Çözüldü R5 7600X sistemde Windows kurulum ekranına ulaşılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

itwasgooday

Hectopat
Arkadaşa 7600X, B650M DS3H bir sistem kurduk. Sistemin tüm kablolarını kitapçıklarda yazdığı gibi yerlerine taktık. Hata olduysa sadece fanların kablolamasında olmuş olabilir ama bizim sorunumuzla alakası olduğunu düşünmüyorum. Onlar da kasa üzerinden kontrol ederken senkron olarak değişiyor. Kısacası montajlar vs. olması gerektiği gibi halledildi. Yaşadığımız sorun sistem açılırken 20221208-222048 hosted at ImgBB ekranının gelmesi. Görsel Reddit'ten alınma ama karşımıza çıkan uyarı da buydu. fTPM içerikli bir şeyler diyordu ve "Y" veya "N" seçmemizi istiyordu. Tuşu seçiyoruz ama bir şey olmuyor. Sadece yeniden başlattığımızda kısa süreliğine Gigabyte yazısı çıkıyor ve ardından bu uyarı çıkıyor. Gigabyte yazısı geçene kadar BIOS tuşuna basabilirsek BIOS'a girebiliyoruz. Oradan da format USB'sini seçiyoruz ama "No bootable device" gibi bir uyarı veriyordu. USB'yi seçip Boot olduğunda da Sadece sol üstte "__" işareti çıkıyor ve hiçbir şey olmuyor. Format USB'si ile kendi laptopumda Windows kurulum ekranına ulaşıyorum. İşlemci, RAM ve SSD BIOS'da gözükmekte. İşlemci 40 derece civarlarında dolaşmakta. Sorun portlara takılı aygıtlar olabilir mi? Hangi adımları izlemeliyiz acaba? @Recep Baltaş @Yener K.

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam şimdi size tek tek anlatıyorum. Öncelikle bu bir hata mesajı değil. Windows USB'sinin doğru yazdırıldığından emin olun. Gerekirse farklı bir USB ile deneyin ve attığım rehberdeki adımları uygulayarak USB'yi yazdırın. Öncelikle Windowsumuzu bir kuralım değil mi? Dediklerimi uyguladınız ve Windows kurulum ekranına geldiğinizi varsayıyorum. Windows'u kurdunuz ve bilgisayar yeniden başladı bu mesaj geldi ekrana diyelim;

1-) "Y" tuşuna basalım. Eğer "Y" tuşuna bastıktan sonra yeniden başlatırsa BIOS'a girelim ve F10'a basıp ayarları kaydedelim. Bu kaydetme işlemini yapmazsak bilgisayar her açıldığında bu mesaj ekrana çıkacaktır.

2-) "Y" tuşuna bastık ama yeniden başlamadı bu sefer gene BIOS'a girip farklı olarak BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyin ve ondan sonra 1. adımı tekrardan yapın.

Sorun çözülmezse elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

Ne yazık ki. Sistem arkadaşımın ve ben evimdeyim. Bu akşam ne yapıp yapamayacağım hakkında bilgi alıp yarın uygulayacağım.

Ayrıca BIOS ayarlarına erişimimiz var. Ama "Y" seçeneği bilgisayarı yeniden başlatmıyor.
Anakartın BIOS'unu son sürüme güncelleyin. "Y" olanı seçin. SSD veya HDD'nin doğru bağlandığından emin olun. No bootable device hatası zaten SSD'de Windows kurulu olmadığı için. USB'yi farklı portlara takıp tekrar dene. USB'yi bir daha yazdır ve UEFI olarak yazdırdığından emin ol.

Anakartın BIOS'unu son sürüme güncelleyin. "Y" olanı seçin. SSD veya HDD'nin doğru bağlandığından emin olun. No bootable device hatası zaten SSD'de Windows kurulu olmadığı için. USB'yi farklı portlara takıp tekrar dene. USB'yi bir daha yazdır ve UEFI olarak yazdırdığından emin ol.

Cevabınız için teşekkürler. Attığım görseldeki ekranda "Y" seçeneği veya "N" seçeneğini seçtikten sonra bir değişik olmuyor. Aynı ekranda kalıyor. Böyle olması normal midir?

BIOS ayarlarına girebiliyor musunuz? Eğer girebiliyorsanız oradan BIOS ayarlarını defaulta sıfırlayıp tekrar dener misiniz rica etsem?

(Güncelleme) Eğer "Y" seçeneğine bastığınızda bilgisayar yeniden başlarsa BIOS'a girip F10 tuşuna basın ve save and exit seçeneğine basınız.

BIOS ayarlarına girebiliyor musunuz? Eğer girebiliyorsanız oradan BIOS ayarlarını defaulta sıfırlayıp tekrar dener misiniz rica etsem?
Ne yazık ki. Sistem arkadaşımın ve ben evimdeyim. Bu akşam ne yapıp yapamayacağım hakkında bilgi alıp yarın uygulayacağım.

Ayrıca BIOS ayarlarına erişimimiz var. Ama "Y" seçeneği bilgisayarı yeniden başlatmıyor.

Hocam şimdi size tek tek anlatıyorum. Öncelikle bu bir hata mesajı değil. Windows USB'sinin doğru yazdırıldığından emin olun. Gerekirse farklı bir USB ile deneyin ve attığım rehberdeki adımları uygulayarak USB'yi yazdırın. Öncelikle Windowsumuzu bir kuralım değil mi? Dediklerimi uyguladınız ve Windows kurulum ekranına geldiğinizi varsayıyorum. Windows'u kurdunuz ve bilgisayar yeniden başladı bu mesaj geldi ekrana diyelim;

1-) "Y" tuşuna basalım. Eğer "Y" tuşuna bastıktan sonra yeniden başlatırsa BIOS'a girelim ve F10'a basıp ayarları kaydedelim. Bu kaydetme işlemini yapmazsak bilgisayar her açıldığında bu mesaj ekrana çıkacaktır.

2-) "Y" tuşuna bastık ama yeniden başlamadı bu sefer gene BIOS'a girip farklı olarak BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyin ve ondan sonra 1. adımı tekrardan yapın.

Çözüm

Teşekkürler hocam eksik olmayın. USB bellek ile kendi cihazımda kurulum ekranına ulaşılıyor ama ben garanti olsun diye sıfırdan kurulum yapacağım. Attığınız rehberle Windows 11 için format USB'si hazırlanır değil mi? Bir de BIOS ayarlarından bu seçeneği "Y" olarak işaretleme şansımız var mı? Bu ekranda seçince tepki vermezse BIOS'tan yapamaz mıyız bu ayarı yoksa dediğiniz gibi ayarları sıfırlamak işe yarayacak mıdır?

Evet hazırlanır ama W11 için birkaç ek ayar gerekiyor bence 10 kurun. Ve size bir tavsiyem flashı seçtikten sonra sol üstte "_ "olduğunu ve kurulum ekranının gelmediğini söylemiştiniz. Flashı seçtikten sonra bi' 10-20dk bekleyin kurulum ekranı eğer USB'de sorun yoksa gelebilir. Sadece 10-20dk arası beklemeniz gerek.

Evet hazırlanır ama W11 için birkaç ek ayar gerekiyor bence 10 kurun. Ve size bir tavsiyem flashı seçtikten sonra sol üstte "_ "olduğunu ve kurulum ekranının gelmediğini söylemiştiniz. Flashı seçtikten sonra bi' 10-20dk bekleyin kurulum ekranı eğer USB'de sorun yoksa gelebilir. Sadece 10-20dk arası beklemeniz gerek.
Ve BIOS ayarlarından CSM açıksa kapatın kaydedin çıkın.

Ve BIOS ayarlarından CSM açıksa kapatın kaydedin çıkın.
Windows 11 kuracağız hocam. Windows 11 UEFI USB hazırlama rehberlerinin birinden yararlanıp hazırlayacağım şimdi. Gene ekranda sadece "_" olursa dediğiniz gibi bekleyeceğiz. Başka işe yarabilecek bir işlem var mıdır aklınıza gelen veya sorunun sebebi olabilecek bir hata? İlk sistem toplamamızdı. Biraz uzun sürdü ama her şey olması gerektiği gibiydi.

Geri
Yukarı