Çözüldü R7 3700X sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Leolynn

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistemim:

İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X
Anakart: ASUS Prime B550-Plus
Ram: 4x8 XPG 3200Mhz CL16 Ram (OC-3600Mhz-CL17)
Kasa: Cougar Panzer
Soğutma: Deepcool LS720 360mm
Ekran Kartı: MSI Suprim X RTX 3070
SSD: Seagate Firecuda 510 2TB M2 SSD
SSD: Kingston KC3000 1TB
HDD: Seagate Skyhawk 4TB
Power: FSP Hydro 600w
Klavye: Razer BlackWidow v3
Mouse: Razer DeathAdder v3
Kulaklık: Razer Blackshark v2
Mousepad: Razer Gigantus v2 XXL
Meslek
Siber Güvenlik Uzmanı
Anakart
ASUS Prime B550-Plus
İşlemci
R7 3700X
RAM:
(RAM bilgileri CPU-Z üzerinden alınmıştır.)
2x8 XPG AX4U32008G16A-DW50 CL16. (1. ve 3. slota takılı.)
2x8 G.Skill F4-3200C16-8gtzr CL16. (2. ve 4. slota takılı.)
Ekran kartı: Palit GTX 1060 3GB.
Power: FSP Hydro 600W.
İşletim sistemi: Windows 11 Pro.

Son birkaç gündür çok fazla mavi ekran hatası alıyorum ve bu hataların %90'ı error code: 0x00021a olarak gözüküyor. Geri kalan hata da çoğunlukla CRITICAL_PROCESS_DIED olarak gözüküyor. (örneğin Bannerlord oyununu açtığımda direkt olarak PC donup mavi ekran veriyor.)

Fark ettim ki BIOS üzerinden D.O.C.P ayarını açınca bu hatayı alıyorum kapattığımda boot ederken ve normal kullanımda herhangi bir sorun olmuyor.

Manuel olarak D.O.C.P kapalıyken frekans arttırdım. PC düzgün şekilde boot edildi fakat oyuna girdiğimde tekrardan mavi ekran hatası aldım. [0x00021a]

Her şey otomatikte olduğunda (frekans dahil) herhangi bir hata almıyorum fakat yine de oyuna girdiğimde mavi ekran veriyor ve minidump dosyası oluşmuyor. [CRITICAL_PROCESS_DIED]

Minidump'a herhangi bir hata düşmemesine rağmen daha önce verilen mavi ekranlardan birkaç tanesi düşmüş ama bunlar 0x00021a ya da CRITICAL_PROCESS_DIED olup olmadığı hakkında fikrim bulunmamakta.

D.O.C.p kapalı durumda Memtest86 yaptığımda herhangi bir hata bulunamadı.

Daha önceden yazdırılmış ve yeni yazdırılmış farklı USB bellekler ile farklı SSD'lere Windows kurdum fakat her seferinde bir yerden mavi ekran çıkıyor.

RAM'leri uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum yani uyumsuzluk söz konusu değil (D.O.C.p açıktı) ve daha önceden böyle bir sorun yoktu.
Sıvı soğutma entegre edildi ve ardından bilgisayarı temizleyip tekrardan kurdum birkaç gün sonra hatalar başladı.
Hataların BIOS kaynaklı olabileceğini düşünüp Update yaptım fakat herhangi bir gelişme olmadı.

RAM frekanslarını 2133'te (otomatik) kullanma sebebim frekans arttırıldığında direkt olarak boot ederken/windows açıldıktan 20-30 saniye sonra mavi ekran vermesidir.

Minidump

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    27,3 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    18,6 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    21,4 KB · Görüntüleme: 13
  • Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    21,3 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    20,8 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    20,5 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_12.png
    Screenshot_12.png
    27,3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Chkdisk, BIOS güncellemesi ve XMP'den sonra başlangıçta verilen SYS hataları vs tamamen düzeldi fakat hala oyun oynarken 0x00021a hatası ile mavi ekran alıyorum. Formatlamadan önce de bu hatayı alıyordum yani Windows doğru olduğunda bile. Minidump olarak dosya oluşturmuyor.

Olay zaten frekansların düşük olması. Frekansları arttırdığınızda sorun yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksek, 2 farklı RAM kiti kullanıyorsunuz.

RAM frekansını arttırıp düşürdüğümde bir şey fark etmiyor. Epeydir de sorunsuz Dual şekilde kullanıyorum. Ek olarak tek RAM bile kullanırken (farklı RAM'ler dahil) aynı hatayı alıyorum.

Farklı bilgisayarda farklı bir M.2 SSD'ye Windows kurup kendi bilgisayarıma taktım. Şu an sorunsuz çalışıyor.

3200MHz

Düzenleme: Sorunum ara ara devam etti hatta SYS dosyaları hata verip BSoD bile yaşattı. Valorant Vanguard SYS dosyalarını engelliyordu. Çözümü Windows'u el ile yükseltmekte buldum.

Daha öncesinde Windows 11 22000.856 sürümünü kullanıyordum fakat Insider programına üye olup 22621.105 sürümüne yükselttikten sonra bütün sorunlarım düzeldi.
Chkdisk, BIOS güncellemesi ve XMP'den sonra başlangıçta verilen SYS hataları vs tamamen düzeldi fakat hala oyun oynarken 0x00021a hatası ile mavi ekran alıyorum. Formatlamadan önce de bu hatayı alıyordum yani Windows doğru olduğunda bile. Minidump olarak dosya oluşturmuyor.

Olay zaten frekansların düşük olması. Frekansları arttırdığınızda sorun yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksek, 2 farklı RAM kiti kullanıyorsunuz.

RAM frekansını arttırıp düşürdüğümde bir şey fark etmiyor. Epeydir de sorunsuz Dual şekilde kullanıyorum. Ek olarak tek RAM bile kullanırken (farklı RAM'ler dahil) aynı hatayı alıyorum.

Farklı bilgisayarda farklı bir M.2 SSD'ye Windows kurup kendi bilgisayarıma taktım. Şu an sorunsuz çalışıyor.

3200MHz

Düzenleme: Sorunum ara ara devam etti hatta SYS dosyaları hata verip BSoD bile yaşattı. Valorant Vanguard SYS dosyalarını engelliyordu. Çözümü Windows'u el ile yükseltmekte buldum.

Daha öncesinde Windows 11 22000.856 sürümünü kullanıyordum fakat Insider programına üye olup 22621.105 sürümüne yükselttikten sonra bütün sorunlarım düzeldi.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı