R5 5600X ve B550M-PLUS sistem toplama

Bütçe
15680

perasgaming

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhabalar arkadaşlar, bir hazır sistem aldım fakat bilgisayardan anlamadıgım için hangileri en yüksek geldiyse onları seçtim ve şöyle bir sorun oraya çıktı. Özelliklerin altına yazıyorum sorunu. Cevaplarsanız çok sevinirim. :(
  • AMD Ryzen 5 5600X.
  • Corsair Vengeance Pro RGB 3600 16 GB RAM 8X2.
  • ASUS TUF Gaming B550M-PLUS 4600MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anakart.
  • Thermaltake Commander G33 750W 80+ ARGB.
  • INNO 3D 3X 3060 12 GB.
  • Bir de M.2 SSD var da tam bilmiyorum modelini.
Arkadaşlar, sorun şu ki seçtiğim anakart mini olan modeliymiş. Sizce bu kasada çok abes, küçük durur mu veya normal bir ATX kart mı almam lazımdı? OC hayatta yapmam, anlamam. Sadece yayın için kullanacağım bilgisayarı ve oyun kayıtları. İlk bilgisayarım olacağı için acemilik yaptım sanırım. :(
Sistemi 15680 liraya topladım. GameGaraj'daki hazır sistemlerden ekleme çıkarma falan yaptım. Dediğim gibi, anakartın mini olmasında çok takılı kaldım. Herhangi bir sıkıntı çıkarar mı bana?

Son düzenleyen: Moderatör:
15680TL'ye hiç değmeyen bir bilgisayar toplamışsınız hocam. Keşke almadan önce konu açsaydınız. Bir de sanırsam OC sistemi yakar mantığındasınız. Çok saçma bir algı. Tam tersine OC, işlemcinin daha az ısınmasını bile sağlayabilir.

seçebileceğimiz anakartlar max. bunlar var :(
@perasgaming Anakart sorun çıkarmaz fakat gözünüzün önünde bir yerde duracaksa kötü bir görüntüye sahip olur. Minnacık anakart üzerinde koskoca ekran kartı çok hoş durmuyor.
Açıksası tek monitörüm var ve kasa masanın üstünde duracak :(
15680TL'ye hiç değmeyen bir bilgisayar toplamışsınız hocam. Keşke almadan önce konu açsaydınız. Bir de sanırsam OC sistemi yakar mantığındasınız. Çok saçma bir algı. Tam tersine OC, işlemcinin daha az ısınmasını bile sağlayabilir.
Hocam keike aösaydım ama iptal edebilirim problem olmaz da ne toplayacağım bilmiyorum :(
Oc çok anlamıyorum ama dediklerine göre garanri dışı kalır dediler o yüzden bulaşmak istemedim aylarca biriktirdiğim para bu :( parçalardan biri arızalanaıp garantisiz kalsın istemiyorum

Ben sistemdeki parçaların verilen paraya değmeyen kısmını anlamaya çalışıyorum şu an.

Bugün R5 5600X ve RTX 3060 devreye girdiğinde zaten diğer tüm bileşenlerden bağımsız olarak 10 bin lirayı geçiyor hazır sistemler. E anakart ASUS B550 ki PCI 4.0 desteği var, PSU 750W 80+ (TT markasının performansı hakkında bilgim yok ancak bu firmaların hepsi PSU lisansını aynı yerden aldığına göre ismiyle rüştü kanıtlı bir firmaya güvenilebileceğini düşünüyorum, 3600 MHz'lik 16 GB bellek. Daha ne olsun?

Lüzumsuz yere moral bozmanın alemi yok, sistem gayet iyi ve mATX anakart için mutlaka metal örgülü (mesh) ve haliyle hava akışını iyi sağlayacak midi kasa ile keyfini çıkarırsınız. Zaten para verilip toplanmış güzelce bir sistem için moral bozucu yorumları gereksiz buluyorum, size de kulak asmamanızı öneririm.

OC çok anlamıyorum ama dediklerine göre garanri dışı kalır dediler o yüzden bulaşmak istemedim aylarca biriktirdiğim para bu :( parçalardan biri arızalanaıp garantisiz kalsın istemiyorum.

Eğer acemice fazla voltaj vermeden dolayı bir zarar gelirse bunu garanti karşılamaz sadece. Düzgünce yapılırsa bir problem olmaz.

Sağlam ve uzun ömürlü bir anakart istiyorsan B550Tomahawk öneririm.

Hazır sistem oldugu içib bu anakartı eklememişler maalesef
Eğer acemice fazla voltaj vermeden dolayı bir zarar gelirse bunu garanti karşılamaz sadece. Düzgünce yapılırsa bir problem olmaz.
Hiç anlamadıgım işler hocam
Ben sistemdeki parçaların verilen paraya değmeyen kısmını anlamaya çalışıyorum şu an.

Bugün R5 5600X ve RTX 3060 devreye girdiğinde zaten diğer tüm bileşenlerden bağımsız olarak 10 bin lirayı geçiyor hazır sistemler. E anakart ASUS B550 ki PCI 4.0 desteği var, PSU 750W 80+ (TT markasının performansı hakkında bilgim yok ancak bu firmaların hepsi PSU lisansını aynı yerden aldığına göre ismiyle rüştü kanıtlı bir firmaya güvenilebileceğini düşünüyorum, 3600 MHz'lik 16 GB bellek. Daha ne olsun?

Lüzumsuz yere moral bozmanın alemi yok, sistem gayet iyi ve mATX anakart için mutlaka metal örgülü (mesh) ve haliyle hava akışını iyi sağlayacak midi kasa ile keyfini çıkarırsınız. Zaten para verilip toplanmış güzelce bir sistem için moral bozucu yorumları gereksiz buluyorum, size de kulak asmamanızı öneririm.
Valla o kadat şey yazıldi ki iptal edesim geldi açıkcadı ne hapacağım konusunda inanılmaz kararsız kaldım :(
Biri diyo 16 k ya bu sistem toplanır mı toplanmaz ama ben napiyim fiyatlar böyle 3070 yaptıgım zaman direk 20 bin oluyo sistemler e o kadar da bütçe yok şöyle söyliyiö zaten bu pc de oyun oynamıycam İpad pro 2020 var elgato ile bağlıxam bilgisayara obs ekranından kayıt alıcam Premiere prodan render yapıcam hepsi bu

Hazır sistem oldugu içib bu anakartı eklememişler maalesef

Hiç anlamadıgım işler hocam

Valla o kadat şey yazıldi ki iptal edesim geldi açıkcadı ne hapacağım konusunda inanılmaz kararsız kaldım :(
Biri diyo 16 k ya bu sistem toplanır mı toplanmaz ama ben napiyim fiyatlar böyle 3070 yaptıgım zaman direk 20 bin oluyo sistemler e o kadar da bütçe yok şöyle söyliyiö zaten bu pc de oyun oynamıycam İpad pro 2020 var elgato ile bağlıxam bilgisayara obs ekranından kayıt alıcam Premiere prodan render yapıcam hepsi bu
Sana bu bilgisayar kesin olarak şu an lazım mı ?
Lazımsa hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan.
Lazım değilse iade etmen imkanın varsa beklesem aynı paraya çok daha iyi sistem toplarsın 15 bin TL az para değil.
Başka insanları zengin etmeye gerek yok para kolay kazanılmıyor.

Geri
Yukarı