R5 5600X yükte 87 dereceye kadar çıkıyor

Undervolt yapsa daha kıvamında olur ama performansı en üst kademede isteyecekse soğutucu değişimi şart.
Kardeşim adama işlemcisini kısıtlattırdın. Undervolt bu işlemcilere yapan yok. 3000 serilerinde yapılıyor o iş. Bunlara ayar çekmeden ufak soğutucu takıp hatta üstüne curved optimizerle overclock( senin bahsettiğin turbo frekans overclock değil fabrikanın zaten çalıştırmak için verdiği aralık) yapıyorlar. Adam soğutucuyu bas bariz takamamış işte. Ya dengesiz sıktı civatarını, ya tam oturtamadı. O sıcaklıklar normal değil. %57 yüke 87 derece sıcaklık çıkıyorsa soğutucu devrede yok demektir. Bilmediğin şeyleri pek kurcalama.

Kardeşim adama işlemcisini kısıtlattırdın. Undervolt bu işlemcilere yapan yok. 3000 serilerinde yapılıyor o iş. Bunlara ayar çekmeden ufak soğutucu takıp hatta üstüne Curved optimizerle overclock( senin bahsettiğin Turbo frekans overclock değil fabrikanın zaten çalıştırmak için verdiği aralık) yapıyorlar. Adam soğutucuyu bas bariz takamamış işte. Ya dengesiz sıktı civatarını, ya tam oturtamadı. O sıcaklıklar normal değil. %57 yüke 87 derece sıcaklık çıkıyorsa soğutucu devrede yok demektir. Bilmediğin şeyleri pek kurcalama.

Gerekirse yapar. PBO zaten Turbo frekans gibi bir şey ama Intel'in teknolojisinden daha gelişmiş. Wraith Prism ile o işlemciyi nereye soğutacak ve asıl ne diyorsun? Sıksa ne yazar 5 derece ama fan kurulumunda hata yapacağını sanmam. Yaptıysa da kendisi kontrol edebilir ve işlemcinin yararına olur. Sana göre bilmediğim şeylerin kusuruna arayacağına adama başka çözüm yöntemi öner.

Durum düzeldi. Performans dibi gördü.

R3 2200 potansiyeline vardı işlemci :) sorunu çözmek yerine halı altına süpürdün.

Hocam fan takımında bir problem yok. Tekrar tekrar kontrol ettim. Şimdilik OC olmayan performansı benim için yeterli. İlerleyen günlerde bir sıvı soğutucu almayı düşünüyorum zaten. O zaman yeniden OC yaparım. Ya da 2 tane daha kasa fanı aldım üst taraf için onları taktığımda undervolt yapıp yeniden denerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı