R5 7600X için sıvı soğutma önerisi

Konu özellikle sıvı soğutma önerisi olarak açılmış ama yine de fikir vermesi için yazayım, 7700X'i Id-Coolıng SE-214-XT ile eco mode da kullanıyorum. Curve optimizerdan da undervolt yaptım. Performans kaybı çok az oldu. Bu şekilde de kullanmak mümkün, sıvı soğutma şart değil yeni nesil Ryzen'lar için de.

Şu video bayağı güzel anlatıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi "AMD Ryzen 5 7600X" modeli için sıvı soğutma önerisi almak istiyorum. Bir arkadaşım bu işlemciyi soğutman için en az 360mm 3 fanlı sıvı soğutma gerekir dedi o sebepten bir de burada anlayan arkadaşlarımıza sormak istedim.
Artı olarak referans aldığım sistem: ELITE-3070Ti / AMD Ryzen 5 7600X / ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti GAMING OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR bu sistemi sipariş edip gelince sıvı soğutmasını söküp yeni bir sıvı soğutma takmak istiyorum. (site de çıkartma izni vermiyor sadece aynı modelin 240mm 2 fanlı olanını seçtirme izni veriyor)

+ Şöyle bu sisteme bakıldığında değecek bir sistem olarak gözüküyor mu?
Sistem gayet tatlı görünüyor. Sadece sıvı soğutucunun tek fanlı olması göze batıyor onuda teste tabi tutmuşlardır vardır bi bildikleri diye düşünüyorum. :) belkide işlemcinin çok yüksek sıcaklıklarda çalışabilmesi için tasarlandığı için abanmamışlardır. Benim kullandığım soğutucuya yetersiz deniliyor genellikle ama ben memnunum gayet. Sıcaklık seviyesi normal düzeylerde. Tek sıkıntı rölantide yüksek devirde çalıştığı için biraz sesli olması.

@BroChef hocam bende Ryzen 5 7600 düşünüyorum sizce lian li galahad 240M yeter mi yoksa 360M sıvı soğutmamı alınmalı?
Lian Li hiç kullanma şansım olmadı malesef ama övgü alan bir marka. Elinde varsa yenisine ihtiyacın olmaz emin ol. Eğer yoksa almışken 360M al biraz daha ileriye dönük olur bence.

Konu özellikle sıvı soğutma önerisi olarak açılmış ama yine de fikir vermesi için yazayım, 7700X'i Id-Coolıng SE-214-XT ile eco mode da kullanıyorum. Curve optimizerdan da undervolt yaptım. Performans kaybı çok az oldu. Bu şekilde de kullanmak mümkün, sıvı soğutma şart değil yeni nesil Ryzen'lar için de.

Şu video bayağı güzel anlatıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Msi ın üst seviye anakartlarının bios'unda amd nin ön yüklü voltaj ayarları var. Diğerlerinde bunu manuel olarak yapmak mümkün. Ben amd nin programı ile eco mode aktif ederek kullandım 65w ayarında hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ara ara aklıma geldikçe 90W, 105W tdp değerleri ile kullanıyorum. Fakat maksimum ayarda da kullandığım sıvı soğutucu ile 80 dereceyi görmüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı