R7 3700X + TUF X470 açılmıyor

anticor

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
UI/UX Designer
Merhaba,

ASUS TUF X470 anakart ve Ryzen 7 3700X + 16 GB 3200 MHz RAM + Sapphire Pulse RX 590 + XPG 512 GB SX8200 sistem topladım.

Sistemin montajını yaptım. Kabloları falan kitapçığa göre bağladım. Fanları falan taktım. Bildiğim kadarıyla yapılması gereken her şeyi yaptım.

Ardından açma kapama düğmesine bastım ve anakarta elektrik gitti. Işıklar yandı. Kasa fanı çalışıyor. İşlemci fanı ilk başta çalıştı sonra durdu. Ardından İşlemci fanı ışıkları yanıyor ama fan çalışmıyor ve ekrana da hiçbir görüntü gelmedi. BIOS falan hiçbir şey gelmedi.

Bu konuda ne yapmam gerekiyor? BIOS güncellemesi falan bahsediliyor araştırdığımda Ryzen 3000 serisi için. Ama BIOS'a bile giremiyorum ki nasıl güncelleyeceğim? Veya başka bir kabloyu mu eksik taktım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük seviye bir işlemci ile biosu güncellemelisiniz. Mesela Ryzen 5 1600 veya 1600X gibi. Ben 2700x taktığımda da açılmamıştı. Bios güncellemesi ile düzelttim. Vatan bilgisayarda tanış varsa bu konuda size yardımcı olabilir.

Aldığınız yerden rica etseydiniz güncelleme yapsalardi keşke bios güncellemesi gerekiyor o sisteme.

Hiç aklıma gelmedi ya.

Düşük seviye bir işlemci ile biosu güncellemelisiniz. Mesela Ryzen 5 1600 veya 1600X gibi. Ben 2700x taktığımda da açılmamıştı. Bios güncellemesi ile düzelttim. Vatan bilgisayarda tanış varsa bu konuda size yardımcı olabilir.
Yakınlarda vatanbilgisayar yok :( Tanıdık hiç yok.
O zaman eski am4 işlemci arayacağız ha. Geri göndersem güncelleme için 1 haftayı bulur git gel kargo işi. Zaten sıfır aldık 1 haftada geldi 11.11 yoğunluğundan. Artık ilçeye gidip bilgisayarcı dolaşacağız o zaman.

Tam bilmiyorum lakin siz usb üzerinden bios atmayi bir araştırın belki olur. Internetten bakıp yapabilirsiniz.

Ona baktım da destekleyen model çok az. Eski işlemci gerekiyormuş diğer modellerde. Mecbus asusa gönderip yaptıracağız 3 dakikalık işlem için 1 hafta daha bekleyeceğiz. :(

Buradan BİOS dosyasını indirin, Muhtemelen CAP dosyası olacaktır. Sonrasında Flash belleğinizi tamamen boşaltın ve CAP dosyasını içine atın, Bilgisayar'ı açın ve BİOS'a girin. Boot menüsünden Flash belleğinizi seçin, Siyah bir ekran gelecek 'Enter' Tuşuna basın ve Otomatik yapacaktır.

Buradan BİOS dosyasını indirin, Muhtemelen CAP dosyası olacaktır. Sonrasında Flash belleğinizi tamamen boşaltın ve CAP dosyasını içine atın, Bilgisayar'ı açın ve BİOS'a girin. Boot menüsünden Flash belleğinizi seçin, Siyah bir ekran gelecek 'Enter' Tuşuna basın ve Otomatik yapacaktır.
Adam bios açılmıyor bile diyor, siz biosdan çözüm sunuyorsunuz. Gönder kardeşim servise update edip geri göndersinler uğraşma boşuna 1 hafta geç olsun temiz olsun.

Güzel çözüm hocam. Lakin ufak bir sıkıntı var. Arkadaşın dediği gibi ekran gelmiyor. Araştırdığıma göre 3000 serisi ryzen işlemci desteği için eski bir işlemci ile güncelleme gerekiyormuş. Köy sayılacak bir yerde de oturduğum için etrafta güvenilir bilgisayar servisi yok. Tanıdık bir iki tanesine baktım onlarda da eski AM4 soketli işlemci yok.

@NITRO hocamın dediği gibi ASUS servisine göndermek ve 1 hafta daha beklemekten başka çare kalmadı sağlıklı şekilde.

Online alışveriş sitesinin birinden 1. veya 2. nesil Ryzen işlemciyi tek çekim veya havale ile alın (taksitle alınca para iadesi de taksit taksit oluyor yanlışım yoksa).
Sonra gelen işlemcinin kutusunu parçalamadan açın.
O işlemciyi kullanıp bilgisayarrdan BIOS ekranından hazırlamış olduğunuz BIOS Update yüklü flash bellekten BIOS Update yapın.
Artık satın aldığınız 1. veya 2. nesil Ryzen işlemcinizi iade edebilirsiniz.
İnternetten alınan ürünlerde kullanılmış da olsa kusur bulmaksızın 15 gün içinde cayma hakkınız var, onu kullanacaksınız.
Cayma hakkının istisnaları: Eğer ambalaj açılmışsa gazete, dergi, kitap, CD, DVD, kozmetik ürünler, iç çamaşırlar.
Bu yolla modemimin arıza olduğunu söyleyen internet servis sağlayıcılara da çözüm buldum ( yeni modemi takıp sorunun devamı durumunda yeni modemi iade ederek).

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı