R7 3700X ve RTX 2070S sistem açılır açılmaz kapanıyor

Torik61

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni bir bilgisayar topladım ve yaklaşık 1 aydır sorunsuzca kullanıyorum. İlk problemimi 3 gün önce yaşadım; bilgisayarın tuşuna bastığımda bilgisayar açılmadı, tekrar bastığımda hiç bir tepki vermedi, korumalı prizi aç kapa yaptım biraz uğraştım ve normal bir şekilde başlatabildim. Bu gün aynı problemi tekrar yaşıyorum, bilgisayarı hâla açamadım. PSU kapalı iken hiç bir ses yok, PSU'yu açınca PSU'dan hafif bir coil whine sesi geliyor. Bir PSU hatası gibi gözüküyor, kullandığım Cooler Master 650W MWE White gibi kaliteli bir güç kaynağının böyle bir hata vermesi şaşırttı açıkçası. PSU kaliteli ve yeterli değil mi? Başka bir PSU almak istemiyorum, zaten bu sistem için bütçemi baya zorladım. Bu PSU'yu garantiye mi yollamalıyım? Sistemin içinde çıkmış bir güç kablosu da buna sebep oluyor olabilir mi? Sistemimi profilimin imza kısmında görebilirsiniz. Teşekkürler.

Anakart: MSI B450-A PRO MAX İşlemci: AMD Ryzen 7 3700x 8 Çekirdek 16 İzlek İşlemci Soğutucu: AMD Wraith Prism Ekran Kartı: MSI RTX 2070 Super Ventus GP OC RAM: GSKILL 32GB (2x16GB) Ripjaws V 3600MHz CL18 SSD: Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 HDD: Seagate Barracuda 2TB Kasa: Corsair 4000D Airflow Siyah Kasa Fanları: 2x Corsair 120mm AirGuide, 1x Arctic BioniX P120 120mm PSU: Cooler Master MWE White 650W İşletim Sistemi: Windows 10 Single Language 19041 Monitör: Samsung LC27HG70 2K 144Hz HDR

Hocam PSU sıkıntısı gibi duruyor garantiye yollayın bence. Bir de işlemci sıcaklık değerlerinizi falan sorucamda açılır açılmaz işlemci hemen çok tavan yapıp ısınmaz bir de soğutucu tam yerine oturduysa. PSU sıkıntısı gibi duruyor garantiye yollayın. Bir de tüm kablolar adam akıllı yerine oturmuş mu?

Anakarta PSU dan giden kabloları kontrol edin ve iyice oturduğundan emin olun. RAM lerin oturduğuna emin olun isterseniz çıkarın takın. Onun dışında aklıma bir tek arızalı PSU ihtimali geliyor.

Her şey doğru takılı. RAM'leri çıkar tak yaptım. CPU Power, GPU Power ve Anakart 24 Pin girişlerini de kontrol ettim. Dün akım korumalı prizi ve PSU'yu aç kapa yaparak 20-25 denemede bilgisayarı açmayı başardım, akşam kapamak yerine uyku modunda bıraktım. Bu aralar PSU'yu 1 ay sürecek garantiye göndermek istemiyorum, online ders görüyorum ve tek bilgisayarım bu. İtopya'ya götürüp para iadesi istesem ne kadar sürer? En fazla 4-5 gün bilgisayarsız kalacağım şekilde nasıl bir çözüm bulabilirim? @Cooler Master Türkiye nasıl bir süreç izliyor? Arızalı PSU'lar onarılıyor mu yoksa direkt yenisi mi gönderiliyor?

Geri
Yukarı