R7 2700'e OC yaparken sistem kapanıyor

efedou35

Decapat
Ryzen 7 2700 işlemcime overclock yapmak istiyorum. Hızı 3950GHz çıkarıyorum, voltajı da 1.1 yapıyorum. İşlemci stres testine sokuyorum, sıcaklık 54-55 civarında bilgisayarda bir şeyler oluyor ve ekran kapanıyor ama işlemcinin ve ekran kartının fanı dönüyor. Işıklar falan da kapanmıyor, sadece ekran siyah oluyor. Nedeni nedir?

Anakartım B450-K, güç kaynağım 700W 80+ Silver.

Son düzenleyen: Moderatör:
AIDAX64 programını yükleyip program içerisinden CPU Diyot sıcaklığını kontrol etme şansın var mı ? Genelde AMD kullanan arkadaşlarımda gördüğüm bir olay CPU 60-70 derece arasında iken CPU Diyot sıcaklığı 90'ı geçip pc kapanması yada reset atma durumu.

Ryzen 7 2700 işlemcime overclock yapmak istiyorum. Hızı 3950GHz çıkarıyorum, voltajı da 1.1 yapıyorum. İşlemci stres testine sokuyorum, sıcaklık 54-55 civarında bilgisayarda bir şeyler oluyor ve ekran kapanıyor ama işlemcinin ve ekran kartının fanı dönüyor. Işıklar falan da kapanmıyor, sadece ekran siyah oluyor. Nedeni nedir?

Anakartım B450-K, güç kaynağım 700W 80+ Silver.
Modeli ne Psu'nun sisteminizin diğer parçaları ne biraz ayrıntı verin?

Modeli ne PSU'nun sisteminizin diğer parçaları ne biraz ayrıntı.

Ekran kartı: RTX 2060.
İşlemci: Ryzen 7 2700.
Anakart: Prime B450M-K
AıdaX64 PROgramını yükleyip program içerisinden CPU diyot sıcaklığını kontrol etme şansın var mı? Genelde AMD kullanan arkadaşlarımda gördüğüm bir olay CPU 60-70 derece arasında iken CPU diyot sıcaklığı 90'ı geçip PC kapanması ya da reset atma durumu.

Böyle bir durum varsa CPU diyot sıcaklığını nasıl düşürürüm.

Ekran kartı: RTX 2060.
İşlemci: Ryzen 7 2700.
Anakart: Prime B450M-K

Böyle bir durum varsa CPU diyot sıcaklığını nasıl düşürürüm.
Böyle bir durumda genelde CPU hızı sabitlenir veya windows güç ayarları bölümünden işlemci max %'si düşürülür. Fakat sen Overclock yapmak istiyorsun, en kesin çözüm yollarından biri tam tersi hız düşürmek.

3.950 GHz 1.1 Volt yerine 1.150 Volt dene, sıcaklıkları kontrol ettiğin programda sıcaklıklar uygun gibi, en azından en son gördüğün sıcaklık 55 derece ise.

3950GHz vermek yerine 3700 verdim voltaj olarak da 1.05 v verdim 10 dakikalık Prime95 testi yaptım yaklaşık 8.30 dakika boyunca CPU sıcaklığı maksimum 62 diyot sıcaklığı da maksimum 63 gördü 9 dakikaya girdiğimde ise bir anda işlemci ve diyot sıcaklığı 75 dereceye fırladı stok soğutucu yetmiyor sanırım.

3950GHz vermek yerine 3700 verdim voltaj olarak da 1.05 v verdim 10 dakikalık Prime95 testi yaptım yaklaşık 8.30 dakika boyunca CPU sıcaklığı maksimum 62 diyot sıcaklığı da maksimum 63 gördü 9 dakikaya girdiğimde ise bir anda işlemci ve diyot sıcaklığı 75 dereceye fırladı stok soğutucu yetmiyor sanırım.
Bence gayet iyi, Prime95 gibi test araçları gerçek üstü teste tabi tutar çoğu yapılacak iş sonucu o değerleri göremeyiz, ben AIDA64 ve Cinebench R23 ile test ederim bu ikisinde kararlı olur ise benim için yeterli.

Geri
Yukarı