Çözüldü 5600X boşta 65 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Empty1

Kilopat
5600X işlemcime yeni termal macun sürüp Wraith Prism'e takmayı denedim fakat soğutucuda sorun olduğu için çıkartıp tekrar stok Stealth'ı taktım, BIOS ekranında işlemci 45 derece, masaüstünde 65 dereceleri görüyor boştayken. Sorun termal macunda olabilir mi? Termal macunu değiştirmeden önce masaüstünde 40-45 derece civarıydı boşta.

Çözüm
Sorunu çözdüm, çözüm olarak eklenebilir.

Son çare sleeved CPU kablosunda mı sorun var diye PSU'dan çıkan kabloyu direkt bağladım fakat sorun çözülmedi. Görev yöneticisinden kontrol ettiğimde ise bir programın çok yüksek CPU kullandığını gördüm.

NVRLA.exe isimli program yüksek CPU kullanıyordu sürekli. İnternetten arattığımda bunun NVIDIA programı olduğunu gördüm, aynı zamanda sıcaklığı arttırdığını söyleyen yorumlar vardı forumlarda. Bunu direkt olarak görev yöneticisinden kapattığımda sıcaklık 45 derecelere düştü.

Kesin çözüm olaraksa GeForce Experience programını tamamen silip tekrar yükledim. Böylece sorun düzeldi.
ben hafif kolonyalı pamukla genelde silerim macunuda olabildiğince ince atarım ama sorun bende stealth fanda çünkü o fandan bendede var ve başarılı bir soğutma yapamıyor malesef o fan ile kullanırken ben genelde core ratio'yu stock hıza sabitleyip voltaj düşürüyorum biraz 40-45 arası geziyor güç modunuda dengeli profile alıyorum nıhai performans yerine böylece işlemci kullanmadıgımda gereksiz yüksek hızda çalışmıyor ama macun kaynaklı ve fanın işlemci teması ilede alakalı olabilir deneme yanılma bulman lazım

5600X işlemcime yeni termal macun sürüp Wraith Prism'e takmayı denedim fakat soğutucuda sorun olduğu için çıkartıp tekrar stok Stealth'ı taktım, BIOS ekranında işlemci 45 derece, masaüstünde 65 dereceleri görüyor boştayken. Sorun termal macunda olabilir mi? Termal macunu değiştirmeden önce masaüstünde 40-45 derece civarıydı boşta.

Soğutucuyu tam takmama ihtimalin?

Bence biosta game boost felan açık kalmış olabilir. Genelde hız aşırtma yapınca boşta bile normalden sıcak oluyor.

Termal macunu tamamen temizleyip elimdeki high performace macunu sürdüm, boşta yine 60-65 arası, ryzen master auto OC stres testinde 72 derece, prime95'te ise 95'i gördü. Biostan birşey olsa diyeceğim fabrika ayarlarına aldım ama pek sorun teşkil etmiyor şu anlık. Ara ara 60 altına düşüyor boşta.

Sorun termal macunda olma olasılığı yok gibi bir şey. O kadar fark ettirmez termal macun. Benim fikrim montajı yaparken bir yanlışlık (vidaları çok sıkmak yahut az sıkmak, soğutucunun tam oturmaması) yaptığınız yönünde. Ek olarak macun sürerken bir yanlışlık yapmış olabilirsiniz veya fan düzgün çalışmıyor olabilir. Bunları kontrol edip tekrar cevap yazın.

Fanı söktüm tekrar taktım. Vidaları ne çok sıktım ne çok gevşek. fanda oturuyor ve son hızda çalıştırıyorum. Bende çözemedim sebebi. Sıvı soğutmaya geçene kadar böyle gidecek gibi fakat sebebini çözemedim hiçbir sorun yoktu. Sorun oldu diyebileceğim tek şey wraith prism taktığımda fan dönmemişti dedim gibi, en fazla 4-5 dk o şekilde çalıştı ama kapanmadı. Zaten 100'ü görse otomatik kapanırdı sistem.

Yok teknik olarak böyle çalışabilir ama sıcaklık değerlerine dikkat edin çok sıcak çalışırsa yükten çıkarın işlemciye zarar vermemek adına. Şimdilik böyle idare edin madem bulamıyoruz bu sıcaklığın sebebini ama dikkatli olun işlemciye zarar vermeyin.

Sorunu çözdüm, çözüm olarak eklenebilir.

Son çare sleeved CPU kablosunda mı sorun var diye PSU'dan çıkan kabloyu direkt bağladım fakat sorun çözülmedi. Görev yöneticisinden kontrol ettiğimde ise bir programın çok yüksek CPU kullandığını gördüm.

NVRLA.exe isimli program yüksek CPU kullanıyordu sürekli. İnternetten arattığımda bunun NVIDIA programı olduğunu gördüm, aynı zamanda sıcaklığı arttırdığını söyleyen yorumlar vardı forumlarda. Bunu direkt olarak görev yöneticisinden kapattığımda sıcaklık 45 derecelere düştü.

Kesin çözüm olaraksa GeForce Experience programını tamamen silip tekrar yükledim. Böylece sorun düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu çözdüm çözüm olarak eklenebilir.

NVRLA.exe isimli program yüksek CPU kullanıyordu sürekli. İnternetten arattığımda bunun nvidia programı olduğunu gördüm, aynı zamanda sıcaklığı arttırdığını söyleyen yorumlar vardı forumlarda. Bunu direkt olarak görev yöneticisinden kapattığımda sıcaklık 45 derecelere düştü.

Hocam, islemci bosta degilmis ki o zaman :D.

Geri
Yukarı