R7 1800X sistemde ani FPS düşüşü

Amaat1

Decapat
Daha fazla  
İyi forumlar arkadaşlar, sistemde bir kararsızlık var. Bazen masaüstünde bir pencereyi sağa sola sürüklerken gecikmeli bir şekilee sürüklüyor. İşlemci stres testi yaptım, sabit 3.8 de çalışıyor sıcaklıklar Max63 derece. Aidata üzerinden RAM stres testi de yapıldı, herhangi bir sorun oluşmadı. Son olarak FurMark testiyle ekran kartını test edeyim dedim FurMark'da değerler inişli çıkışlı. Her 1-2 sn de bir FPS düşüp geri çıkıyor alttaki fotoda göründüğü gibi… problem ne olabilir, yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen7 1800X.
32 GB 2333MHz G.Skill RAM.
Gigabyte AX370 Gaming 5
ASUS rogstrix 1050 Ti.
Corsair 750W PSU.
Rampage Xtreme 240mm sıvı soğutucu.

Dosya Ekleri

• BC9E175A-D216-42F6-8F2B-9538043263D6.jpeg
    BC9E175A-D216-42F6-8F2B-9538043263D6.jpeg
    268,9 KB · Görüntüleme: 35
Bu tarz saçma sorunlar kendi deneyimlerim çerçevesinde genellikle 3 şeyden çıkıyor;

1- Yazılımsal sorun, ekran kartı driver olabilir, donanım değişikliği sonrası temiz kurulum yapılmazsa olabilir, direkt windows olabilir ve format ile çözülebilir vs.

2- PSU'da bir sorun varsa, tespiti çok zor sorunlar yaşatabiliyor. Henüz 1 ay önce 5600X-3060Ti setup dizen arkadaşım Valorant'ta sorun yaşamıyorken BF5 girdiğimizde sistem donuyor ve res atıyordu. Belli stress testleri yaptırdım ve sorunun PSU'da olduğunu düşündüm çünkü sistem 200W tüketimi geçmediğinde sorun olmuyor ancak 220-400W arasına girdiğinde res atıyordu. Yeni ve kaliteli bir PSU alarak sorunu çözdü, 1 aydır hiçbir sorun yaşamıyor.

3- Bu en az rastladığım ve hiç yaşamadığım bir sorun, depolama biriminde sorun olabiliyor. NVMe SSD de olsa, Sata SSD de olsa sabit disk de olsa farketmiyor, üretim hatalı veya başına bir şekilde bir hata gelen depolama birimleri bu tarz sorunlara yol açabiliyor ve yeni bir depolama birimine geçildiğinde sorun çözülmüş olabiliyor.

OCCT ile birkaç test yapmanızı öneririm ayrı ayrı. Önce sadece CPU, sonra sadece GPU, sonra RAM'ler, sonra Power testi vs, değerleri izleyip sorunu eleyerek tespit edebilirsiniz belki.

Bu tarz saçma sorunlar kendi deneyimlerim çerçevesinde genellikle 3 şeyden çıkıyor;

1- Yazılımsal sorun, ekran kartı driver olabilir, donanım değişikliği sonrası temiz kurulum yapılmazsa olabilir, direkt windows olabilir ve format ile çözülebilir vs.

2- PSU'da bir sorun varsa, tespiti çok zor sorunlar yaşatabiliyor. Henüz 1 ay önce 5600X-3060Ti setup dizen arkadaşım Valorant'ta sorun yaşamıyorken BF5 girdiğimizde sistem donuyor ve res atıyordu. Belli stress testleri yaptırdım ve sorunun PSU'da olduğunu düşündüm çünkü sistem 200W tüketimi geçmediğinde sorun olmuyor ancak 220-400W arasına girdiğinde res atıyordu. Yeni ve kaliteli bir PSU alarak sorunu çözdü, 1 aydır hiçbir sorun yaşamıyor.

3- Bu en az rastladığım ve hiç yaşamadığım bir sorun, depolama biriminde sorun olabiliyor. NVMe SSD de olsa, Sata SSD de olsa sabit disk de olsa farketmiyor, üretim hatalı veya başına bir şekilde bir hata gelen depolama birimleri bu tarz sorunlara yol açabiliyor ve yeni bir depolama birimine geçildiğinde sorun çözülmüş olabiliyor.

OCCT ile birkaç test yapmanızı öneririm ayrı ayrı. Önce sadece CPU, sonra sadece GPU, sonra RAM'ler, sonra Power testi vs, değerleri izleyip sorunu eleyerek tespit edebilirsiniz belki.
Şimdi yeni format atıp güncel driver ve bios kurduktan sonra test ettim zaten. Linux kullanırkende kitlenmeler oluyordu.

Şimdi yalnızca ekran kartını çıkarıp GTX1080 takıp teste soktum hiç bir problem yok. Fps sabit sayılır 193’te. Sanırım ekran kartında bir problem var.
Güncelleme: Bir daha böyle bir kararsızlık yapmadı, her şey doğru çalışıyor. Eski ekran kartını geri takıp tüm testleri yapıp saatlerce testte bıraktım ancak problem olmadı tekrar. Paylaşımdan önce de belirli belirsiz zamanlarda sık sık yapıyordu. Gerçekten garip bir durum. Neyi kesin olarak test edebileceğimi de bilmiyorum, gerçekten şans işi…

Dosya Ekleri

• 31AD8A12-CCB9-40E8-99E9-2D8C8E15F20E.jpeg
    31AD8A12-CCB9-40E8-99E9-2D8C8E15F20E.jpeg
    250,4 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı