R5 7600X için sıvı soğutma önerisi

denizarhan

Decapat
Daha fazla  
Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi "AMD Ryzen 5 7600X" modeli için sıvı soğutma önerisi almak istiyorum. Bir arkadaşım bu işlemciyi soğutman için en az 360mm 3 fanlı sıvı soğutma gerekir dedi o sebepten bir de burada anlayan arkadaşlarımıza sormak istedim.
Artı olarak referans aldığım sistem: ELITE-3070Ti / AMD Ryzen 5 7600X / ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti GAMING OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR bu sistemi sipariş edip gelince sıvı soğutmasını söküp yeni bir sıvı soğutma takmak istiyorum. (site de çıkartma izni vermiyor sadece aynı modelin 240mm 2 fanlı olanını seçtirme izni veriyor)

+ Şöyle bu sisteme bakıldığında değecek bir sistem olarak gözüküyor mu?

Arkadaşının dediği yanlış. AMD'nin 7000 serisi soğutucu ne olursa olsun kendini overclocklayarak 95 dereceye çıkıyor. Yani 95 derece normal ve her soğutucuda olacak bir şey.

Sistemin değmesi konusunda, içindeki parçalar için güzel bir fiyat ama R5 7600X şuana kadarki en kötü F/P Ryzen 5 işlemci olabilir. Linkini vereceğim sistemin ekran kartı 3070 Ti eşidi ve işlemcisi oyun için piyasadaki en güçlü işlemci.

Arkadaşının dediği yanlış. AMD'nin 7000 serisi soğutucu ne olursa olsun kendini overclocklayarak 95 dereceye çıkıyor. Yani 95 derece normal ve her soğutucuda olacak bir şey.

Sistemin değmesi konusunda, içindeki parçalar için güzel bir fiyat ama R5 7600X şuana kadarki en kötü F/P Ryzen 5 işlemci olabilir. Linkini vereceğim sistemin ekran kartı 3070 Ti eşidi ve işlemcisi oyun için piyasadaki en güçlü işlemci.

Hocam bende yeni güncelledim sistemi. R5 7600x aldım. 3600xt kullanırken ısı sorunu yaşamadım hiç. Aynı soğutucuyu kullanıyorum. CoolerMaster ML240LV2. Fakat 7600x boştayken 60 larda geziniyor. 90 ı görüyordu macun değiştik şimdi 70 lerde geziyor. Sebebi ne olabilir?

Hocam bende yeni güncelledim sistemi. R5 7600x aldım. 3600xt kullanırken ısı sorunu yaşamadım hiç. Aynı soğutucuyu kullanıyorum. CoolerMaster ML240LV2. Fakat 7600x boştayken 60 larda geziniyor. 90 ı görüyordu macun değiştik şimdi 70 lerde geziyor. Sebebi ne olabilir?
AMD'nin BIOS'u, eski macunun dandikliği vb. bir sürü sebep olabilir.

Eco mode zaten 65W'da sınırlıyor. Güç tüketimini ayrı azaltmanıza gerek yok.
aynen öyleymiş. msi ın x serisi anakartlarında bios da tdp config seçeneği ile ön yüklü 5 6 ayar seçilebiliyo fakat bende b serisi var ve ön yüklü ayar yok. manuel denedim ama sonra ryzen master dan eco modu aktif ettim ısı 40 ın altına indi. fakat soğutucum bu işlemci için uygun değil orası kesin. yüksek devirlerde çalışıyo baya. sessizliği aldı götürdü :)

aynen öyleymiş. msi ın x serisi anakartlarında bios da tdp config seçeneği ile ön yüklü 5 6 ayar seçilebiliyo fakat bende b serisi var ve ön yüklü ayar yok. manuel denedim ama sonra ryzen master dan eco modu aktif ettim ısı 40 ın altına indi. fakat soğutucum bu işlemci için uygun değil orası kesin. yüksek devirlerde çalışıyo baya. sessizliği aldı götürdü :)
Soğutucuyu değiştiriniz mi? Ne aldınız?

Soğutucuyu değiştiriniz mi? Ne aldınız?
Yok hocam. Sağolsun vatandaki arkadaş nasıl bir macun sürdüyse... :) cooler master ın mastergel macununu aldım onu sürdük düzeldi. Şimdi yük altında 60 larda geziyor. Ama am4 sistemde olduğu gibi sessiz çalışmıyor. Fanlar yüksek rpm de çalışıyor. Daha iyi bir soğutucu alıp boştayken daha konforlu sessiz bir kullanım mümkün. :)

Geri
Yukarı