R5 7600X - RTX 3060 Ti sistem darboğaz yapar mı?

1080p de yapmaz.
2K da AAA oyunlarda yapabilir.

Emoji atmak yerine dediğim şeyin neden yanlış olduğunu açıklayabilir mi biri bana?

2K'da darboğaz yapacak/yapan bir işlemci ve ekran kartı ikilisinin 1080P'de yapmama gibi bir lüksü yoktur. Çözünürlük arttıkça çizilecek kare sayısı azalır ve işlemcinin de yükü azalmış olur.

VRAM, RAM, SSD/HDD kaynaklı darboğaz çözünürlük arttıkça olabilir ama bunun da işlemci ile alakası yoktur.

3060 Ti 2K'yı kaldırabilecek güçte değilki tam olarak.

Tamam ama VRAM darboğazına girse de bunun 7600X ve 3060 Ti arasındaki ilişki ile ne alakası var? Bu ekran kartı özelinde bir sorun olur.

3060 Ti 2K'yı kaldırabilecek güçde değilki tam olarak.
Kaldırıp kaldıramaması konu değil. O ekran kartının gücüne bağlı bir konu.

Darboğaz kısa tabir ile, ekran kartının hızına işlemcinin yetişememesi sonucu ekran kartı kullanımının düşmesi ve tam verimi alamamaya denir.

Aslında tam da dediğin gibi 3060Ti, 2K'yı tam olarak kaldıramadığı için darboğaz olmuyor çünkü ekran kartı bütün gücünü kullanıyor ve ekran kartının verebileceği max performansı alıyorsun.

Kaldırıp kaldıramaması konu değil. O ekran kartının gücüne bağlı bir konu.

Darboğaz kısa tabir ile, ekran kartının hızına işlemcinin yetişememesi sonucu ekran kartı kullanımının düşmesi ve tam verimi alamamaya denir.

Aslında tam da dediğin gibi 3060 Ti, 2K'yı tam olarak kaldıramadığı için darboğaz olmuyor çünkü ekran kartı bütün gücünü kullanıyor ve ekran kartının verebileceği Max performansı alıyorsun.

2K'da darboğaz yapacak/yapan bir işlemci ve ekran kartı ikilisinin 1080P'de yapmama gibi bir lüksü yoktur. Çözünürlük arttıkça çizilecek kare sayısı azalır ve işlemcinin de yükü azalmış olur.

VRAM, RAM, SSD/HDD kaynaklı darboğaz çözünürlük arttıkça olabilir ama bunun da işlemci ile alakası yoktur.

Tamam ama VRAM darboğazına girse de bunun 7600X ve 3060 Ti arasındaki ilişki ile ne alakası var? Bu ekran kartı özelinde bir sorun olur.

Boş yere karıştırdım konuyu özür dilerim herkesten.

Konuyu biraz hortlatmak gibi olacak ama çok anlamadığım için emin olmak adına sormak istedim.
Ryzen 5 7600 ile RTX 3060 Ti için darboğaz durumu söz konusu mudur?
Aynısını RTX 3060 için de sorayım henüz karar veremedim hangisini alacağıma.

Konuyu biraz hortlatmak gibi olacak ama çok anlamadığım için emin olmak adına sormak istedim.
Ryzen 5 7600 ile RTX 3060 Ti için darboğaz durumu söz konusu mudur?
Aynısını RTX 3060 için de sorayım henüz karar veremedim hangisini alacağıma.

R5 5500 RTX 3060 kullanıyorum sorun olmuyor senin sisteminde hiç olmaz

Yeni konular

Geri
Yukarı