R5 5600X'li sisteme yükseltme önerisi

Dostum son kez söylüyorum mesela Ultra yüksek açması değil günümüzde son çıkan tüm oyunlar optimizasyon olarak çok sıkıntılı gereksiz bir şekilde VRAM kullanımı var buna örnek olarak Hogwarts Legacy Last of Us gibi oyunları verebiliriz.
sadece lütfen bu videoyu izleyin ve konuyu kapatın
PCHocası videosunu gördükten sonra izlemedim. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok.
Bir örnek oyun verirseniz daha rahat anlarım yeterli kas gücüne sahip olup olmadığını
TLOU gibi oyunlar örnek olarak verilebilir dostum. Elbette 60 fps rahatça açtığı oyun var. Benim dediğim hiç bir şeyi olmadan her oyunu Ultra 1080P'de ucu ucuna açacağı ya da 60 fps altı açacağı.

Pchocası videosunu gördükten sonra izlemedim. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok.

TLOU gibi oyunlar örnek olarak verilebilir dostum. Elbette 60 FPS rahatça açtığı oyun var. Benim dediğim hiçbir şeyi olmadan her oyunu Ultra 1080P'de ucu ucuna açacağı ya da 60 FPS altı açacağı.

Zaten bu yeterli değil mi hocam DLSS 3.0 gibi bir özellikten bahsediyoruz bu ekran kartını al Ultra aç üstüne DLSS 3.0 ve frame genartion aç Ultra ayarlarda 60-70 FPS üstü her oyunu oynarsın rahat neyse bu konuyu uzatmanın anlamı yok çünkü konu sahibinin konusunu bayağı kirlettik.

Merhaba,

Aşağıda sistemim detaylı bir şekilde mevcut.

ASRock B450M HDV r4.0
Gigabyte eagle rev 2.0 3060 Ti 8 GB.
8x2 XPG gammax DDR4 CL16 3000MHz RAM.
Ryzen 5 5600X işlemci.(kule tipi soğutuculu)
NVMe, SATA SSD ve HDD.

Sizce öncelikli olarak PCI3.0 olan anakartı PCI4.0'a mı yükseltmeliyim? Yoksa RAM alıp RAM'i 16x2 mi yapmalıyım?

Ek olarak bir şey sorabilir miyim size acaba FiveM VRAM kullanımınız kaç 8 GB yakın ise VRAM kaynaklı drop yaşıyor olabilirsiniz ayarları düşürmeyi deneyebilir misiniz acaba.

Zaten bu yeterli değil mi hocam DLSS 3.0 gibi bir özellikten bahsediyoruz bu ekran kartını al Ultra aç üstüne DLSS 3.0 ve frame genartion aç Ultra ayarlarda 100 FPS üstü her oyunu oynarsın rahat neyse bu konuyu uzatmanın anlamı yok çünkü konu sahibinin konusunu bayağı kirlettik.
Hocam benim bahsettiğim hiç bir şeyi olmadan saf kas gücü ile her şeyi 60 fps açamayacağı. Yoksa açar DLSS 3.0'ı her oyunu rahatça oynar.

PCHocası videosunu gördükten sonra izlemedim. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok.

TLOU gibi oyunlar örnek olarak verilebilir dostum. Elbette 60 FPS rahatça açtığı oyun var. Benim dediğim hiçbir şeyi olmadan her oyunu Ultra 1080P'de ucu ucuna açacağı ya da 60 FPS altı açacağı.

Yani evet ama TLOU da optimizasyon özürlü oyunlardan biri ve 4060 Ti'ın ucu ucuna 60 FPS açmasına şaşırdım doğrusu 4060M GPU bile 55-60 FPS alıyor yani buradaki asıl sorun VRAM kas gücü değil. (Bu yanıttan sonra daha fazla yanıtlayamayabilirim kusuruma bakmayın bir işim çıktı)

Hocam benim bahsettiğim hiçbir şeyi olmadan saf kas gücü ile her şeyi 60 FPS açamayacağı. Yoksa açar DLSS 3.0'ı her oyunu rahatça oynar.

İşte dostum bende onu söylüyorum ileride her türlü bu DLSS FSR tüm oyunlara eklenecektir eklenmese bile zaten internette 3. parti yazılımlar ile oyunlara DLSS falan ekleniyor işte o vakit sen oyunu 4060 Ti gibi güçlü bir ekran kartında Ultra oynamak istediğinde 8 GB VRAM sana çok sıkıntı yaşatacak sürekli drop girmeler kasmalar yaşatacağı için diyorum ki üstüne biraz daha ekleyip 16 GB VRAM olanı alınması gerekiyor çünkü bu kadar güçlü bir ekran kartını aldıktan sonra neden Low ayarlarda oyun oynamak isteyesin ki? Hem belki ileride upgrade edip 2K monitör geçersin daha ileriye dönük bir model 4060 Ti 16 GB modeli ve bence bu ekran kartının en az 10GB olarak çıkması gerekiyordu artık AMD bile ekran kartlarında VRAM ekliyor NVIDIA ise gereksiz bir cimrilik yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı