Çözüldü R5 7600 sistemde BIOS güncellenmiyor, A1 ve B1 slotları çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

orpheus2690

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ordu / Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 1 hafta önce Ryzen 5 7600 tabanlı bir sistem topladım. Dün gece kurulumu yapıp sistemi açtığımda beklentimin hiçbirini alamadım zira sıkıntılardan dolayı sistemi stabil bir şekilde kullanamıyorum. Öncelikle sistemim aşağıdaki gibi;
CPU: Ryzen 5 7600 ve stock soğutucusu.
GPU: Mevcut değil dahili birimi kullanıyorum.
RAM: 2x8 6000 MHz CL36 Kingston EXPO destekli Fury RAM'ler.
SSD: SanDisk 120 GB SATA SSD.
PSU: XPG Pylon 650W 80+
Sıkıntıları sırayla anlatmak gerekirse;
1- sistemimde A1 ve B1 slotları maalesef çalışmıyor. Ne kadar denesem de bu slotlarda ekrana görüntü alamıyorum fakat A2-B2 slotları küçük sıkıntılarla da olsa sistemi çalıştırabiliyor. A2-B2 slotlarında RAM'ler çalışmakta fakat sisteme BIOS ekranı, klavye ve mouse aydınlatmaları (kısaca sistem) yaklaşık bir 30 saniye sonra kendine geliyor. (burada Windows açılmasından değil sistemin kendine gelme süresinden bahsediyorum).
3-BIOS'u asla güncelleyemiyorum. BIOS güncellemesini yaparken sistem yeniden başlatılacak kabul ediyor musun? Kısmından sonra görüntü asla gelmiyor ve F3 sürümünden devam ediyor. Sistemde sürekli sürücü hatası verip ekran gidip geliyor. Hatta LoL gibi basit çaplı bir oyunda bile sistem 3-4 defa kendini açıp kapatıyor.
Bu sistemde nasıl bir yol izlemeliyim? Sistemi komple iade edip eskisi gibi tekrardan Intel tarafına yönelesim var şu an. Bütün hevesim kursağımda kaldı maalesef. Montaj kısmında tekrar tekrar kurup dikkatlice her şeyi yerine taktım. İşlemci soketindeki pinleri tek tek kontrol ettim eğilme ve kırılma vb. bir durum yok. OCCT stres testi yaptığımda PSU tarafında ve RAM tarafında bir sıkıntı çıkmadı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
O zaman Q Flash Plus ile BIOS'u güncellemek lazım. Resim'de gösterdiğim yere USB belleği takarak BIOS'u Q Flash Plus ile günceller misin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu an iş yerindeyim gece deneyip sonuçları paylaşırım teşekkürler yardımınız için.

O zaman Q Flash Plus ile BIOS'u güncellemek lazım. Resim'de gösterdiğim yere USB belleği takarak BIOS'u Q Flash Plus ile günceller misin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Maalesef işe yaramadı. Tuşa bastığımda fanlar 1 saniye dönüyor ve geri duruyor çalışmıyor maalesef. Farklı BIOS versiyonları ile deneyeceğim şu anda.

Şu an iş yerindeyim gece deneyip sonuçları paylaşırım teşekkürler yardımınız için.

Maalesef işe yaramadı. Tuşa bastığımda fanlar 1 saniye dönüyor ve geri duruyor çalışmıyor maalesef. Farklı BIOS versiyonları ile deneyeceğim şu anda.
Tam şu an BIOS güncellemelerimi yapabildim. Eskiden kullandığım Skylake serisi Intel sistemimde direkt son çıkan BIOS güncellemesini yapıp devam edebiliyordum. Sanırım bu anakartta sırayla gerçekleştirmem gerekiyormuş güncellemeleri. Sistemin açılışı hızlandı ve klavye, mouse pad ve mouse RGB'leri direkt geliyor artık. Eskisi gibi uyku modundan uyanamama, ekran titremesi vb. sıkıntılarım kalmamış durumda. Çözümün bu kadar basit olması 3 gecedir saatlerce çektiğim çileden ve hayal kırıklığından dolayı komik geliyor. Hepinize tekrardan çok teşekkür ederim.
Son düzenleme:
Daha önce benzer bir sorun yaşadım monitöre bağlantısı kablosu olarak DisplayPort mu HDMI mi kullanıyorsun hangisini kullanıyorsan diğerini kullanmayı dene BIOS güncellemeden önce BIOS sıfırlamayı unutmayın.

Anakart da first ibaresi varsa önce o kanal RAM'ler takılmalı. BIOS güncellemesi yapılırsa sorunun düzeleceğini düşünüyorum. Anakrt bilgisi paylaşır mısınız?
B650M DS3H modeli. BIOS güncellemesi de yapamıyorum maalesef. First ibaresinin olup olmadığını nereden anlayabilirim? Kitapçıkta böyle bilgi bulunmuyor maalesef.
Öncelikle Chipset güncellemesi yapmadıysanız ilk onu sonra dahili ekran kartını güncelleyin. En önemlisi de BIOS güncellemesi yapmalısınız. CMOS reset yaparak tekrar BIOS güncellemesi yapmayı deneyin. Görsel olarak yapamıyorsanız BIOS Flashback özelliğini kullarak güncelleyin.
Anakartın tam modelini yazar mısın?
Dediğiniz her şey güncel BIOS hariç. Dediğiniz her şeyi denedim olmuyor. B650M DS3H.
Daha önce benzer bir sorun yaşadım monitöre bağlantısı kablosu olarak DisplayPort mu HDMI mi kullanıyorsun hangisini kullanıyorsan diğerini kullanmayı dene BIOS güncellemeden önce BIOS sıfırlamayı unutmayın.
HDMI kullanıyorum. DP ile denedim aynı sıkıntı mevcut.

B650M DS3H modeli. BIOS güncellemesi de yapamıyorum maalesef. First ibaresinin olup olmadığını nereden anlayabilirim? Kitapçıkta böyle bilgi bulunmuyor maalesef.

Dediğiniz her şey güncel BIOS hariç. Dediğiniz her şeyi denedim olmuyor. B650M DS3H.

HDMI kullanıyorum. DP ile denedim aynı sıkıntı mevcut.
2ve4.slotlarda first yazısı var

Dosya Ekleri

• spec01.png
    spec01.png
    281,7 KB · Görüntüleme: 21

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    180,8 KB · Görüntüleme: 20

Tam şu an BIOS güncellemelerimi yapabildim. Eskiden kullandığım Skylake serisi Intel sistemimde direkt son çıkan BIOS güncellemesini yapıp devam edebiliyordum. Sanırım bu anakartta sırayla gerçekleştirmem gerekiyormuş güncellemeleri. Sistemin açılışı hızlandı ve klavye, mouse pad ve mouse RGB'leri direkt geliyor artık. Eskisi gibi uyku modundan uyanamama, ekran titremesi vb. sıkıntılarım kalmamış durumda. Çözümün bu kadar basit olması 3 gecedir saatlerce çektiğim çileden ve hayal kırıklığından dolayı komik geliyor. Hepinize tekrardan çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı