R5 7600X sistem Kernel Power 41 (63) hatası veriyor

bigmaes

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair vengeance 6000mhz CL30 (2x16) AMD EXPO
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 1TB
Ekran kartı
Galax 4070Ti
Anakart
ASrock B650M PG Riptide
İşlemci
Ryzen 5 7600x
Merhaba herkese. Kernel Power 41 hatası alıyorum son 1 aydır. İlk başlarda pek umursamadım anlık elektrik gitmeleri tarzı bir şeyler sandım fakat 1 aydır devam ediyor.

Hatanın kaynağı kesinlikle sıcaklık vs. değil çünkü film izlerken, video izlerken veya sadece oyun indirirken bile PC birden kapanıyor 2-3 saniye sonra tekrar kendiliğinden açılıyor. PC kapanınca açılmadığı zamanlarda oluyor kapanıyor ve Power tuşuna basmama rağmen açılmıyordu. PSU fişini çıkartıp 15-20 saniye bekleyip taktıktan sonra PC açılıyor. Tamamen rastgele bir şekilde kapanıyor anlayacağınız ve çok sıkıcı bir durum olmaya başladı.

OCCT testi ve RAM testi yaptım RAM'da bir şey çıkmadı fakat OCCT testinde 10 kere 20-25 dakikalık testler yaptım farklı günlerde ve 2-3 kere OCCT testi yaparken kapandı ama emin olamıyorum OCCT güç testinden dolayı mı kapanıyor yoksa rastgele mi kapanıyor anlayamıyorum. Prizleri fişleri vs. değiştirdim bir sonuç olmadı, PSU kablosunu değiştirmedim onu da deneyeceğim fakat almaya vaktim olmadı. Kasa içine baktım hiçbir anormallik göremedim ATXpwr 24 pinli olana dokununca PC hemen kapanıp açılıyor belki ondandır dedim şu an en son o kabloyu çıkartıp temizleyip düzgünce tekrar taktım 2-3 saat geçti fakat sorun çözüldü mü bilmiyorum.

PC'yi kendim toplamıştım, PC'yi 5 ay oluyor hiçbir problem yaşamadım, bu 5 ay içinde sadece bu olay. Olayı ilk yaşadığım vakit 1 ay önce 14-15 saat boyunca açıktı PC ve wartales oynuyordum ve birden kapandı o vakitten beri bu olayı yaşıyorum.

Sistem:
CPU: Ryzen 5 7600X
GPU: Galax 4070 Ti 12 GB
RAM: Corsair Vengeance (2x16)
Mobo: ASRock B650M pg riptide
PSU: MSI A850GL PCi5
Kasa: Gamepower Warcry
AiO: Corsair H150 360mm
SSD1: Kingston KC3000

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde PC'nin elektrik gitmişçesine birden kapanması, yüsek sıcaklık ya da PSU probleminden meydana geliyor.

Sıcaklık ile ilgili bir problem değil HWiNFO gün boyu açık tutup sıcaklık değerlerine baktım tamamen rastgele oluyor mesela saatlerce 4K GTA 5 oynadım kapanmadı 10 dakika Hades giriyorum ve birden gidiyor o yüzden sıcaklık değil problem. PSU deniyor genelde fakat ben bunu nasıl kanıtlayacağım iade etsem almazlar 5 ay oldu alalı her parçayı ayrı bir yerden aldığım için yollayamıyorum bir yere sadece PSU'yu yollasam garantiye rastgele kapandığı için adamlar 10 dakika test yapıp yollayacak gibime geliyor garantiye yollasam çözerler mi?

Sıcaklık ile ilgili bir problem değil HWiNFO gün boyu açık tutup sıcaklık değerlerine baktım tamamen rastgele oluyor mesela saatlerce 4K GTA 5 oynadım kapanmadı 10 dakika Hades giriyorum ve birden gidiyor o yüzden sıcaklık değil problem. PSU deniyor genelde fakat ben bunu nasıl kanıtlayacağım iade etsem almazlar 5 ay oldu alalı her parçayı ayrı bir yerden aldığım için yollayamıyorum bir yere sadece PSU'yu yollasam garantiye rastgele kapandığı için adamlar 10 dakika test yapıp yollayacak gibime geliyor garantiye yollasam çözerler mi?
Elinizde başka psu varsa, test edip problemden emin olun ve PSU'yu servise gönderin eğer servis yokuşa sürerse, siz de hakkınızı ararsınız. Malesef başka çare yok.

Elinizde başka PSU varsa, test edip problemden emin olun ve PSU'yu servise gönderin eğer servis yokuşa sürerse, siz de hakkınızı ararsınız. Maalesef başka çare yok.

Bu konuyu açtıktan sonra 3 şey yaptım 1. PSU'dan gelen ATX 24 pinli olan kabloyu düzelttim.
2. ekran kartı driveri güncel değilmiş onu güncelledim. 3.CPU'yu eco moda aldım, PC 40 saatin üzerindedir açık ve kapanmadı çözdüm sanırım.

Hocam yaptığınız geçiçi çözüm ama sağlam bir oyuna girince CPU Boost atmak isterse tekrar resetleyecektir eğer whea logger 18 hatası almayip sadece Kernel Power alıyorsanız PSU'dan kaynaklıdır.

Hocam yaptığınız geçiçi çözüm ama sağlam bir oyuna girince CPU Boost atmak isterse tekrar resetleyecektir eğer whea logger 18 hatası almayip sadece Kernel Power alıyorsanız PSU'dan kaynaklıdır.

Bende öyle düşündüm o yüzden 1-2 gün daha açık tutacağım kapanmaz ise eğer eco moddan çıkıp deneyeceğim.

Bende öyle düşündüm o yüzden 1-2 gün daha açık tutacağım kapanmaz ise eğer eco moddan çıkıp deneyeceğim.

Bende whea logger 18 hatası vardı oyunlarda ara ara reset atıyordu. İşlemciye OCCT test yapınca 4.6 GHz'ye çıkıp reset atıyordu PC BIOS üzerinden CPB kapatıp Ryzen Master üzerinden Max 1.2v 4.4 GHz olacak şekilde ayarladım şu an da testlerde reset atmıyor oyunlarda deniyorum.

Geri
Yukarı