RTX 2070S ve R7 3700X sistem oyun içerisinde kapanıyor

Juice

Femtopat
Arkadaşlar merhaba, konunun derine inmeden önce sistemden bahsetmem en doğrusu olur diye düşünmekteyim;
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2070S
  • Anakart: MSI B450A PRO Max
  • SSD: 1TB 970 Evo Samsung
  • RAM: 16 GB (2x8) DDR4 3600 Neo Forza mars
  • kasa: Inca emg 13XN 3x12 750W
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X 4.4GHz
  • HDD: 1TB 3.5 WD 7200 SATA3
Sistemi bir tanıdığım aracılığıyla beraber topladık, montajını ben çok hakim bir kişilik olmadığımdan dolayı kendisi yaptı.
Dün Steam hesabıma bağlanıp yeni sistemimin getirdiği özgüven sayesinde hatırı sayılır bir alışveriş yaptım, aldığım oyunlardan iki tanesini indirip sıra sıra girdim. Sorunum da burada başlıyor;
Bilgisayar, oyun içerisindeyken bir süre sonra kendini kapatıyor ve ben güç fişini çekip on saniye civarında beklemeden tekrar güç gelmiyor. Forum içerisinde bir süre dolaşıp sorunun işlemci ya da güç kaynaklı olduğunu düşündüm ve Recep abimizin yaptıklarını yaptım;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ancak nafile, oyun içerisinde yarım saat daha dayanıp bilgisayar kendi kendini kapatmaya devam etti, artı olarak işlemcinin net sıcaklığı yük altında olmadığı sürece 40-42 derece arasında gidip gelmekte. Stres testine soktuğumda ise maksimum 55 dereceyi görüyor(stok fanları kullanıyorum)

Kesin bir kanıya varmadan önce forum içerisinde sorma gereği hissettim, yukarıda da bahsettiğim gibi bu gibi durumlara çok hakim olmadığımdan dolayı beni tedirgin etmeye başladı. Sorunun CPU, BIOS veya PSU kaynaklı olduğunu düşünmekteyim, ancak yazdıklarımdan fazla bildiğim yok. Gelecek iletiler için şimdiden herkese bir bir teşekkür ederim.

Kasa ile beraber gelen PSU..
PSU'nuz kasayla beraber aldıysanız oldukça kalitesiz. Ondan kaynaklı olma ihtimali çok yüksek. Yine diğer çözümleri dinler, ona göre hareket edersiniz.
Evet, SkyLord06TR'nin mesajını alıntıladığım gibi. PSU kasa ile beraber gelen PSU. Şu anda benim de aklımdan ondan kaynaklı olduğu fikri oluşmaya başladı.
Güç kablosunu kontrol et bi veya BIOS'da yanlış bir şey yapmış olabilirsiniz.
Birkaç dakika önce kontrol ettim, güç kablosunda herhangi bir sorun gözükmemekte. BIOS üzerinden ise sadece video içerisinde attıklarımı yapmış bulunmaktayım.
650-700W bir PSU yeterli sistem için. 750W abartı değil. 650W yüksek verimlilikli bir güç kaynağı yeterli bu sistem için.
Pekala, ilginiz ve alakanız için ne kadar teşekkür etsem azdır. Sanırsam en iyisi Cooler Master ve Corsair gibi markalardan güç kaynağı konusunda şaşmamak. Şu anlık konu içerisinde ki iletileri gözlüyorum ve atılan fikirleri değerlendiriyorum. En mantıklı olan da PSU'dan kaynaklı olan gibi duruyor.
750W yeterli olabilir ama o PSU o gücü verebiliyor mu? Marka iyi bir marka değil.
Haklısınız, sorun burada başlıyor olabilir.
PSU kasaya dahil bir şekilde mi aldınız? Inca model kasalar da ki PSU'lar çok dandik. 750W yazıyor ama emin olun 500W gücü vermiyor. Markaları bile belli değil. PSU'yu değiştirme şansınız var mı? O sisteme 650W 80+ güzel Corsair ya da Cooler Master bir PSU öneririm.
Evet evet, açıkçası kasadan kısıp Ekran Kartı ve İşlemciye yüklenmek isterken başıma sanırım kendi kendime bunu getirdim. PSU kasaya dahil..

Gerçekten öyle duruyor, ilgi ve alakanız için gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır. Yarın güç kaynağını değiştirip konu üzerinden sorunun düzelip düzelmediğini size ulaştıracağım.

Bunu kesinleştirmek için OCCT kullanın. PSU testi var içinde işlemci ve ekran kartını aynı anda yüke sokarak PSU'nun bileşenleri tamamen besleyip besleyemediğini kontrol etmenizi sağlıyor. Eğer bu testte de benzer bir yeniden başlatma sorunu olursa PSU kaynaklı olduğu kesinleşir.

İmzanızda yazana ve konu hakkında olan hakimliğinize güvenerek sorma gereği duydum, önerebileceğiniz bir PSU ve kasa bulunuyor mu?
Corsair VS650 aldım 2 hafta önce. 2018 model olanı. QP Bilişim üzerinden alabilirsiniz. Gayet memnunum.
Ancak siz yine de mevcut bir PSU ile deneyip sorunlu parçadan emin olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı