R5 5600X'ten R7 5800x3D'ye geçilir mi?

ipee

Kilopat
Daha fazla  
RAM
cl 14 3600 8x16
Anakart
MSI X470 ac M7
Arkadaşlar selam, Ryzen 5 5600X'ten Ryzen 5800x3D ye geçmek mantıklı mı?

• 5600X'i PBO2 ile 4.6 4.75 GHz frekanslarında kullanıyorum.
  • Ekran kartım MSI Gaming 1080 Ti.
  • Monitörüm; AOC 2560x1440p 144Hz 1 ms.

Menunum ama artık ekran kartından olacak FPS 70 olsa bile sanki zaman zaman akıcılık bozuluyor. Oda %1 FPS'den dolayı olduğunu düşünüyorum. RNA3 serisi ekran kartlarını bekliyorum acıkası. 5600X 2K 144 için yeter sadece ekran kartımı değiştirmeliyim yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci ağırlıklı(Valorant/CS) oyunlar oynuyorsan evet geçmek mantıklı ama GPU ağırlıklı görselliği yüksek oyunlar oynuyorsan gerek yok bence 1080 Ti'i fazlasıyla besleyebilir 5600X. 2. durumda ekran kartını yükseltmek daha mantıklı olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradan da tahmini oluşacak farkları görebilirsin.

Bende aynı döngüdeyim. O işlemciyi alacağıma 3060TI dan 6900XT vb. Geçmek için bütçe ayırmak daha mantıklı geliyor. Zaten yeterli performansı veriyor 5600x

DDR5'e kafa tutan bi işlemci.AMD İntel'in 12.nesillerine aldığı gibi fırlattığı bir işlemci.AM4 platformuna son kıyağı bence geçilir bende geçeceğim bütçem oluşunca.

Ekran kartı değişmeyecekse 5800x3D'ye gerek yok derim.

Hocam aslında asıl niyetim ekran kartı değişmek. RNA3 7800leri bekliyorum. Fiyat nasıl olacak vs. bakalım.
AMD 5 ilk nesil değil de sonrasında yükseltme yaptığımda ekran karti hala iyi olsun niyetindeyim.
Bu sırada tabii yeni ekran kartını besleyecek bir işlemci derdindeyim :)

İşlemci ağırlıklı(Valorant/CS) oyunlar oynuyorsan evet geçmek mantıklı ama GPU ağırlıklı görselliği yüksek oyunlar oynuyorsan gerek yok bence 1080 Ti'i fazlasıyla besleyebilir 5600X. 2. durumda ekran kartını yükseltmek daha mantıklı olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradan da tahmini oluşacak farkları görebilirsin.

Hocam çok değişiyor bir dönem Valorant bu ara call of. Arada hikayeli oyunlar.
Mesela Sniper Elite 5 oynarken Zoom yaptığımda sanki anlık yavaşlama oluyor. FPS aşırı düşmüyor ama değişik bir şey oluyor. Sonra benzeri Uncharted oynarken de zaman zaman oluyor.
5600X güzel işlemci ama sanki 2K 144Hz için yetmiyor ya da daha iyi bir ekran kartı kullanmam lazım ki anlayalıyım. Çıkamadım işin içinden.

Hocam aslında asıl niyetim ekran kartı değişmek. RNA3 7800LERI bekliyorum. Fiyat nasıl olacak vs. bakalım.
AMD 5 ilk nesil değil de sonrasında yükseltme yaptığımda ekran karti hala iyi olsun niyetindeyim.
Bu sırada tabii yeni ekran kartını besleyecek bir işlemci derdindeyim :)

Hocam çok değişiyor bir dönem Valorant bu ara call of. Arada hikayeli oyunlar.
Mesela Sniper Elite 5 oynarken Zoom yaptığımda sanki anlık yavaşlama oluyor. FPS aşırı düşmüyor ama değişik bir şey oluyor. Sonra benzeri Uncharted oynarken de zaman zaman oluyor.
5600X güzel işlemci ama sanki 2K 144Hz için yetmiyor ya da daha iyi bir ekran kartı kullanmam lazım ki anlayalıyım. Çıkamadım işin içinden.

Eğer monitörün 1080p değil de 2K ise kesinlikle ekran kartı yükseltmelisin. Çözünürlük arttıkça işlemcinin FPS'e olan katkısı azalır. İşlemcinin gücü asıl 1080P'de fark yaratır.

Ekran kartını yükseltmeye bak. 5600X'in 2K'da besleyemeyeceği pek kart yok. Arkadaşım RX6800 ile kullanıyor.
Hocam tam olarak korkum 2k da yetersiz kalacağını düşünmemdi. Rx6800'i besler mi, olurmu olmaz mı derken RNA3 leri beklemeye karar verdim. Umarım güzel fiyattan çılarlar

Yeni konular

Geri
Yukarı