R7 2700X vs R5 3600

FX seriside 8 çekirdek, peki geleceğe uygun mu? Ne kadar çekirdek olduğu değil, çekirdeklerin verimliliği önemli, R5 3600'de 2 tane daha az çekirdek olmasına rağmen çoklu çekirdek performansında hemen arkasında, ufak bir OC ile eşitlenebilirlerde.
Bill Gates farkı işte adam açıkladı demek istediğimi.
FX seriside 8 çekirdek, peki geleceğe uygun mu? Ne kadar çekirdek olduğu değil, çekirdeklerin verimliliği önemli, R5 3600'de 2 tane daha az çekirdek olmasına rağmen çoklu çekirdek performansında hemen arkasında, ufak bir OC ile eşitlenebilirlerde.
Benim telefonum da 8 çekirdek o zaman telefonumdan RDR 2 oynayabilirim.

Çekirdek sayısı kadar çekirdeklerin tekli performansı da önemli oyun için.Gülünecek bir şey göremedik.
Oyun yapımcıları gelecekte daha fazla çekirdekten tam yararlanacak şekilde optimize edecekler oyunlarını. 8 çekirdeğin önü 6 çekirdekten daha açık.
Ne yani 1300 liraya daha güçlü r5 3600 varken 1600 liraya r7 2700x alınması gerektiğini mi söylüyorsun ?
2700X son günlerde 3600den daha ucuz.
3600'ü OC edip 2700x'i etmeden karşılaştırmanıza bayıldım cidden adil olmuş.

1.png

2.png

diğer ayrıntılara burdan bakabilirsiniz :

Herşeyi güzel yazmışsınız iyi etmişsiniz.
Ama şunu unutmuşsunuz 3600'ün önbellek avantajı da var.
2700X modelinin bence iki artısı tek var;
ARGB soğutucu.
Fazladan 2 çekirdek.

3600 modelinin avantajları;
Artan tek çekirdek performansı.
35MB'lık çok daha büyük önbellek.
Güncel mimari ve 7NM olması.
Daha düşük TDP.

Sonuç olarak 3600 daha avantajlı.

@VladIsDead Bak sana anlatmaya çalışıyorum bu işlemcinin çekirdekleri daha verimli, 2 çekirdek daha az olmasına rağmen çekirdekleri daha verimli, daha güçlü olduğu için çoklu çekirdek performansında hemen arkasında, ayrıca daha yeni mimari. İyi 8 çekirdek diye artık hepimiz FX çağına geri dönelim. Ayrıca son cümlemde OC'den bahsettim illaki onuda OC etmeye gerek yok, R7 2700X kendini OC edebilen bir CPU. Her şey çekirdek sayısında değil, önemli olan şey mimari ve çekirdeklerinin verimliliği.

R5 3600 çoklu çekirdekte %8 gerisindeymiş tamam ben sabah akşam render ya da yayın yapmadığıma göre yapsam da %8 lik performans benim için önemli olmadığı için ben CS GO dan 40 FPS daha fazla almayı tercih ederim.Ha fiyatı daha ucuz diyorsanız 2700x tercih edilmeli evet ona bişey diyemem adamlar cuma günü 999 liraya 2700x sattılar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı