R5 5600X undervolt sonrası 65 derece iyi mi?

iRlvua

Hectopat
Daha fazla  
CPU clock ratio: 44.25 GHz.
CPU Vcore 1.106v
1.2 volt yaptığımda işlemci 4.6'da sorunsuz çalışıyor fakat sıcaklık 71-73 derece arası oluyor, 44.25 stabil çalışıyor sizce böyle kalmasında bir sorun var mı?
Sıcaklık şu anda 65 dereceyi geçmiyor.
VRM mos: Max 50 derece.

Ekran Görüntüsü (5).png

Ekran Görüntüsü (6).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam amaç ısı düşürmek mi? Stok soğutucu mu? Sabit o.c neden yapıyorsunuz onu merak ediyorum.

PBO+Curve Optimizer ile ayarlayarak hem düşük ısı ve voltaj hem de daha yüksek hızlara ulaşılabiliyor.

Hocam amaç ısı düşürmek mi? Stok soğutucu mu? Sabit o.c neden yapıyorsunuz onu merak ediyorum.

PBO+Curve Optimizer ile ayarlayarak hem düşük ısı ve voltaj hem de daha yüksek hızlara ulaşılabiliyor.
Dark freezer x129 kullanıyorum, amacın ısı düşürmek ama aynı zamanda performans kaybıda istemiyorum, birde açıkcası forumlara baktım ama tam olarak anlamadım nasıl yapacağımı. Pbo açtıktan sonra curve optimizerde ayarları bulamıyorum anakartımda

HWinfo'dan efektif çekirdek frekanslarına bir bakar mısın? 1.2V ile 4.6 GHz'e çıkabileceğini zannetmem.
ramleri stres testine soktum şu anda birazdan tekrar 4.6’ya çekip atacağım

Curve Optimizer da yapacağınız şey all Core seçiyorsunuz yani tüm çekirdekler daha sonra stabiliteye göre 30 - 25 - 20 vereceksiniz önce ne kadar yüksek o kadar az ısı ve daha çok performans 30 yaptıktan sonra Cinebench R23 de test edip veya Prime 95 de bakacaksınız eğer restart veya mavi ekran vermezse tamam verirse 25 denersiniz.
PBO da ise olay en standart hali ile
Precision Boost OverDrive Advanced seçiyorsunuz,
PBO limits motherboard,
Scalar Auto.
CPU Boost clock OverDrive'ı enabled positive seçiyorsunuz.
Max CPU Boost OverDrive 200MHz yapıyorsunuz yani elle 200 yazın.
Platform thermal throttle limit manual yapın.
Platform thermal throttle limit 90 deyip kaydedip çıkın. Ve test edin

Biz burada ne yaptık önce Curve Optimizer ile voltaj eğrisi verdik düşük sekilde
Sonra PBO da ise işlemciyi 200MHz o.c yapmasını sağladık, ve thermal throttle da 90 yapıp işlemci.
90 dereceye gelirse kendini frenlemesini önlem amaçlı girdik.

Bunlarla test sonuçlarını paylaşırsınız.

Cinebench R23 testi ile skor anlamında daha rahat bakabilirsiniz. Aradaki farkı

Tabii sıcaklık değeri tamamen senin işlemci soğutucunla alakalı bir durum yani ne kadarlar olur onu testte takip edeceksin. Benim yaptığımda 5700X işlemci de Cinebench R23 multi Core testinde Max 76 derece gördü. Curve 30 da curve 20 de ise 79 oluyor. Bende de kule tipi çift fanlı soğutucu var.

Yeni konular

Geri
Yukarı