R5 7600X ve RTX 4070 sistem Warzone'da darboğaz mı yapıyor?

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese merhaba. 7600X ilk defa beni hayal kırıklığına uğrattı. Warzone normalde oynamıyorum arkadaş seversin bir yükle beraber oynayalım dedi. Çoğu zaman ekran kartı kullanımı 92-98 arasındayken çatışmada 80-75'lere kadar düşüyor. Monitör Dell 2K 165 Hz. DLSS kapatıp DLAA açtım ayarlar ultrada. Oyuna ilk girişte işlemci 85 derecelere kadar çıktı tabii sonra 60'larda gezindi Curve Optimizer -25, +200 Boost verdim 5.5 GHz'de çalışıyor işlemci. Belki de grafik ayarlarını yanlış yapmışımdır, bilemiyorum ancak ilk defa hayal kırıklığına uğrattı açıkçası. DLAA kapatıp TAA açıp yükü iyice ekran kartına çekmeye çalışacağım bakalım ancak 7800x3D işlemcisi olup 4070'i olan arkadaşım var o da drop yediğini söylediği. Problem Warzone'un kendisinde mi anlamadım doğrusu.

Darboğaz yapmaz bu ikili. Online oyunlar tek başına donanım yeterli olmuyor performans icin internet veri akış hızı donanım performansını etkiliyor.

Darboğaz yapmaz bu ikili. Online oyunlar tek başına donanım yeterli olmuyor performans icin internet veri akış hızı donanım performansını etkiliyor.
RAM de 6000 MHz CL30 DDR5. İnternetim 35mb ama bilemiyorum. @Osmanbnm bütçe olunca işlemci değiştirmeyi bile düşünmedim değil açıkçası.

Son düzenleme:
Bende de benzer sıkıntı var hocam.

7600x 7900xtx var bende ama gpu kullanımı 70-85 arası her zaman.

Bu arada ben de sizin gibi RAM oc yapmak istiyorum ama forumda kimse yardımcı olmadı. :)

Bende de benzer sıkıntı var hocam.

7600x 7900xtx var bende ama gpu kullanımı 70-85 arası her zaman.

Bu arada ben de sizin gibi RAM oc yapmak istiyorum ama forumda kimse yardımcı olmadı. :)
@deadfellow bu konuda üstadtır. Eğer kendisi görürse yardımcı olur. Öncelikle CPU-Z'den RAM'in çip üreticisine bakmalısınız. SK Hynix değil ise zaten OC olmaz. Micron veya başka firmalar da sıkıntı yaşanıyormuş. RAM önemli. FPS'ye de etki ediyor. Yeni bir konu açın anakart modeli, CPU-Z'de SPD ve Memory kısmının ekran görüntülerini ekleyip yukarıda bahsettiğim arkadaşı etiketleyin. Yapılabilecek bir şey varsa yardımcı olacağını düşünüyorum.

Warzone'a gelince, oyunda sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ben sizin kadar darboğaz yememekle birlikte ben de darboğaz yiyorum ve yukarıdaki mesajda söylediğim gibi 7800x3D ve 12900K kullanan bir arkadaşım bile darboğaz yiyor maalesef.

@deadfellow bu konuda üstadtır. Eğer kendisi görürse yardımcı olur. Öncelikle CPU-Z'den RAM'in çip üreticisine bakmalısınız. SK Hynix değil ise zaten OC olmaz. Micron veya başka firmalar da sıkıntı yaşanıyormuş. RAM önemli. FPS'ye de etki ediyor. Yeni bir konu açın anakart modeli, CPU-Z'de SPD ve Memory kısmının ekran görüntülerini ekleyip yukarıda bahsettiğim arkadaşı etiketleyin. Yapılabilecek bir şey varsa yardımcı olacağını düşünüyorum.

Warzone'a gelince, oyunda sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ben sizin kadar darboğaz yememekle birlikte ben de darboğaz yiyorum ve yukarıdaki mesajda söylediğim gibi 7800x3D ve 12900K kullanan bir arkadaşım bile darboğaz yiyor maalesef.
Sizin açtığınız konuya birkaç mesaj attım ama dönmedi @deadfellow hocam. Ayrı bir konu mu açmam gerekiyor acaba. O konu içerisinde size de mesajlarım oldu:D

z5 neo cl32 6000 mhz var bende. Sk hynix(m-die chipset) var. Anakartım sizinle aynı. F8 sürüm müydü sizin bios.

F8 sürüm müydü sizin bios
F7b şuanda BIOS. Güvenlik açığıyla ilgili güncellemeden sonra F8'e geçmeye gerek görmedim. Geçtikten sonra RAM OC işlemci PBO ve curve optimizer ayarlarıyla tekrar uğraşmak istemedim. Yeni bir sistem dizmediğim sürece çok gerek görmüyorum açıkçası. İyice oturduktan sonra çıkan son stabil sürümü kurabilirim ama F7b'den memnunum.

Anakart aynı ise 6400 MHz deneyebilirsiniz ama bunun için voltaj ve timings değerleri farklı olabilir. Ayrıca zaten 6000 MHz ise bence yükseltmeye çok da gerek yok. 6000 MHz gayet yeterli ve AM5'te 6000 MHz sonrasında dengesizlik olduğu ile ilgili çeşitli yazılar okumuştum Reddit ve yabancı forumlarda.

F7b şuanda BIOS. Güvenlik açığıyla ilgili güncellemeden sonra F8'e geçmeye gerek görmedim. Geçtikten sonra RAM OC işlemci PBO ve curve optimizer ayarlarıyla tekrar uğraşmak istemedim. Yeni bir sistem dizmediğim sürece çok gerek görmüyorum açıkçası. İyice oturduktan sonra çıkan son stabil sürümü kurabilirim ama F7b'den memnunum.

Anakart aynı ise 6400 MHz deneyebilirsiniz ama bunun için voltaj ve timings değerleri farklı olabilir. Ayrıca zaten 6000 MHz ise bence yükseltmeye çok da gerek yok. 6000 MHz gayet yeterli ve AM5'te 6000 MHz sonrasında dengesizlik olduğu ile ilgili çeşitli yazılar okumuştum Reddit ve yabancı forumlarda.
Hocam f7b sürümünü nasıl yüklediniz? Gigabyte sitesinde F7 sürümü var 07.06.2023 tarihli.

Hocam f7b sürümünü nasıl yüklediniz? Gigabyte sitesinde F7 sürümü var 07.06.2023 tarihli.
Bilmiyorum hocam şu şekilde gözüküyor. Ben de Gigabyte sitesinden yüklemiştim. O yüklendikten sorna F7b oluyor sanırım.

1689848698045.png

Yeni konular

Geri
Yukarı