R7 3700X Bilgisayarın Aniden Donması

ramazan.

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar...
1 yıl önce toplamış olduğum bilgisayarım gün içerisinde oyun esnasında donup siyah ekranda kalıyor, sanki sadece monitörü kapatmış gibi kalıyor, hiçbir uyarıda bulunmuyor. Arka planda Discord vb. uygulamalardan konuşma sesleri geliyor ve benim sesim gidiyor yeniden başlatılmadığı sürece kendine gelmiyor bilgisayar. Normal kullanımda bir problemi olmuyor sadece oyunlarda bunu yapıyor. Bazen de kendi kendine yeniden başlatıyor. Herhangi bir ısınma problemi yok ilk başta öyle düşünmüştüm kasayı komple temizleyip termal macununa kadar değiştirdim fakat yine aynısını yapıyor hatta oyunu direkt açınca siyah ekrana geçiyor. Güç kesintisinde de bir problem yok o esnada bilgisayar açık dediğim gibi farklı uygulamalarda ses geliyor ve gidiyor. Daha önce böyle bir problemle karşılaşmadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özellikleri.
  • Gigabyte X570 anakart.
  • Gigabyte 2060 Super
  • AMD Ryzen 7 3700X.
  • G.Skill 16 GB Dual RAM.
  • Samsung 970 EVO 500 GB M.2 SSD.
  • Samsun QVO 1 TB SATA SSD.
  • Power Boost 700W 80 pls Bronze PSU.
  • Orijinal Windows 10 Pro kullanılıyor.

BIOS en son güncel sürüm. Sistem güncellemeleri her geldiğinde otomatik güncelleniyor ve ekran kartı da en son güncelleme sürümünde güncellemeler aksatılmıyor.

Son BIOS'dan sonra olmuş olabilir mi? Bazen böyle can sıkıcı sorunlar olabiliyor.
Sizin yerinizde olsam temiz kurulum denerdim. Bana biraz yazılımsal gibi geldi.

Hocam, bir ihtimalle PSU kaynaklı da olabilir. Reset atmaya sebep oluyor olabilir.

Son BIOS'dan sonra olmuş olabilir mi? Bazen böyle can sıkıcı sorunlar olabiliyor.
Sizin yerinizde olsam temiz kurulum denerdim. Bana biraz yazılımsal gibi geldi.
Yeni güncel bios var ise deneyeceğim olmadı format atmak zorunda kalacağım
Hocam, bir ihtimalle PSU kaynaklı da olabilir. Reset atmaya sebep oluyor olabilir.
Reset atmıyor oyunda takılı kalıyor ekran gidiyor siyah oluyor ses oyun harici diğer programlarda ses geliyor veya gidiyor reset i bir iki kere kendi yaptı sonrasında kendim başlatmak zorunda kaldım normal google veya YouTube tarzı yerleri kullanır iken bir sıkıntı yok zaten bu sorunu yaşarken bilgisayar açık kalıyor

Geri
Yukarı