R7 250 vs R7 250X?

Sana tavsiyem R7-250X sıfır olarak 300 TL bandında bir fiyat verip alacağına git 300 TL ye 2. el kartlara bak. Hatta 350 TL ye GTX-760 da satıyorlar forumda.

Arkadaşlar bu arada , dün Hallowen indirimiyle birkaç oyun satın aldım Steamstore dan bunlardan birisi de Witcher III : Wild Hunt dı çıktığından beri incelemelerini izlemek dışında alakam olmayan bir oyundu alayım bakayım bi dedim , fakat fps i 30 ve üzerinde stabil tutmak için akla karayı seçtim en son ileri düzey ve genel grafik ayarlarını tamamen kapattım veya en düşüğe aldım çözünürlük te 1920x1080 şekilde bazı iç mekanlarda 27-28 i görüyordu yine dışarıda atla gezinirken eh işte 33-34 ü görebiliyor ama aksiyon durumunda (oyunun başlarındayım) o fps sık sık 30 un altına düşeceğini belli ediyor yani 1080p de Witcher 3 de kaynaklı başka bir problem yoksa R7 250X akıcı oyun oynatmada zorlanıyor hatta tıkanıyor.

Oyun da fena durmuyor ama bari birkaç görüntüyü iyileştirici özelliği açıp yine medium-low karışık ayarda takılayım dedim mi mümkün değil ortalama 30 u yakalayamıyor , görünen o ki hiç bir oyun aldırtmadı ama şu Witcher 3 ekran kartı aldırtabilir bana yakın bir zamanda. :D

1440x900 monitör sahibiyim ve forumdan öneri alarak 8 yıllık sistemime Sapphire R7 250X 2GB GDDR5 DX12 ekran kartını 300TL gibi bir fiyata satın aldım. Kart ile ilgili youtubede doğru dürüst test bulamazsınız. Biraz araştırdım ve bu kartın R7 360 adı verilen kart ile aynı olduğuna kanaat getirdim. R7 260X'ten 6 veya en fazla 8 FPS geri kalıyordu izlediğim testte. Ürünün TDP değeri 120W. Bende 300W (12V15A) işlemcim eski olduğundan ve güç kaynağı kalitesiz olduğundan ağır oyunlarda denemedim fakat hafif oyunlarda ara sıra voltaj dalgalanması yaşıyorum. İşlemcim Amd Athlon 64 x2 4800+ (100W TDP değeri var) olduğundan karttan tam verim alamadım. Benim oynayacağım oyunlara yetiyor i3 2120 gibi işlemcilerle kullanılırsa. Kart F/P ürünü denilebilir(denilebilir diyorum çünki sistemimden dolayı doğru dürüst test edemedim.) alacak arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir umarım iyi forumlar.

R7 250 ile 250x arasında çok fazla fiyat farkı yok ama 2 kata yakın performans farkı var bu yüzden 250X almanızı şiddetle tavsiye ederim 30 lira fazla ver 250x al ;)

Kartla ilgili deneyimim şöyle , full hd ekran kullanıyorum yine bir seneye yakın süre kullandığım Asus 750Ti Strix ekran kartımı ihtiyaçtan dolayı sattıktan sonra bu kartı üst seviye ekran kartı alana kadar "geçiştirmelik" bir geçiş ürünü olarak düşünerek almıştım sözde yeni ekran kartını alırken de biraz zararla satacaktım ve yeni kart almaya ciddi şekilde kararlıydım yani o zaman için 380X düşünüyordum veya 400 serisini bekleyip 470 falan alacaktım ancak arkadaşlar 250X hani nasıl desem "can sıkıcı" biçimde beni dumur etti :bıyık:

Çok fazla yorum referanslı bilgi sahibi olduğum için hep 1080p için çok düşük kart çoğu oyunu 1080p de açamaz bile gibi bir izlenim oluştuydu , ben de artık olduğu kadar gerekirse biraz çözünürlük falan da düşürerek idare ederim diye niyetlendiydim hatta GTA V i o ara henüz oynamamıştım ve yeni alacağım kartla oynarım 300 liralık kart 1080p de adam akıllı oynatmaz diye düşünmüştüm ama Far Cry 4 , GTA V , CoD AW , Metro serisi ve BF 3-4 gibi sağlam oyunları 1080p den kısmadan orta-yüksek bazılarını da tamamen yüksek ayarlarda oynadım ve şunu dedim , " lan ben şimdi bu oyunları 1080p de göze hoş gelen ayarlarda donup takılmadan oynuyorsam yeni ekran kartını neden alayım ? : )

Elbette bu kartın da sınırları var ne kadar fiyatının üzerinde gücü olsa da fakat 300-350 liralık bütçenin dışına taşmadan 1080p oyun oynatabilecek ekran kartı arıyorum diyorsanız şu anda "sıfır ürün" TR fiyatları üzerinden diyorum ki başka alternatifi yok !
Kardeşim skypen varsa eklermisin mrerenhere skypem bu arada mağlum ekran kartın 250x sana bişeyler sormam lazım.

Bende 250 alacaktım ta ki 250x i görene kadar. :) Ben g31m-es2l ve e8400 ile kullanmayı düşünüyorum sizce nasıl bu kombinasyonla oynanış videoları görmüştüm. Gta5 oynayacağımı bile sanmıyorum, genelde Lol, CS:GO. Olur mu sizce ?

Bende 250 alacaktım ta ki 250x i görene kadar. :) Ben g31m-es2l ve e8400 ile kullanmayı düşünüyorum sizce nasıl bu kombinasyonla oynanış videoları görmüştüm. Gta5 oynayacağımı bile sanmıyorum, genelde Lol, CS:GO. Olur mu sizce ?
E8400 ile zor. Ama xeon alıp modlarsan çokda rahat oynarsın. Monitörün 1440x900 veya 1366x768 ise çok iyi bir ekran kartı. R7 360 testleriyle hemen hemen aynı gözlemlediğim kadarı ile. Ama 2. El olarak daha iyi kartlar bulabilirsin, amazondan veya ebay üzerinden bulabilirsin, tercih meselesi tabiiki.

Teşekkür Ederim. Kararımı değiştirdim. Öncelikle apu toplayacağım. Sonra rx480 alacağım. G31m-es2l ileriye dönük değil. A68Hm daha mantıklı geldi bana.

Teşekkür Ederim. Kararımı değiştirdim. Öncelikle apu toplayacağım. Sonra rx480 alacağım. G31m-es2l ileriye dönük değil. A68Hm daha mantıklı geldi bana.
G4560 ucuz fiyatlı güzel bir işlemci G4560+RX 470 düşünebilirsin. Acelen yoksa Amd'nin Ryzen 5 ve Ryzen 3 serilerinide bekleyebilirsin, eminim onlarda büyük ağabeyleri 1800X gibi performanslı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı