Çözüldü R7 3700X sistemde CPU Debug LED kırmızı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

STanos

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengance Pro RGB 3200 MHz (2x8)
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 500GB ve Seagate Barracuda 1TB
Ekran kartı
MSI RTX 3070 Gaming Z Trio
Anakart
MSI B450 Gaming Plus
İşlemci
R7 3700X
Bugün kasamı temizledikten sonra anakartımda CPU Debug ışığının kırmızı yandığını fark ettim. Daha önce karşılaştığım bir hata olduğu için hemen ilk iş belleklerin yerlerini değiştirmek ve her türlü kombinasyonda denemek oldu. Bunlar işe yaramadı. Sonrasında işlemciyi çıkardım, birkaç pinin büküldüğünü gördüm onları düzeltip tekrar taktım ve bu sefer DRAM ışığı yanmaya başladı. Uzun denemelerle her türlü şeyi çıkarıp taktım denedim ve en sonunda yine sistemi komple tekrardan kurdum ve şu an sadece CPU Debug ışığı kırmızı yanıyor. Son olarak CMOS bataryasını çıkarıp 45 dakika kadar bekleyip geri taktım fakat yine bir şey değişmedi. Başka parçalarla deneme şansım yok şu an, sorunlu parçayı tahmin edip yenisini almayı düşünüyorum. Hem bellek hem de işlemci hatası aldığım için anakartımda sorun olabileceğini düşünüyorum ama emin değilim. Çözüm önerilerinizi alabilirsem ya da hangi parçada arıza olabileceğini düşündüğünüzü belirletibilirseniz çok sevinirim.

Not: BIOS'um en güncel halde.

Anakartı değiştirdiğimde sorun düzeldi. Sanırım işlemcinin bükülen pinleri anakartın soketine zarar vermişti. Konuyu kapatabiliriz.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı