutma 280 mm destekli kasalar için. Okurken gözden kaçırmışım. 280 mm arayanlar için ideal.
İnceleme videolarına bakacağım. Teşekkür ediyorum

Paylaştığım Corsair hoşuna gidecektir eminim. Corsair'in satış sonrası sunduğu hizmetler de hoşuma gidiyor açıkçası.

Konu sahibinin kasa modelini bilmeden bu soğutucuyu önermemek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü radyatörü benzerlerine göre 1cm daha kalın ve her kasaya maalesef uyumlu değil.

Ben bunu kullanıyorum 1 senedir ve halen ilk günkü gibi. Ek olarak direkt ana karta veya ARGB kontrolcüye bağlayarak da RGB'lerini çalıştırabilirsiniz.

Bu arada şimdi farkettim. Asus TUF 301 kasalar sıvı soğutma desteklemiyor üst kısmında ama ben bununla ilgili bir konu açmıştım. Nasıl monte ettiğime dair. Kendi sorumluluğunuzda olmak üzere inceleyip ona göre karar verin derim.

Sanırım sizinde işlemciniz 5600x. Bana sıcaklık değerleri hakkında bilgi verebilir misin. Ya bu modeli alacağım ya da coolermaster ml240 v2 modelini.

Bu markanın sıvı soğutucusunu da görmüştüm. Ben yine sıvı soğutma taraftarıyım ama bakalım.
Boşa para harcarsınız. Benim R5 2600, R5 3600 ve şimdi R5 5600 görmüş bir kule tipi soğutmam var. R5 5600'üm 4.6 Ghz'e OC yapılmış şekilde. Boşta 30 derecelerde çalışıp yükte bunun 15-20 derece üstünü görüyor.

Son düzenleme:
Merhaba.
R5 5600X için sıvı soğutma almak istiyorum. Bazı konularda sıvı soğutmanın gerek olmadığını iyi bir hava soğutmanın yeterli olacağını okudum. Ama kule tipi soğutucular çok büyük oluyor ve görüntü olarak sevmiyorum. O yüzden maddi durumum yettiği kadar sıvı soğutma almak istiyorum. Bütçe 2K Max 2.5k ama 2.5k seviyelerine pek çıkmak istemiyorum. Fiyat performans olarak önerebileceğiniz sıvı soğutma desteği istiyorum.
Sistem;
R5 5600X.
ASUS TUF Gaming B550 Plus.
XFX 6700XT.
ASUS TUF GT301.
Kasamın üst panel desteği bulunmuyor ama takan kullanıcılar var. 240 mm veya 360mm olarak sıvı soğutma önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim.
h100i elite capellix kullanıyorum. Boşta 35 derece, full yükte en fazla 60 oluyor. Bütçenizi geçiyor biliyorum fakat gayet memnun kaldığımı belirtmek için geldim konuya. Eğer çok takıntılıysanız sıcaklık değerleri konusunda alabilirsiniz, yoksa arkadaşların önerdiği h100 RGB de gayet yeterli 5600x için.

Sanırım sizinde işlemciniz 5600x. Bana sıcaklık değerleri hakkında bilgi verebilir misin. Ya bu modeli alacağım ya da coolermaster ml240 v2 modelini.
Ben PBO kapalı kullanıyorum. 4.35ghz 1.08v değerlerinde. Boşta 40-45, yükte 65, OOCT Power testinde yani tam kapasitede 75-80 derece maksimum. Daha üstüne asla çıkmıyor.

Paylaştığım Corsair hoşuna gidecektir eminim. Corsair'in satış sonrası sunduğu hizmetler de hoşuma gidiyor açıkçası.
Kasanız da gt301 sanırım
Kasanız da gt 301 sanırım

h100i elite capellix kullanıyorum. Boşta 35 derece, full yükte en fazla 60 oluyor. Bütçenizi geçiyor biliyorum fakat gayet memnun kaldığımı belirtmek için geldim konuya. Eğer çok takıntılıysanız sıcaklık değerleri konusunda alabilirsiniz, yoksa arkadaşların önerdiği h100 RGB de gayet yeterli 5600x için.
Teşekkür ediyorum. Ama bütçemi fazlasıyla aşıyor.

Bu markanın sıvı soğutucusunu da görmüştüm. Ben yine sıvı soğutma taraftarıyım ama bakalım.
Bu bir tercih. Sıvı soğutma ile hava soğutma arasında bu işlemci için pek fark yok. Fakat sıvı soğutma ısıyı sıvı ile ilettiği için hava soğutmada olduğu gibi işlemciden emdiği ısıyı kasa içerisinde dağıtmaz, doğrudan radyatöre iletir ve radyatördeki fanlar vasıtasıyla dışarı atar. Kule tipi soğutmada kasanızın hava sirkülasyonu çok iyi olsa bile bu bahsettiğim durum ekran kartının sıcaklığını etkiler. Ben bizzat kule tipi soğutmadan sıvı soğutmaya geçtiğimde bu farkı gözlemledim. Sıvı soğutma hem daha şıktır hem de böyle bir avantajı vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı