R7 2700X sistemde BIOS güncelleme sonrası ekran gelmiyor

kyogg

Femtopat
Daha fazla  
RAM
gskill rgb cl 16 3200 mhz 8x2 (a2-b2)
SSD veya HDD modeli
m2 ssd 256, 3500 okuma
AMD Ryzen 7 2700X.
ASUS TUF Gaming Plus B450M (fan pump slotu yok)
G.Skill 3200 MHz 8x2 16 GB RAM (8 kullanılabilir) >>> sorun zaten bunu düzeltmeye calısırken basladı.
ASUS ROG STRIX RTX 2060.
650W Power.
CPU soket fan (Corsair Hydro H100X var pump fan girişi yok diye kullanamıyordum onu da, alalı 1 hafta olmadı bosta duruyor)

Sıcaklık değerleri bosta.
CPU 39-41
GPU 32-35

Stres altında.

CPU 55-60
GPU 53-58

BIOS'u açtım. Güncelleme sekmesini gördüm güncelle dedim. İndirdi yükledi yeniden başladı bilgisayar ve sonrasında ekran gelmedi. Pili çıkardım taktım düzelmedi.

Her seyin basında aslında CPU fan değiştirirken işlemci pinlerinden biri yamuldu elimle düzelttim sonra FPS droplar yasanmaya basladı pump girişi olmadığı için 4000 üstü RPM ile calısıyordu CPU fan(Hydro H100X 240mm) o yüzden cıkardım soket fan taktım sorun olmasın diye sonra tekrar FPS düşmesi yasandı.

MSConfig'den 12 işlemci calısması icin ayarladım biraz FPS arttı. (80lerden 40 a düşüş)

Güç seçenekleri özelliklerinden en düşük ve en yüksek cpu calısma ayarlarını %100'e çektim FPS biraz daha arttı.(110 lardan 70 40 30a düşüş)

Güç seçeneklerinden yüksek performansı sectim FPS biraz daha arttı fakat FPS droplar hala yasanıyordu. (180-160 lardan 90-70-40) a düşüş

Steam'den oyunun özelliklerine (-high) komu girdikten sonra bayağı bir düzeldi FPS fakat fanlar cok hızlı calıstıgı icin bir sorun olabileceğini düşündüm araştırırken görev yöneticisinde 7900 bellek %99 olarak calıstıgını gördüm
Bilgisayar özelliklerinden 16(8 kullanılabilir) yazısın gördükten sonra BIOS ayarlarında bir sorun oldugunu anladım.
BIOS'taki D.OC.P ayarını açtım 3200 MHz calısmasını istedim yeniden baslattım yine düzelmedi.
En son güncelleme de yapayım dedim sonrasında ise ekran görüntüsü gelmemeye basladı bilgisayar parcalarımın garanti süresi bitti.

Hatırladıgım baska bir sorun RAM'leri 2100 MHz olarak algılaması BIOS'ta oyle yazıyordu.

restart düğmesi yok, flash'ı ss10(yeşil soket)a takıp bilgisayarı acmam mı gerekiyor

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-07-10 at 15.01.20.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-10 at 15.01.20.jpeg
    249,3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Tek tek deneyin ne demek ya :D ben kendim hallederim sağ ol.

konu hakkında "bilgisi" olan var mı

cmos reset / pil çıkart tak işe yaramadı hiç biri

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yapacak net birşey görsem söylerim internette. Buldukların bunlar.

Ekrana görüntü gelmiyor 30 dk bekledim flash takılı şekilde PC'yi açtıktan sonra fakat reboot yapmadı. Anakarttaki clrtc pinlerinden yardım alarak kısa devre yapmaya calıstım o da olmadı. Pil'i çıkardım taktım tekrar kısa devre denedim başaramadım... Kısa devre işini tekrar yapacağım moral motivasyon kazandığımda. Bilemiyorum durduk yere anakarttan olduk.

ekrana görüntü gelmiyor en son bios ayarları da SSD'den boot alması yönündeydi.. boot için flashı da seçimiyorum ekran gelmediği için... ana kart kısa devre işi tek çözüm gibi görünüyor şuan günlük negatif enerji dozumu doldurduğum için başka bir zamana bıraktım. sağol

Geri
Yukarı